Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Chcemy czystego powietrza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku prowadzi cykl spotkań dotyczących realizacji Krajowego Programu „Czyste Powietrze” na dofinansowanie nowych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Spotkanie w Gniewie odbyło się 5 września w Sali Kameralnej. Ogromne zainteresowanie gniewian pokazało, że problem czystego powietrza nie jest im obojętny.

Sala Kameralna tego popołudnia pękała w szwach. Mieszkańców naszej gminy, którzy licznie przybyli na spotkanie, by dowiedzieć się, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie powitała Anna Ziołkowska, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Środowiska. To właśnie ten wydział w gniewskim magistracie koordynuje działanie takich programów środowiskowych i pomaga naszym mieszkańcom w ubieganiu się o dostępne środki.

Podstawowym celem Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego oraz zdecydowane zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Będzie to możliwe dzięki wymianie źródeł ciepła na nowe piece i termomodernizacji budynków.

Na co dofinansowanie?

Program przewiduje dofinansowanie m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) - na takie zadania można ubiegać się o kredyt z niskim oprocentowaniem do BOŚ Banku.

Dla kogo program? Jakie dofinansowanie?

Program skierowany jest do osób fizycznych posiadających prawo własności lub będących współwłaścicielami budynków jednorodzinnych.

W ramach programu można otrzymać dotację, pożyczkę lub dotację z pożyczką.

Intensywność udzielonego wsparcia finansowego uzależniona będzie od kwoty miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, liczonego zgodnie z metodyką opisaną w instrukcji do wypełnienia wniosku o dofinansowanie (w oparciu o zasady Programu Rodzina 500 plus).

Dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia rozpoczęte do 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Na jeden budynek może zostać złożony jeden wniosek o dofinansowanie.

Maksymalne koszty kwalifikowane, od których jest liczona wysokość dotacji to 53 tys. zł, natomiast minimalna wartość to 7 tys. zł.

Okres realizacji przedsięwzięcia do 24 miesięcy od daty zawarcia umów o dofinansowanie, lecz nie później, niż do 30.06.2029 r., z tym, że umowy będą podpisywane do 31.12.2027r.

Nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym. Dla mieszkańców naszej gminy wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Warunkiem koniecznym udziału w programie jest wymiana starego pieca opalanego paliwem stałym na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu.

Dla budynków nowo budowanych dofinansowanie związane jest z zakupem i montażem nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu.

Wnioski dostępne będą na stronie www.wfoś.gdansk.pl od 17 września 2018 r.

Warunek: przedsięwzięcie nie zostało zakończone do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie!

BENEFICJENCI UNIEWAŻNIONEGO KONKURSU„CZYSTE POWIETRZE POMORZA”, KTÓRZY SĄ WŁAŚCICIELAMI BUDYNKÓW JEDNORODZINNYCH RÓWNIEŻ MOGĄ STARAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE W NOWYM PROGRAMIE.

Data publikacji: 2018-09-07 13:32

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.