Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Pierwsze Walne Plachandry

W sobotę, 25 sierpnia w Piasecznie odbędą się I Walne Plachandry czyli zlot Kociewiaków. Impreza ma na celu integrację Kociewia i Kociewiaków mieszkających w trzech powiatach: starogardzkim, świeckim i tczewskim. Idea została przedyskutowana i przyjęta podczas spotkań starostów i działaczy istniejących na Kociewiu, pozarządowych organizacji społeczno-kulturalnych i instytucji kultury. Szczegóły na załączonym plakacie.

Nazwę zaproponowała p. prof. Maria Pająkowska-Kensik. Termin plachandów ustalono na drugą połowę sierpnia i uzgodniono, że gospodarzem pierwszej imprezy będzie powiat tczewski, drugiej starogardzki, trzeciej świecki. I tak co roku na zmianę. Plachandry z założenia mają towarzyszyć istniejącej już tradycyjnej imprezie. W roku 2018 miejscem plachandrowania będzie Piaseczno w gminie Gniew w powiecie tczewskim.

Wybór ten jest nieprzypadkowy – w tym roku przypada jubileusz pięćdziesięciolecia koronacji Figury Matki Bożej Piaseckiej koronami papieskimi.  Tam też odbywać się będzie XXV Przegląd Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia; 25 sierpnia jest pierwszym, kociewskim dniem tego festiwalu. Rozpoczyna się – tradycyjnie – uroczystą mszą świętą. Potem, już na estradzie przy Studzience nastąpi – po raz pierwszy – wręczenie honorowych tytułów Ambasadora Kociewia i wyróżnień Perełka Kociewia.

W celu wyłonienia uhonorowanych powołano specjalną  Kapitułę. Później wystąpią kociewskie zespoły folklorystyczne. Następnie przeprowadzony będzie Turniej Powiatów w następujących konkurencjach: kulinaria (aintop, przekąska kociewska, deser kociewski, przetwory z owoców i warzyw), scenki i gadki kociewskie – oczywiście w gwarze, taniec i piosenka (inspirowana folklorem kociewskim). Rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy. Fotograficzny "Przydrożne kapliczki Matki Bożej na Kociewiu" i Współczesnej Sztuki Ludowej Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich "Matka Boża Piasecka w sztuce ludowej Kociewia". Trwać też będzie turniej gry w starodawną grę – kapele. Poza tym będą stoiska z kociewskim jadłem, wydawnictwami, będzie namiot promocji zdrowia i wystawy pokonkursowe. Patronatem honorowym Walne Plachandry objęły władze kościelne i samorządowe z terenu Kociewia. 

Szczegóły: www.walneplachandry.pl

Data publikacji: 2018-08-03 12:26
  • -

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.