Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Miłośnicy historii regionu spotkali się w Opaleniu

Już po raz szósty, 6 października, miłośnicy historii regionu spotkali się w Opaleniu w ramach Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych. Tematyka sobotniej konferencji naukowej pt. „Pomorze w walce o Niepodległość” doskonale wpisała się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zagadnieniom dotyczącym walki Pomorza o niepodległość naszej ojczyzny swoje wystąpienia poświęcili wszyscy prelegenci.. Dr Artur Jendrzejewski podczas prezentacji pt. "Rola polskiego wywiadu wojskowego w walce o utrzymanie niepodległości w okresie międzywojennym na Kociewiu", przedstawił strukturę, a także sukcesy i porażki polskich służb wywiadowczych na tym terenie. Następnie dr Daniel Czerwiński z  gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił referat pt. "Walka o granice Polski na Pomorzu". Historyk przybliżył uczestnikom spotkania genezę, a także starania strony polskiej o powrót Pomorza w jej granice. Ostatni z prelegentów, Tomasz Jagielski skupił się natomiast na wątku pt. "Śladami bojowników o polskość na Żuławach i Wyżynach Gdańskich".

Pytania, a także dyskusje będące owocem spotkania ukazały potrzebę rozwijania wiedzy w tych tematach. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe medale wybite na rocznicę jubileuszu 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz otrzymali biało-czerwone chorągiewki.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie i Koło ZKP w Opaleniu.

 

Tomasz Jagielski

Redakcja

Data publikacji: 2018-10-08 12:33
  • Konferencja w Opaleniu
  • Konferencja w Opaleniu
  • Konferencja w Opaleniu
  • Konferencja w Opaleniu
  • Konferencja w Opaleniu
  • Konferencja w Opaleniu

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.