Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Gniewianie znów nie zawiedli - 4 685 złotych dla Rodziny "Gasa"

W niedzielę, 27 stycznia zamkowy dziedziniec wypełniony był po brzegi, a w jego murach rozbrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu „Na cały Głos”. Koncertowi towarzyszył też szczytny cel – poprzez sprzedaż symbolicznych cegiełek zbierano fundusze na rzecz Rodziny tragicznie zmarłego kowala artysty Marcina Manikowskiego.

„Przekuć słowo w czyn potrafi wiele ludzi
Lecz by sercem kształtować żelazo
Niewielu się trudzi.
Prawda o człeku zamkniona jest tam,
gdzie pamięć ludzka do wspomnień ją gna.
Pamięć zaś człeka piękniejsza w tym razie,
Że w twardej opoki zamknięta żelazie.
Pamięci Marcina nic nie zniweczy
Bo jest pośród szabel, kordów i mieczy.
Których dźwięk w pojedynkach niczym serca bicie
Śmierć Jego okrutną zamieni na życie”

Tym wierszem swojego autorstwa powitał zebraną publiczność prowadzący wydarzenie Stanisław Szmit. W wzruszających słowach przypomniał on sylwetkę śp. Marcina oraz cel, dla którego wydarzenie zostało zorganizowane.

Swoje słowa podziękowania za liczny udział w wydarzeniu i otwarte serca gotowe przyjść z pomocą potrzebującym skierowała do zebranych Joanna Kamińska, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew. – Pan Marcin był jednym z najlepszych mieczników w Polsce, pozostały po nim wspomnienia, wspaniałe dzieła, ale i Rodzina, której możemy dzisiaj pomóc – mówiła włodarz, zachęcając do wsparcia.

Już pierwsze dźwięki „Kolędy dla nieobecnych” wprowadziły publiczność w wyjątkowy nastrój. Ze sceny wybrzmiało jeszcze kilkanaście kolęd i pastorałek w ciekawych, m. in. jazzowych aranżacjach, zaśpiewanych z niezwykłą wrażliwością, talentem i pasją. O zespole, jego misji, realizowanych przedsięwzięciach opowiadał jego opiekun ks. Zbigniew Gełdon. Grupę tworzy ponad 20 młodych ludzi z Pelplina i okolic, którzy przez śpiew, modlitwę, udział w rekolekcjach, nabożeństwach i uroczystościach religijnych wspierają dzieło nowej ewangelizacji. Chór prowadzi Agata Hoduń.

Zarówno sam koncert, jak i przyświecający mu cel poruszył serca mieszkańców gminy Gniew. Ze sprzedaży cegiełek oraz płyt, z których dochód zespół „Na cały Głos” przeznaczył również na rzecz Rodziny śp. Marcina Manikowskiego zebrano aż 4 685 zł. Organizatorzy czyli Zamek Gniew Sp. z o. o. i Urząd Miasta i Gminy Gniew oraz partner wydarzenia Stowarzyszenie Centrum Aktywnych – Gniew serdecznie dziękują wszystkim Darczyńcom!

Przypomnijmy, 28 grudnia, tuż po świętach, w swojej kuźni, w wypadku przy pracy tragicznie zginął GAS - Marcin Manikowski (40 l.). Kowal artysta, specjalizujący się w wykuwaniu broni białej. Wielu rekonstruktorów nosi przy boku wykonane przez niego miecze, szable oraz noże. Dla sąsiadów „Złota Rączka” oraz dobry kolega, który w swym warsztacie zawsze znajdował czas i odpowiednie narzędzia, by udzielić pomocy. Kuźnia Marcina Manikowskiego była jego królestwem, miejscem w którym realizował życiową pasję. Żył i tworzył, by inni mogli realizować swoje pasje związane z rekonstrukcją, oraz by zapewnić dwójce swoich dzieci i żonie, godne warunki do życia. Niestety wypadek wszystko zniweczył. 9 letni Kacper i 2 letnia Zuzia zostali bez taty, żona Magda utraciła kochającego męża, w dodatku jedynego żywiciela rodziny. Magda jest na urlopie wychowawczym i zajmuje się małą Zuzią.

Nadal możemy wspomóc panią Magdę i jej dzieci. Cegiełki można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Aktywnych – Gniew, Pracowni Orange (Plac Grunwaldzki 45).

Data publikacji: 2019-01-30 10:59
  • Charytatywny koncert kolęd
  • Charytatywny koncert kolęd
  • Charytatywny koncert kolęd
  • Charytatywny koncert kolęd
  • Charytatywny koncert kolęd
  • Charytatywny koncert kolęd
  • Charytatywny koncert kolęd
  • Charytatywny koncert kolęd
  • Charytatywny koncert kolęd

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.