Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

O Beksińskich, Komedzie i pisaniu książek

Autorka poruszającej i bestselerowej już książki „Beksińscy. Portret podwójny” przyjechała 28 listopada do Gniewu. Pisarka opowiadała o swoim najnowszym dziele, poświęconym wybitnemu kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie. Nie zabrakło też pytań o pozostałych bohaterów jej książek, np. o ks. Jana Twardowskiego, który według autorki wcale nie był tak „słodko budyniowy”.

Magdalena Grzebałkowska to reporterka, która zaproszona została do napisania książki o ks. Janie Twardowskim. Debiut pod nazwą „Ksiądz paradoks” został bardzo dobrze przyjęty przez czytelników. –Okazało się, że był on strasznie fajnym człowiekiem. Księdzem został dopiero w 33 roku życia. Ciekawe okazało się m.in. to co robił wcześniej – mówiła zachęcając jednocześnie do lektury pisarka. Kolejnym tematem jakim zajęła się dziennikarka była historia rodziny Beksińskich.

Opowiadając w bardzo interesujący sposób o swojej pracy pani Grzebałkowska tłumaczyła jak dużo materiałów musiała odsłuchać i przeczytać pisząc książkę o Zdzisławie i Tomaszu Beksińskich, i jak zupełnie inaczej wyglądała sytuacja przy pisaniu książki o Krzysztofie Komedzie. -Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny, tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było – można się było dowiedzieć podczas gniewskiego spotkania.

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu, Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. Podczas spotkania w Gniewie nie zabrakło też rozmów o czasach w jakich żyli bohaterowie książek pisarki. – Niezmiernie ważny był festiwal jazzowy w Sopocie. To był rok 1956, pierwszy oddech wolności po śmierci Stalina. To nie tak, że jazz był zakazany, ale był niemile widziany. Komeda kiedy wchodził na scenę w Sopocie był nieznanym szerszej publiczności muzykiem, z wykształcenia laryngologiem. Kiedy schodził z sopockiej sceny był już gwiazdą- opowiadała gniewianom pani Grzebałkowska.

Podczas spotkania w Sali Kameralnej gniewskiej biblioteki znalazł się tez czas na rozmowę z mieszkańcami. Pytania do pisarki były zróżnicowane. Czytelników interesowały zarówno szczegóły dotyczące zbierania materiałów do pisania, jak i samych bohaterów książek. Nie zabrakło też autografów i wspólnych zdjęć z pisarką.

Książki Magdaleny Grzebałkowskiej: 
- Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego (Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 2011)
- Beksińscy. Portret podwójny (Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 2014)
- 1945. Wojna i pokój (Wydawnictwo Agora SA, Warszawa 2015)
- Komeda. Osobiste życie jazzu (Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 2018)

Data publikacji: 2018-12-04 14:12
  • Magdalena Grzebałkowska w Gniewie
  • Magdalena Grzebałkowska w Gniewie
  • Magdalena Grzebałkowska w Gniewie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.