Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Bagatelizujesz znaki drogowe – licz się z konsekwencjami

Mieszkańcom naszego miasta i gminy, a także odwiedzającym Gniew gościom ponownie przypominamy o bacznym zwracaniu uwagi na znaki drogowe, szczególnie te, dotyczące miejsc parkingowych na Starym Mieście. Gniewski rynek jest terenem monitorowanym, kierowcy parkujący w niedozwolonych miejscach muszą więc liczyć się z konsekwencjami łamania przepisów drogowych.

W zrewitalizowanych już w Gniewie obszarach miasta pojawiły się nowe znaki drogowe. Wyznaczono też nieistniejące wcześniej w mieście strefę zamieszkania i strefę ruchu. Takie znaki drogowe dotyczą np. ulicy Sobieskiego i placu Grunwaldzkiego.

W strefie zamieszkania (oznaczonej znakiem D-40) parkować możemy tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Na rynku takim miejscem jest pas ruchu przy remontowanym obecnie skwerku. Na jego długości stoją także znaki drogowe oznaczające początek i koniec parkingu. Parkowanie samochodów przy kamienicach we wschodniej pierzei rynku jest niedozwolone.

Strefa zamieszkania  to także obszar w którym pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku).

Ponadto w strefie zamieszkania:
- obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h,
- wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych,
- progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi,
- opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Strefa zamieszkania, to także specjalny obszar nie tylko ze względu na obowiązujące normy prawne, ale także z uwagi na to, że ma on służyć przede wszystkim osobom tam zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do szkół, robiącym zakupy w sieciach sklepów itp. Ma również zapewnić bawiącym się na tym obszarze dzieciom maksimum bezpieczeństwa. 

Data publikacji: 2019-01-02 10:32
  • Znak informacyjny D-40 "Strefa zamieszkania"

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.