Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Miś Maciuś ma już 8 lat

W niedzielę, 1 lipca w Ogrodzie Historii w Gniewie dzieci obchodziły urodziny Misia Maciusia, który od 2010 roku zamieszkuje malowniczą uliczkę Sambora. Cieszyły się dzieci, a nade wszystko Miś, który nie spodziewał się aż tylu gości.

Urodzinowi goście, na czele z proboszczem gniewskiej parafii, ks. Zbigniewem Rutkowskim, któremu zawdzięczamy pojawienie się Misia Maciusia w naszym mieście, wzięli udział w urodzinowym przyjęciu. Były konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, wspólne zabawy z chustą animacyjną, tańce i śpiew. Dla nikogo nie zabrakło darmowej waty cukrowej oraz równie słodkich czereśni. Aby uwiecznić te wyjątkowe chwile, w Ogrodzie Historii stanęła specjalna fotobudka, dzięki której każdy chętny mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Przyjęcie to było również okazją do wręczenia nagrody za najlepszą trwałą dekorację w naszym mieście. Konkurs „Naj – Deko Misia Maciusia za upiększenie Małej Ojczyzny” stanowi kontynuację jego świątecznej edycji. Parafia pw. św. Mikołaja w Gniewie, główny organizator konkursu, postanowiła tym razem nagrodzić państwo Megger, właścicieli powstałego dwa lata temu centrum handlowego przy ul. Kopernika.

Legenda o Misiu Maciusiu

Wojna dzieli ludzi. Rujnuje kraje i miasta. Niszczy przyrodę.

W roku 1626 król Szwedzki Gustaw II Adolf z dynastii Wazów, wraz z tysiącami żołnierzy zajął Frombork, Elbląg, Malbork i wyruszył na Gdańsk. Zygmunt II Waza, król polski na czele kilkutysięcznego oddziału husarii i piechoty wyruszył z odsieczą. Jesienią 1626 roku doszło do strasznej bitwy pod Gniewem. Okrutne walki pochłonęły całkowicie uwagę wszystkich. Ludzie porzucili swoje domy, miejsca pracy, swoich bliskich i zapominając nawet o Bogu, ruszyli na pole bitwy. Kiedy dzwony św. Mikołaja zapraszały na Mszę Świętą, nikt nie pojawił się w kościele. Wszyscy byli zajęci okrucieństwem wojny. Wówczas z okolicznych lasów i łąk, wypłoszone hukiem dział, uciekły zwierzęta. Na ich czele stanął Miś Maciuś. Zwierzęta weszły do miasta. Udały się do pustego kościoła i tam modliły się za ludzi, prosząc Boga o dar pokoju.

Zygmunt III Waza wycofał się pod Tczew, a Szwedzi zajęli Gniew, który wyzwolił w 1626 roku hetman Stanisław Koniecpolski.

Bitwa pod Gniewem nie rozstrzygnęła wojny polsko-szwedzkiej. Pokój zawarto dopiero w 1629 roku w Altmarku.

Podobno w nocy nadal słychać, jak Miś Maciuś i inne zwierzęta modlą się o zgodę między ludźmi i o przyjaźń ludzi z przyrodą.

Pokój jednoczy ludzi. Buduje kraje i miasta. Umacnia przyrodę.

Data publikacji: 2018-07-02 12:32
  • Miś Maciuś ma już 8 lat
  • Miś Maciuś ma już 8 lat
  • Miś Maciuś ma już 8 lat
  • Miś Maciuś ma już 8 lat
  • Miś Maciuś ma już 8 lat
  • Miś Maciuś ma już 8 lat
  • Miś Maciuś ma już 8 lat
  • Miś Maciuś ma już 8 lat
  • Miś Maciuś ma już 8 lat

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.