Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Bociany odleciały

Tegoroczny sezon w gnieździe gniewskich bocianów dobiegł końca. Cała czwórka młodych ptaków wyruszyła już w swoją pierwszą długą podróż i jest w drodze do Afryki. 16 sierpnia po raz ostatni w tym roku jeden z dorosłych bocianów był widoczny w gnieździe. Najbliższe dwa miesiące będą dla bocianów niezwykle trudne, ponieważ podróż przez dwa kontynenty do łatwych nie należy.

Jeszcze do XVIII wieku sądzono, że bociany przesypiają zimę w bagnach, między skałami lub w innych tego typu miejscach. Potem uważano, że lecą do Indii, na Jawę lub pustynie Jordanii, aż w końcu relacje podróżników pozwoliły wskazać Afrykę, jako zimowisko bocianów.

Większość ptaków opuszcza tereny lęgowe w ostatniej dekadzie sierpnia, ale niektóre odlatują już na początku miesiąca. Ostatnie wędrujące grupy można obserwować jeszcze we wrześniu. Młode bociany odlatują przed dorosłymi i znikają z lęgowisk stopniowo i bez gromadzenia się w większe grupy. Wyprawa na zimowiska trwa około dwóch miesięcy i bociany pojawiają się w różnych rejonach Afryki w październiku lub listopadzie. W okresie wędrówki przez Europę ptaki pokonują przeciętnie 150-200 km dziennie, z prędkością nawet  50 km/godzinę, ale zdarzają się przeloty na dwukrotnie dłuższych dystansach. Bociany to znakomici szybownicy, ale aktywny lot wymagający znacznej siły  kosztuje je wiele energii. Dobre warunki do migracji występują na obszarach łatwo się nagrzewających, jak: góry, pustynie, obszary stepowe. Trudne warunki panują natomiast nad wodami, w tym także Morzem Śródziemnym, które ptaki omijają od strony wschodniej lub zachodniej.

Bociany z Polski lecą wschodnią  trasą  przez  Cieśninę Bosfor. Warto dodać, że w tym samym czasie wędrują także ptaki drapieżne. Tak więc nad wąskim pasem lądu, między Europą a Azją przelatują równocześnie dziesiątki tysięcy dużych ptaków. Oszacowana w ciągu jednego tylko roku liczba ptasich  wędrowców to ponad 200 tys. bocianów białych, 6 tys. bocianów czarnych i 40 tys. ptaków drapieżnych z 27 gatunków. Przelot ten trwa na Bałkanach od połowy sierpnia do końca pierwszej dekady września i jest to jeden z najwspanialszych spektakli przyrodniczych w Europie, robiący niezapomniane wrażenie. Trasa wędrówki od Bosforu przecina Turcję, biegnie wąskim pasmem wzdłuż wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, nad doliną Jordanu, dalej nad pustynnym Półwyspem Synajskim i przez Morze Czerwone doprowadza do Afryki, w dolinę Nilu, która pozwala dotrzeć w rejon wielkich jezior afrykańskich i ominąć od wschodu Saharę.

Więcej ciekawostek o bocianach można znaleźć na stronie www.bocianopedia.pl.

Data publikacji: 2018-09-05 11:43

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.