Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Dożynki – wieńce dla Niepodległej

Tegoroczne święto plonów, przypadło na niedzielę, 16 września. W Piasecznie, w miejscu maryjnych objawień, spotkali się sołtysi, członkinie kół gospodyń wiejskich, rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i wszyscy inni związani z uprawą ziemi.

Pochód, który wyruszył chwilę po godzinie 10.00 spod piaseckiego kościoła był w tym roku bardzo patriotyczny. Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rolnicy z terenu gminy przygotowali m.in. wieńce z orłem, w kształcie Polski, a kwiaty przystrojone były biało-czerwonymi wstążkami. Nie zabrakło też oczywiście wieńców tradycyjnych, dekoracji w kształcie kielichów, ołtarzy chlebów i serc.

Ks. Andrzej Ossowski, proboszcz piaseckiej parafii, przywitał zebranych  przy studzience i podziękował wszystkim instytucjom, które włączyły się w przygotowanie uroczystości. – W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swą siłę państwo, on najwięcej daje, najmniej wymaga, bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa. Tak o rolniczym stanie mówił historyczny przywódca ludowców Wincenty Witos. Dzielenie się z bliźnim powinno być podstawą naszego funkcjonowania w rodzinie, w sołectwach, w gminach i powiatach prowadzi ono bowiem do współdziałania , do życzliwej współpracy dla dobra naszych małych ojczyzn. Drodzy rolnicy wasza ciężka praca nie kończy się  z dniem dożynek, trwa przez cały rok, a my samorządowcy powinniśmy się starać jak najlepiej was wspierać – mówił w imieniu starosty tczewskiego, Adam Klimczak, członek zarządu powiatu tczewskiego.

Ksiądz Krzysztof Niemczyk kustosz z Lubiszewa mówił natomiast podczas kazania o roli krwi i chleba w naszym życiu. -Przynosicie w darze piękne, dorodne bochny chleba, owoce ziemi, owoce pracy rąk ludzkich, owoce tegorocznego urodzaju. Chcemy dzisiaj panu Bogu w trójcy świętej jedynemu za ten plon podziękować również za pośrednictwem matki Kociewia,  królującej nam z tego piaseckiego sanktuarium. Chleb, który przynosicie to piękny symbol życia, gościnności, przyjaźni, wspólnoty parafialnej, rodzinnej, domowej, to źródło życia i podstawa naszej egzystencji- mówił do wiernych duchowny.

Po poświęceniu wieńców, wiązanek i koszy z darami głos w imieniu samorządu gminy Gniew zajęła Walentyna Czapska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie. Podziękowała ona zarówno rolnikom, jak i wszystkim innym osobom zaangażowanym w przygotowanie dożynek.

Tegorocznymi starostami dożynek byli państwo Kazimiera i Andrzej Gryszkiewicz z Nicponi. Uroczystości dożynkowe zakończyły oktawę odpustową.  

Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można na stronie: <link>. 

Data publikacji: 2018-09-21 13:21
  • Dożynki – wieńce dla Niepodległej
  • Dożynki – wieńce dla Niepodległej
  • Dożynki – wieńce dla Niepodległej

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.