Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Na zaproszenie burmistrza do zamku w gniewie 23 lutego przyjechało około 140 przewodników z terenu naszego województwa. Wszystko z okazji Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, którego wojewódzkie obchody odbyły się właśnie w Gniewie. Spotkanie stało się okazją do nagrodzenia zasłużonych przewodników.

Przewodnicy to bardzo ważna część turystyki, to dzięki ich pracy turyści mogą poznawać historię, zabytki, to ich wiedza i sposób jej przekazania tworzą emocje i obrazy, które pozostają w pamięci odwiedzających. 

Jako, że konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego odbywała się na zamku w Gniewie nie mogło już na wstępie zabraknąć gniewskiej Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego. Gości przywitali też przedstawiciele gniewskiego samorządu na czele z burmistrzem Maciejem Czarneckim, zastępcą burmistrza Joanną Kamińską i Dariuszem Kowalewskim przewodniczącym Rady Miejskiej w Gniewie. Włodarze ubrani w historyczne stroje wzbudzili ogromne zainteresowanie wśród uczestników spotkania. Spotkanie poprowadził, główny organizator Adam Laska, prezesowi Koła Przewodników PTTK w Gniewie.

Spotkanie stało się okazją do nagrodzenia zasłużonych przewodników. Wśród wyróżnionych znaleźli się też mieszkańcy naszej gminy, przechodzący na przewodnicką emeryturę: Danuta Goździkowska, Zdzisław Mielke i Bogdan Hallman.

Piękną i bogatej historii ziemi gniewskiej przybliżyli zebranym profesor UMK w Toruniu dr hab Małgorzata Grupa, kasztelan gniewskiego zamku Jarosław Struczyński i lokalny historyk Marek Kordowski. Jako pierwszy wystąpił kasztelan gniewskiego zamku Jarosław Struczyński, który opowiedział o walorach turystycznych ziemi gniewskiej. O Republice Gniewskiej i stuleciu odzyskania niepodległości mówił gniewski historyk Marek Kordowski. Profesor Małgorzata Grupa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która przez wiele lat prowadziła prace archeologiczne w Gniewie opowiadała natomiast o kulturze materialnej Gniewu.

Pomorscy przewodnicy, którzy przyjechali do Gniewu na zlot mieli też okazję zwiedzić zamek, miasto i kościół w św. Mikołaja. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem.

Organizatorami wydarzenia byli: Koło Przewodników PTTK Gniew, Zamek Gniew Sp. z o.o, Urząd Miasta i Gminy Gniew oraz Wojewódzki Samorząd Przewodnicki – Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK.

Impreza odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Macieja Czarneckiego.

Więcej zdjęć ze spotkania na stronie: <link>. 

Data publikacji: 2019-02-25 13:47
  • Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
  • Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
  • Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.