Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Żłobek Jaś i Marysia oficjalnie otwarty

W piątek, 22 marca uroczyście otwarto pierwszy gniewski żłobek. W wydarzeniu udział wzięli urzędnicy, radni Rady Miejskiej w Gniewie, rodzice dzieci, uczęszczających do placówki, dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie oraz włodarze naszej gminy. Burmistrz Maciej Czarnecki wraz z poprzednią włodarz Marią Taraszkiewicz-Gurzyńską wspólnie przecięli wstęgę na znak oficjalnego otwarcia placówki.

Przemówienia

Uroczystość rozpoczęli uczniowie ze szkoły podstawowej w Gniewie, którzy dla swoich malutkich podopiecznych ze żłobka, przeczytali fragmenty bajek. Następnie głos zabrał dyrektor placówek Mirosław Narloch, który powitał zebranych gości i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania placówki.

- Żłobek w Gniewie był potrzebny, coraz więcej osób bowiem pracuje, coraz więcej rodziców chce, by ich dzieci miały miejsce do zabawy, gdzie mogą dobrze, pod opieką profesjonalnej obsługi spędzić czas  – mówił Narloch.

- Witam Państwa na otwarciu pierwszego żłobka w naszej gminie, który mamy nadzieję, w niedalekiej przyszłości się rozwinie. Dziękuję zaangażowanym w tworzenie tego żłobka osobom: Pani Skarbnik, za wskazanie tego miejsca do powstania, dziękuję pani Marii Taraszkiewicz-Gurzyńskiej, która podjęła ten trud związany z budową żłobka. Dziękuję Wojewodzie Pomorskiemu i Marszałkowi Województwa Pomorskiego za udzielone gminie wsparcie finansowe, dzięki któremu Gmina otworzyła ten żłobek. Trzeba też docenić rolę dyrektora szkoły Mirosława Narlocha, który aktywnie i z pełnym zaangażowaniem włączył się w organizację tej placówki. Dziękuję również urzędnikom, w szczególności pracownikom Referatu Społecznego oraz Referatu Inwestycji i Infrastruktury za realizację projektów i nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem i budową żłobka, wykonawcy tej inwestycji spółce Inwest-Kom za terminowe i staranne wykonanie robót. Na końcu chciałbym podziękować Mieszkańcom i Rodzicom maluchów za zaufanie oraz opiekunkom za zaangażowanie, pomoc w uruchomieniu oraz starania, aby dzieci w placówce czuły się bezpiecznie – mówił burmistrz Maciej Czarnecki.

O głos poproszona została również Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, była burmistrz naszej gminy, a obecna Radna Rady Powiatu Tczewskiego, która podziękowała za zaproszenie na ważną dla niej, jak podkreśliła uroczystość. – Dlaczego Jaś i Marysia? Ponieważ wszystko w gniewie jest Sobieskie, a przecież mali Jan i Maria Sobiescy byli przecież Jasiem i Marysią. Żłobek był wyczekiwany i bardzo potrzebny w naszym mieście. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego miejsca – mówiła pani Taraszkiewicz-Gurzyńska.

Przecięcie wstęgi, poświęcenie obiektu i modlitwa

Po przemowach dokonano symbolicznego otwarcia placówki. Wstęgę, trzymaną przez samych maluchów, uczęszczających do placówki, przecięli wspólnie Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki oraz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, była włodarz gminy. Następnie obiekt poświęcił proboszcz gniewskiej parafii ks. Zbigniew Rutkowski. – Dobrze, że są takie instytucje, które wspierają rodziny. Dołączam się również do podziękowań. To dobry znak, że są ludzie, którzy pracują dla dobra tych najmłodszych, dlatego pomódlmy się za te dzieci, ich rodziny i za tych, którzy w tym żłobku pracują i dołożyli starań, by on powstał – mówił duchowny.

Żłobek od środka

Wszyscy goście mieli możliwość zwiedzenia placówki oraz obejrzeć krótki program taneczny w wykonaniu jej podopiecznych. Duże wrażenie na zwiedzających wywarło wyposażenie obiektu, w tym interaktywne zabawki edukacyjne. Po wizycie u maluchów, goście zaproszeni zostali do budynku szkoły podstawowej, w której odbyła się dalsza część uroczystości.

W nowoczesnych program SP 1

Zabytkowy budynek szkoły podstawowej, jak mogli się wszyscy przekonać, zaczyna dorównywać nowoczesnemu obiektowi, który powstaje na terenie placówki. Wewnątrz „starej” szkoły odnowiono korytarze, wymienione zostało oświetlenie, wprowadzono nowoczesny system otwierania sal. Na ścianach, zamiast tablic korkowych, zawisły ekrany multimedialne, a już niedługo uczniowie otrzymają też e-legitymacje. Wszystko to dzięki programowi ogłoszonemu przez szkołę „Zaadoptuj klasę dla króla”, który polega na nawiązaniu współpracy między szkołą a lokalnymi firmami. I tak odnowione korytarze można było podziwiać dzięki wsparciu finansowemu spółki Inwest-Kom. Nowa sala, w której goście oglądać mogli ciekawe doświadczenia chemiczne i wzięli udział w interaktywnych zajęciach z chemii powstała natomiast dzięki wsparciu firmy Alarmtech. Zarówno na korytarzu jak i w sali zawisły szklane tabliczki z informacją o udzielonej szkole pomocy finansowej.

DOFINANSOWANIE ZDOBYTE NA URUCHOMIENIE PLACÓWKI

Rządowy programu Maluch + (2018)

Pozyskano 300 000 tys. zł, a całkowity koszt projektu wynosił 481 000 tys. zł. Fundusze z tego programu zostały wykorzystane na remont obiektu, w którym dziś mieści się żłobek.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego, w ramach Działania 5.3 Opieka nad dziećmi do lat 3 (2018)

Pozyskano 354 205,46 zł na bieżące funkcjonowanie żłobka oraz zatrudnienie personelu. Całkowita wartość projektu wynosi 416 712,31 zł.

W ramach tych środków zakupiono wyposażenie i pomoce dydaktyczne do placówki za około 100 000 zł, w tym meble, krzesełka do karmienia, leżaki, łóżeczka, wieloosobowe wózki, zabawki i wyposażenie kuchni. Ciekawym elementem wyposażenia jest też monitor interaktywny i interaktywna podłoga FunFloor.
Z oszczędności, wynikających z przeprowadzonych postępowań przetargowych, zakupiono zabawki, pomoce dydaktyczne oraz wyposażenie i drobne meble za kwotę około 10 000 zł.

Dofinansowanie z rządowego programu Maluch + (2019)

Pozyskano dodatkowych 27 000 zł na funkcjonowanie miejsc dla dzieci w żłobku.

RAZEM NA UTWORZENIE I FUNKCJONOWANIE ŻŁOBKA JAŚ I MARYSIA W GNIEWIE POZYSKANO ŁĄCZNIE 681 205,46 ZŁ.

Pierwszy żłobek w Gniewie rozpoczął swoją działalność w styczniu tego roku. Do placówki uczęszcza obecnie 11 dzieci, od kwietnia będzie w nim już 12 maluchów, a docelowo placówka może przyjąć 15 dzieci.

Żłobek czynny jest w dni powszednie w godz. od 6.30 do 16.30.

Dziećmi, z których najmłodsze mają zaledwie roczek, zajmują się trzy opiekunki.

Przypomnijmy, że na nazwę żłobka ogłoszony został konkurs na portalu Facebook. Spośród zgłoszonych przez internautów propozycji, ówczesna burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska wybrała właśnie nazwę Jaś i Marysia.

Data publikacji: 2019-03-27 12:40
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka
 • Otwarcie żłobka

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.