Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Gniewie

Na koniach przybyli do Gniewu trzej królowie 6 stycznia. Monarchowie czekali na wiernych, którzy wychodzili z kościoła po mszy o godz. 12.30. Spod świątyni wszyscy razem wyruszyli w orszaku na rynek starego miasta. Na starówce były życzenia, kolędy, ciepła herbata i konkurs z nagrodami.

Część z mieszkańców, którzy wzięli udział w spotkaniu noworocznym i orszaku przyszła ze swoimi, królewskimi nakryciami głowy. Na pozostałych wychodzących z kościoła św. Mikołaja czekali młodzi wolontariusze, którzy rozdali chętnym ponad 200 papierowych koron. Pod wodzą księdza-króla- faraona Zbigniewa Rutkowskiego oraz Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy do Gniewu przyjechali konno wyruszył Orszak Trzech Króli. Wiernym i monarchom towarzyszyła Gniewska Orkiestra Dęta, która jako pierwsza wkroczyła na rynek starego miasta. Tam hejnał odegrała miasta odegrała Jadwiga Mielke, a zebranych przywitali przedstawiciele samorządu.
- Życzę sobie i wam w nowym roku dużo mądrości. Głowa nie jest do noszenia korony, głowa jest do myślenia. Chciałbym abyśmy mogli 31 grudnia 2019 r. powiedzieć: to był najmądrzejszy  rok mojego życia– mówił do zebranych na placu ks. Zbigniew Rutkowski.

Spotkanie noworoczne uświetnił występ jasełkowy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1  im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Przed gniewską publicznością zaprezentował się również chór Exaudi Deus pod dyrekcją Krystiana Zimnego. Na uczestników orszaku czekała również ciepła herbata podawana przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kolonii Ostrowickiej.

Ostatnim punktem wydarzenia były życzenia noworoczne złożone przez burmistrzów miasta. Włodarze w towarzystwie Dariusza Kowalewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Gniewie wylosowali też 16 nagród. Wiceburmistrz Joanna Kamińska po kolei wyczytywała nazwiska, a szczęśliwcy zgłaszali się po upominki. Były wśród nich m.in. nocleg na zamku, bilety do kina, książki, kolekcjonerskie znaczki pocztowe, talony na myjnię i wiele innych.

Pomysłodawcą spotkania noworocznego połączonego z Orszakiem Trzech Króli był burmistrz Maciej Czarnecki.

Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Gniew, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. F. Wierzchowskiego w Gniewie oraz Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie dziękują  dyrekcji, nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, druhom OSP w Gniewie, członkom Chóru Exaudi Deus pod dyrekcją Krystiana Zimnego, Spółce Inwest Kom, członkiniom KGW Kolonia Ostrowicka, wolontariuszom biblioteki gniewskiej, Pocztowi Husarskiemu Michał Ruda, Orkiestrze Dętej z Gniewu, Tomaszowi Kordunowskiemu oraz Zygmuntowi Rajkowskiemu.

Fundatorami  w konkursie noworocznym byli: Spółka Zamek Gniew, Parafia pw. św. Mikołaja w Gniewie, Myjnia i Wulkanizacja Samochodowa „Werba”, Poczta Polska oddział w Gniewie, Spółka Temida oraz Urząd Miasta i Gminy Gniew.

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest na stronie: <link>.

 

Data publikacji: 2019-01-07 15:12
  • DSC_3484
  • DSC_3525
  • DSC_3561
  • Pierwszy Orszak Trzech Króli w Gniewie
  • Pierwszy Orszak Trzech Króli w Gniewie
  • Pierwszy Orszak Trzech Króli w Gniewie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.