Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Sierpniowe święto kobiet tylko w Gniewie

Tak księżcznikowo nie było 15 sierpnia chyba nigdzie indziej. Parada Księżniczek w Gniewie zgromadziła prawdziwe tłumy koronowanych głów. Młode księżniczki i królowe z dworami wyglądały pięknie krocząc ul. Sambora za historycznym feretronem.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gniewie przybiera już od kilku lat specjalną formą. Podczas mszy o godz. 11.00 w kościele św. Mikołaja spotykają się księżniczki i ich rodziny. –To jest nasze wyjątkowe sierpniowe święto kobiet. Tego dnia wspominany imieniny królowej Marysieńki, dlatego po królewsku otoczone szczególną modlitwą zostają wszystkie panie –tłumaczył proboszcz gniewskiej parafii ks. Zbigniew Rutkowski.

Po nabożeństwie w pięknej kolorowej procesji przebrane białogłowy udały się do Ogrodu Historii na wspólną modlitwę. Każda osoba, która pojawiła się tego dnia na pochodzie w kostiumie otrzymała drobny upominek. W każdej z kategorii wiekowych losowana też była nagroda główna. Wśród nich były między innymi talony na zakupy, wielki pluszowy miś i łóżeczko dla lalek.

Co warto podkreślić tylko tego dnia, raz  w roku, msza święta odprawiana jest w ornacie z XVII wieku, ofiarowanym przez Króla Jana III Sobieskiego. Procesji towarzyszył też odnowiony (w kwietniu tego roku) feretron Królowej Różańca Świętego z twarzą Marysieńki na obrazie.

Ponadto nabożeństwo odprawione było w intencji Stanisława Albrechta Radziwiłła, zmarłych z jego rodziny oraz zmarłych starostów gniewskich.

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest na stronie: <link>. 

Data publikacji: 2018-08-16 11:37
  • Procesja Księżniczek w Gniewie
  • Procesja Księżniczek w Gniewie
  • Procesja Księżniczek w Gniewie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.