Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Biała Niedziela w Pieniążkowie

Dzięki uprzejmości dyrekcji ZS Opalenie oraz zaangażowaniu sołtys Eweliny Piecuch 18 listopada zorganizowana została w Pieniążkowie Biała Niedziela. W budynku szkoły podstawowej każda chętna osoba została przebadana i skorzystała z bezpłatnej porady lekarza. Na stanowiskach oceniano wskaźnik masy ciała (BMI), typ budowy, wykonywano EKG, a także podstawowe parametry biochemiczne jak poziom glukozy czy cholesterolu we krwi.

Badanie można było wykonać dzięki uprzejmości pobliskiej placówki ZOZ Medical, która wypożyczyła sprzęt oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, której członkowie pomogli w przewiezieniu sprzętu oraz kozetek dla pacjentów.

Dlaczego te pomiary są tak ważne w profilaktyce chorób cywilizacyjnych?

BMI, czyli wskaźnik masy ciała oraz typ odkładania się tkanki tłuszczowej mają zasadnicze znaczenie dla stanu zdrowia. Nadwaga i otyłość, zwłaszcza brzuszna (gdy większość tkanki podskórnej odkłada się w okolicy pępka) sprzyjają rozwojowi chorób z grupy zespołu metabolicznego, w skład którego wchodzą zaburzenia poziomu lipidów, cukrzyca typu 2 oraz nadciśnienie. Chociaż dolegliwość zależy głównie od stylu życia i wyborów dietetycznych, dotyka ona co czwartego dorosłego Polaka.  

Postępowanie w zespole metabolicznym zakłada przede wszystkim modyfikację stylu życia, która jest także najskuteczniejszym czynnikiem zapobiegającym wystąpieniu tych chorób cywilizacyjnych. W trakcie Białej Niedzieli była możliwość poznania stanu zdrowia, ale także uzyskania profesjonalnej porady lekarskiej. Dzięki organizowanym warsztatom, każda zainteresowana osoba dowiedziała się jak zapobiegać chorobom, a także jak obniżyć poziom cholesterolu, triglicerydów i glukozy we krwi za pomocą diety. Członkowie Fundacji SA SA pokazali również jak skomponować smaczne posiłki oparte na polskich produktach wysokiej jakości oraz jak wiele można zyskać przykładając większą wagę do tego, co znajduje się na talerzach.

Projekt sfinansowany został ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, Funduszu Promocji Mięsa Wołowego oraz Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Data publikacji: 2018-12-11 08:16
  • Biała Niedziela w Pieniążkowie
  • Biała Niedziela w Pieniążkowie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.