Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Balet i warsztaty teatralne dla dorosłych w Kwidzynie

6 lutego zapraszamy na retransmisję “Sylfidy” - w wykonaniu zespołu baletowego Teatru Bolszoj w Moskwie oraz Orkiestry Teatru Bolszoj w Moskwie, który wystąpi na deskach Kwidzyńskiego Centrum Kultury. 7 lutego natomiast zapraszamy dorosłych na pierwsze spotkanie warsztatów teatralnych, które zakończą się autorskim spektaklem.

Sylfida – ulotna mieszkanka leśnych ostępów – stała się bohaterką pierwszego romantycznego baletu, wystawionego w 1832 roku w Paryżu przez Filippa Taglioniego. Inscenizacja ta bardzo szybko zdobyła serca publiczności i otworzyła drzwi do ukształtowania baletu klasycznego w formie, jaką znamy dzisiaj. W 1839 roku swoją wersję tanecznej opowieści o Sylfidzie zakochanej w człowieku wystawił duński baletmistrz August Bournonville, wzbogacając czysty, wdzięczny taniec technicznymi popisami, także w wykonaniu tancerza wcielającego się w postać Jamesa. Tę wersję, w opracowaniu Johana Kobborga, pielęgnuje w swoim repertuarze moskiewski Teatr Bolszoj.

Szkocki wieśniak James ma się ożenić z ukochaną Effie, ale we śnie i na jawie nawiedza go zakochana w nim Sylfida. Młodzieniec udaje się do lasu za ulotnym duszkiem. Swoje palce w perypetiach zakochanych maczają też czarownica Magde i przyjaciel Jamesa – Gurn.

Balet Filippa Taglioniego otworzył drogę na baletowe sceny kolejnym wcieleniom romantycznej bohaterki: wróżkom, wiłom, księżniczkom, zjawom i duchom. Co więcej – całkowicie zmienił baletową modę, baletową technikę i panowanie na tanecznej scenie. Przyznał pierwszeństwo kobiecie jako pięknej, delikatnej i nieziemskiej bohaterce, która jednak, również dzięki wynalazkowi point – usztywnionych baletek – mogła wykonywać niezwykłe taneczne ewolucje. To od premiery„Sylfidy” i tej postaci, jaką wykreowała Maria Taglioni, datuje się moda, a później tradycja baletowego białego, tiulowego kostiumu (zwanego paczką romantyczną) czy baletowego kobiecego uczesania z przedziałkiem i koczkiem. I choć sama „Sylfida” (niestety z tragicznym zakończeniem, bowiem leśny duszek umiera) była jeszcze dość pogodnym baletem, to dzięki niej na światowych scenach pojawiły się następne romantyczne i tragiczne bohaterki, jak Giselle, Odetta w „Jeziorzełabędzim” czy Nijija w „Bajaderze”.

CHOREOGRAFIA
Johan Kobborg wg Augusta Bournonville’a

MUZYKA
Herman Severin Lvenskiold

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY
Peter Farmer

OBSADA

Sylfida: Anastazja Staszkiewicz, James: Siemion Czudin, Effie: Ksenia Żiganszczina, Gurn: Artur Mktrjan, Magde: Anna Balukowa

Data: 6 luty, godz. 20:00
Miejsce: Kino, ul. Katedralna 18
Cena:  25 zł (bilet ulgowy 20 zł)

 
7.02.2019 Warsztaty teatralne dla dorosłych!

Po sukcesie pierwszego projektu teatralnego, którego efektem końcowym był spektakl “Dom pozbawiony głowy”, przyszedł czas na kolejne warsztaty z Panem Arkiem Jaroniem. Tym razem ofertę kierujemy do osób dorosłych w wieku 25 - 50 lat, choć nie zamykamy się ściśle w tym przedziale.

Tegoroczna edycja zajęć teatralnych odbędzie się w terminie od 07 lutego do końca kwietnia 2019 r. Zajęcia będą się odbywać raz w tygodniu w godzinach popołudniowych w Czarnej Sali przy ul. Słowiańskiej 13.

Zapraszamy wszystkich miłośników teatru, tych, którzy już mieli swoja pierwszą teatralną przygodę i tych co dopiero o niej marzą, tych, którzy grali w sztuce jak i tych którzy, ją reżyserowali. Jeżeli chcesz zacząć lub kontynuować swoją przygodę z teatrem to dobrze trafiłaś lub trafiłeś.

Informacje o warsztatach:

  • warsztaty przez cały okres ich trwania są bezpłatne
  • tworzymy grupę teatralną i przychodzenie na warsztaty to pierwszy krok by do niej dołączyć
  • warsztaty są dla osób dorosłych od 25 do 50 roku życia
  • doświadczenie nie jest tu istotne, łączymy osoby mniej zaawansowane z tymi bardziej, uczymy się siebie
  • oprócz pracy z tekstem będą zajęcia ruchowe - głównie w celu ćwiczenia oddechu
  • warunkiem uczestniczenia w warsztatach jest regularne chodzenie i zaangażowanie w zajęcia
  • w trakcie warsztatów to Wy będziecie mieli wpływ na scenariusz przedstawienia końcowego.

PIERWSZE SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
Data: 7 lutego 2019 r., godz. 17:00
Miejsce: Czarna Sala ul. Słowiańska 13

Zajęcia prowadzi Arek Jaroń.

W wieku zaledwie 15 lat podjął pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczółkach, na stanowisku koordynator ds. kultury i sportu. Jego ścieżka zawodowa wiodła Go przez szkoły teatralne, warsztaty aktorskie, udział w kabaretach, by w ostateczności sięgnąć po pełne produkcje teatralne dla widzów dorosłych i spektakle familijne.

Ukończył warsztaty pedagogiczno-teatralne dla edukatorów służące poznaniu metod i narzędzi pedagogiki teatru, współpracował przy projektach produkcji teatralnych z ośrodkami kultury i szkołami min. OKSIB CIEPLEWO,GOK PRZYWIDZ, MOK PELPLIN, SZKOŁY KATOLICKIE W PRUSZCZU GDAŃSKIM. W swojej działalności promuje warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez wykorzystanie metody Augusto Boala.

W 2018r. reżyserował spektakl realizowany dla KCK „Dom pozbawiony głowy”.

Data publikacji: 2019-01-30 14:05

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.