Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Patron, który walczył o niepodległość Polski

Tegoroczne święto Zespołu Szkół im. J. Czyżewskiego w Opaleniu połączone zostało z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła jedna z uczennic odśpiewując „Jaskółkę” Stana Borysa. Wdzięcznie akompaniował jej chór uczniów.

Szkoła w Opaleniu otrzymała imię swojego patrona w maju 1977 r. Od tego dnia  pamięć o Józefie Czyżewskim towarzyszy kolejnym pokoleniom młodych ludzi, którzy wstępują w mury opaleńskiej placówki. W poniedziałek, 28 maja, uczniowie chcąc uczcić postać swojego patrona przygotowali apel. Podczas występu można było usłyszeć wywiad z „Józefem”, który przeprowadziła jedna z uczennic. O patronie mówił też dyrektor szkoły. – Imię Józefa Czyżewskiego noszą ulice nie tylko w Gniewie czy Opaleniu, ale też w Gdańsku. Tego Józefa Czyżewskiego, który pochodził z Widlic, który tam mieszkał, chodził do tej szkoły. Ten wybitny Polak był wielokrotnie nagradzany za swoja działalność nie tylko na szczeblu lokalnym, ale także przez prezydenta czy papieża. Doceniano jego walkę o niepodległość nie tylko dla naszego regionu, ale i całego państwa- opowiadał Mirosław Narloch, dyrektor ZS Opalenie. Pedagog mówił też o życiu, zaangażowaniu społecznym i wielkim harcie ducha patrona szkoły. Przypomniał też, że Józef Czyżewski za swoje wybitne zasługi miał nawet okazję poznać samego marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość stała się okazją dla przypomnienia historii Polski. Wyświetlono animację opowiadającą o dziejach kraju. Jak co roku podczas obchodów święta szkoły wręczono także upominki dla przyjaciół placówki, czyli instytucji i przedsiębiorstw ją wspierających. Nagrody otrzymały też klasy, które wykazały się najbardziej rozległą wiedzą o patronie. 

Galerię zdjęć z wydarzenia zobaczyć można na stroni: <link>. 

Data publikacji: 2018-05-29 13:42
  • Święto szkoły w Opaleniu
  • Święto szkoły w Opaleniu
  • Święto szkoły w Opaleniu

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.