Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Pierwsze spotkanie Gminnej Rady ds. Seniorów

Miło nam poinformować, że dzisiaj przedpołudniem odbyło się pierwsze posiedzenie Gminnej Rady ds. Seniorów. Obrady otworzył burmistrz Maciej Czarnecki mówiąc o powadze współpracy z różnymi grupami społecznymi i o planach związanych z działalnością nowej rady. Podczas spotkania zostały też wybrane władze organizacji. Przewodniczącym Gminnej Rady ds. Seniorów w Gniewie został pan Andrzej Gocek, jego zastępczynią wybrano panią Elżbietę Gajowniczek, stanowisko sekretarza przypadło natomiast pani Weronice Adamskiej.  

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew zarządzeniem nr 21/2019 z dnia 18 lutego 2019 r. powołał Gminą Radę ds. Seniorów. W jej skład wchodzą przedstawiciele środowisk senioralnych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych. Swoją działalność grupa rozpoczęła we wtorek, 19 marca. -Liczymy na państwa doświadczenie. Wiem, że grupa seniorów ma ogromną wiedzę, którą chcielibyśmy wykorzystać między innymi przy pracy z dziećmi i młodzieżą – mówił podczas spotkania inaugurującego Maciej Czarnecki, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew. O działalności samej rady opowiedziała zebranym Walentyna Czapska, członkini nowej rady i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Gniewie. – Naszym najważniejszym zadaniem będzie pomaganie władzom miasta, ale też opiniowanie różnego rodzaju programów, które gmina będzie przygotowywać, szczególnie  w odniesieniu do osób starszych. Nie chodzi tutaj o organizację zajęć, choć i tym będziemy się też zajmować, ale przede wszystkim o wyrażanie własnych opinii, wypracowywanie wniosków dotyczących przyjaznych rozwiązań dla osób starszych- tłumaczyła pani Czapska.

Podczas pierwszego spotkania padł już pomysł, aby odbywały się tematyczne dyżury dla seniorów, np. dotyczące pomocy w sprawach mieszkaniowych czy bankowych. Rozmawiano również o innej formie wolontariatu, czyli o wsparciu seniorów dla seniorów. Nowy przewodniczący Gminnej Rady ds. Seniorów w Gniewie przedstawił natomiast zebranym wnioski po spotkaniu Pomorskiego Forum Rad Seniorów.- Podczas debaty zostało tam poruszonych dużo ważnych wątków takich jak problemy osób starszych z niepełnosprawnościami, kwestie związane ze wsparciem dla osób niesamodzielnych czy oferta mieszkalnictwa społecznego skierowanego do osób starszych. Kluczową kwestią w tym wymiarze jest również znalezienie sposobu na zaktywizowanie zawodowe osób starszych, które mogłyby i chciałyby podjąć dodatkowa lub stałą pracę. Wiele w tym względzie zależy na pewno od różnych rozwiązań formalno prawnych– opowiadał pan Andrzej Gocek.

Kadencja Gminnej Rady ds. Seniorów w Gniewie trwa 3 lata, a do jej zadań należą:

-inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji społecznej osób starszych  oraz zaspokajania potrzeb tej grupy społecznej,

-podejmowanie działań zmierzających do wykorzystania potencjału i czasu osób starszych na rzecz inicjatyw środowiskowych, w szczególności w zakresie kultury, sportu i edukacji,

-opiniowanie lokalnych rozwiązań prawnych i innych dokumentów dotyczących osób starszych lub mogących mieć na nie wpływ,

-doradzanie Burmistrzowi Miasta i Gminy Gniew  w zakresie dotyczącym osób starszych.

Skład Gminnej Rady ds. Seniorów:
1. Andrzej Gocek - Gniewski Uniwersytet III Wieku
2. Hanna Laska - Gniewski Uniwersytet III Wieku
3. Weronika Adamska            - Klub Seniora w Gniewie
4. Zygmunt Gardzielewski – Pieniążkowo
5. Elżbieta Gajowniczek- Polskie Gronowo
6. Maria Kamrowska  - Gogolewo
7. Stanisław Pietrowski – Jeleń
8. Walentyna Czapska – Rada Miejska w Gniewie
9. Mariola Czwiklińska – ZOZ Medical Gniew
10. Barbara Ogonowska – Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w  Gniewie
11. Mariola Plath – Dom Pomocy Społecznej w Gniewie
12. Sekretarz Miasta i Gminy Gniew

Data publikacji: 2019-03-19 15:02
  • Pierwsze spotkanie Gminnej Rady ds. Seniorów
  • Pierwsze spotkanie Gminnej Rady ds. Seniorów
  • Pierwsze spotkanie Gminnej Rady ds. Seniorów

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.