Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Aktor, pisarka, ksiądz i niespodzianka

Czy Adam Ferency kłamie? Kto boi się przejść obok czarnego kota? Dlaczego „Nie i Tak”? Odpowiedzi m.in. na takie pytania mogły usłyszeć osoby, które przyszły 14 grudnia na spotkanie autorskie z pisarką Mają Jaszewską i jej utalentowanym gościem, aktorem Adamem Ferencym. W kościele św. Mikołaja, jak na spowiedzi, odpowiadali oni na pytania ks. Zbigniewa Rutkowskiego. Na gości czekała też długowłosa „wyrośnięta” niespodzianka.

Miłośnikom kinematografii nie trzeba go przedstawiać. Adam Ferency to jedna z bardziej charakterystycznych twarzy polskiego filmu i teatru. - Kiedyś po przeczytaniu kilku książek moich kolegów po fachu obiecałem sobie, że ja tego nie zrobię. Kiedy zadzwoniła Maja zaczęliśmy rozmawiać i stwierdziliśmy, że zobaczymy co z tego wyjdzie. Po czym dosyć szybko się okazało, że rozmawia nam się świetnie, że lubimy te nasze spotkania i tak to się zaczęło – opowiadał gniewianom o początkach współpracy z Mają Jaszewską Adam Ferency.

Z rozmów tych powstała książka „Nie i tak”, w której to pisarka zadaje pytania, a aktor opowiada np. czym dla niego jest prawda, dlaczego jest pesymistą, o stereotypach i zabobonach. - Teatr jest miejscem pełnym przesądów. Nie lubi się w teatrze koloru zielonego, nie wolno gwizdać, ale ja mam swoje prywatne przesądy. Np. jeżeli w dniu premiery inspicjent powie coś na 15 minut przed spektaklem, a ja mam w tym czasie w ręku chustkę do nosa, to choćbym grał w tym spektaklu 8 lat, to i tak za każdym razem będę musiał mieć ze sobą chusteczkę, inaczej będę uważał, ze spektakl się nie uda – opowiadał aktor. - Od 20 lat mieszkam na 5 piętrze bez windy. Niestety jedna z sąsiadek ma czarnego kota, ja na wszelki wypadek jednak, jak on mi przejdzie drogę, to ja nie idę. Czekam aż ktoś weźmie to na siebie. Sąsiedzi i tak mają mnie za niespełna rozumu i mają określony pogląd na mój temat - oto inna z historii jakie mogli usłyszeć gniewianie podczas spotkania autorskiego.

Pytania gościom zadawał ks. proboszcz Zbigniew Rutkowski, a dotyczyły one zarówno książki „Nie i Tak”, ale też innych dziedzin życia, w tym m.in. sztuki. - To się dzieje, zmienia z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Mój odbiór sztuki jest inny w zależności od stanu w jakim się znajduję. Jakbym za każdym razem idąc do teatru czy galerii czuła to samo, nie miałoby to najmniejszego sensu. Po co chodzić do galerii skoro dany obraz zawsze wzbudza te same emocje – tłumaczyła pisarka.

Autorka w Gniewie opowiadała również o swojej najnowszej, właśnie co wydanej książce „Gwiazdeczka”. – Na co dzień w mojej pracy dziennikarskiej zajmuję się poważnymi tematami. „Gwiazdeczka” jest takim moim odpoczynkiem. Ta książka to satyra, w której podśmiewam się z blichtru, mody, przymusów środowiskowych. Co prawda główna bohaterka nie ma nic ze mnie, ale jedna z postaci męskich już tak - zachęcała do lektury pani Jaszewska. Pisarka zdradziła też, że możliwe, że wspólnie z Adamem Ferencym napiszą jeszcze jedną książę, tym razem o diable.

Organizatorzy spotkania przygotowali też dla gości niespodzianki. Najbardziej wzruszająca z nich odczytała nawet fragment książki „Nie i tak”. Niespodzianką tą okazała się bowiem Emilia Stachurska, dziewczyna która występowała razem z Adamem Ferencym w serialu Niania. Dziś młoda kobieta jest mieszkanką Gniewu. Spotkanie wybitnego aktora z jego młodą koleżanką po fachu stało się okazją do wspomnień.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na zdjęcia, autografy i pytania do pisarki i aktora.

Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta i Gminy Gniew oraz Parafia św. Mikołaja w Gniewie.

Więcej zdjęć z wydarzenia na stronie: <link>. 

Data publikacji: 2018-12-18 11:48
  • Adam Ferency i Maja Jaszewska w Gniewie
  • Adam Ferency i Maja Jaszewska w Gniewie
  • Adam Ferency i Maja Jaszewska w Gniewie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.