Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wypalanie traw – kosztowna głupota

Wypalanie traw, chwastów i pozostałości po zbiorach w wielu kulturach jest głęboko zakorzenioną i tradycyjną metodą. Zabieg ten ma użyźnić glebę, niszczy chwasty no i oszczędza czas. Przekonanie to bierze się zapewne z dawnych, zamierzchłych czasów, kiedy to taki sposób użytkowania rolniczego nazywany był żarowym. I choć rolnictwo żarowe na naszych terenach odeszło w niepamięć wiele lat temu to samo wykorzystywanie ognia pozostało w świadomości wielu osób.

Fakty i mity

Jako pozytywne efekty wypalania traw uznaje się usunięcie nie tylko suchych roślin, ale przede wszystkim nasion chwastów. W rzeczywistości to się jednak nie dzieje. Chwasty, jako rośliny pierwszego stadium sukcesji po przejściu ognia, kiełkują jako pierwsze, wykorzystując spory zapas nasion obecnych w glebie. Kolejnym mitem jest przekonanie, iż popiół z wypału uszlachetni glebę. Najczęściej  jednak bogaty w fosforany i związki potasu popiół  jest rozwiewany i zmywany do zbiorników wodnych – pozostawiając glebę nie tylko wypaloną, ale i wyjałowioną. Dodatkowo w pożarze wyparowuje większość związków azotu znajdujących się w górnej warstwie gleby.

Niszczycielski zwyczaj

Pożar traw to przede wszystkim katastrofa ekologiczna – ogień niszczy wszystko. Znikają rośliny, roślinożercy i drapieżcy. Znika gleba. To, co przyrodzie udało się zbudować  przez miesiące lub lata, znika w kilkadziesiąt minut. Na powierzchni gleby, w roślinności ginie całe życie. Ogień nie oszczędza biedronek, pająków, myszy, jaj i piskląt, młodych zajęcy, żab i jeży. Wszystkie te zwierzęta po prostu za wolno lub zbyt późno zaczynają uciekać – nie mają szans z ogromem i potęgą żywiołu, który podpalaczom często wymyka się spod kontroli. Jednak największe zniszczenie ogień, a właściwie wysoka temperatura, powoduje w glebie. Jej górna warstwa jest pełna życia - czasem masa wszystkich żywych organizmów żyjących w niej na jednym hektarze przekracza tonę. W wysokiej temperaturze to bogactwo ginie, a z nim zanika gleba jako taka - bo bez organizmów żywych gleba przestaje być żyzna.

Głupia rozrywka

Niestety o ile podpalanie traw przez rolników to już dzisiaj margines, co roku znajdują się osoby, których głupota i braku wyobraźni ściągają zagrożenie dla ludzi i przyrody. Znudzona lub szukająca wrażeń młodzież, nierozważni spacerowicze rzucający niedopałki na wysuszoną po zimie trawę czy osoby palące ogniska w sąsiedztwie suchych łąk i ugorów. Bez względu na to czy podpalaczami powoduje nuda, głupota, brak wyobraźni czy też niewiedza, wypalanie traw to niszczenie całego małego ekosystemu - to katastrofa ekologiczna.

Karane przestępstwo

Na szczęście wypalanie traw to według kodeksu karnego „bezpośrednie powodowanie zagrożenia pożarowego” i jako takie jest przestępstwem. Coraz częściej udaje się ustalić i ukarać sprawców. Trzeba też pamiętać, że strażacy zaangażowani w akcję gaśniczą mogą nie dojechać na czas do innego zdarzenia, a to już powoduje sprowadzenie zagrożenia mienia, zdrowia i życia innych osób.

Łukasz Ogonowski

Data publikacji: 2019-03-13 14:34

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.