Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o niepodległość

Jubileusz 100 – lecia niepodległości Polski to doskonała okazja, by opowiadać dzieje ojczyste także poprzez często mniej znane historie lokalne. Taką piękną lokalną historią jest powstanie najmniejszego państwa świata – Republiki Gniewskiej. Nasz cmentarz parafialny jest miejscem spoczynku wielu znakomitych osób, które przyczyniły się do tworzenia zrębów państwowości polskiej na naszej ziemi po 146 latach zaborów. Członkowie Stowarzyszenia  Gniewski Uniwersytet III Wieku postanowili zadbać o część zapominanych mogił.

Na parafialnym cmentarzu przy ul. Gdańskiej pochowano także żołnierzy, uczestników wojny polsko - bolszewickiej z 1920 r. Legioniści do gniewskiego szpitala przywiezieni zostali z frontu pod Brodnicą. Umierali na czerwonkę. Na cmentarzu było 30 mogił, pozostało 10, na niektórych brakuje już nazwisk. Trudno jest zresztą wypatrzeć zapadnięte, ukryte wśród innych mogił żołnierskie groby.

Tocząca się od wielu lat dyskusja podkreśla potrzebę uporządkowania grobów legionistów, ekshumacji ich do wspólnego miejsca i godnego jego upamiętnienia. Plany władz miejskich sprzed dziesięciu lat dotyczące tej sprawy zawierały renowację pomnika ofiar II wojny światowej, wykonania arkad z cegły z tablicami pomordowanych. Miejsce miało jednoznacznie przemawiać do mieszkańców swoją symboliką: orłem legionistów, symbolami z obozów koncentracyjnych, Sybiraków, tych co zginęli na Wschodzie.

-Bezpieczne czasy, w których żyjemy usypiają naszą pamięć o ludziach, którzy walczyli o wolność Polski, oddawali za nią życie, pracowali dla niej.  Kilka razy w roku z okazji świąt państwowych porządkujemy żołnierskie mogiły. Potrzeba jednak kompleksowego działania. Najwyższy już czas, by, tak jak planowano przed laty, na gniewskim cmentarzu utworzyć Miejsce Pamięci. Okażmy szacunek tym, którzy nie wrócili do swoich domów i póki co,  dbajmy o ich groby- apeluje Walentyna Czapska, prezes Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. To członkowie tego stowarzyszenia, w poniedziałek 13 sierpnia, udali się na gniewską nekropolię, aby uporządkować część ze starych nagrobków.

Data publikacji: 2018-08-14 12:47

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.