Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Spotkanie z Dr Romualdem Bławatem

13 maja odbyło się spotkanie z dr Romualdem Bławatem promujące książkę „Stolem z morza i Kaszub”. Romuald Bławat urodził się w Gdyni, jest doktorem nauk humanistycznych, stypendystą Centro Incontri e Studi Europei w Rzymie, a także współautorem i realizatorem międzynarodowych projektów finansowanych przez Unię Europejską. Jest autorem wielu wstępów do książek historycznych i artykułów z dziedziny historii sztuki i ochrony zabytków publikowanych w pismach naukowych i centralnych periodykach.
Dr Bławat zaprezentował bardzo ciekawy wykład o życiu i twórczości urodzonego w Malarach, niezwykle utalentowanego artysty Mariana Mokwy. W latach 1907-1909 kształcił się w Akademiach Sztuk Pięknych w Norymberdze i w Berlinie, a równocześnie wiele podróżował. Był w Szwecji, Francji, Austrii, Niemczech, nad Morzem Czarnym. W Serbii zastała go wojna bałkańska, w Turcji brał udział w rejsach floty tureckiej na morzu Śródziemnym. W 1915 roku został powołany do wojska pruskiego. Po I wojnie światowej, mając już markę światową jako „malarz wschodu’ osiadł w Sopocie, pragnąc namalować cykl obrazów przedstawiających polską historię morską.
Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Tworzył on przez ponad 80 lat, malując w tym czasie ok. 9 tysięcy obrazów olejnych i akwareli oraz tysiące rysunków. Cały swój wielki talent poświęcił malarstwu marynistycznemu, w młodości złożył śluby służby artystycznej polskiemu morzu. W jego dorobku znalazły się również pejzaże orientalne, kaszubskie i tatrzańskie, weduty, kwiaty, portrety i batalistyka. Był inicjatorem powstania narodowej Galerii Morskiej w Gdyni. Jego dzieła cenione są po dzień dzisiejszy.
Książką „Stolem z morza i Kaszub” autor „przywraca należne Mokwie miejsce w polskiej historii sztuki oraz w dziejach XX-wiecznej polskiej kultury artystycznej na Pomorzu”- prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz
Spotkanie uatrakcyjniły wyświetlane prezentacje dzieł tego artysty, pytania konkursowe oraz wspomnienia samego autora książki.
Spotkanie autorskie z dr Romualdem Bławatem zakończyło cykl wydarzeń w ramach „Tygodnia Bibliotek”. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby przedsięwzięcie to, wzorem lat poprzednich było interesujące i stało na wysokim poziomie. 

Data publikacji: 2019-05-15 07:37
  • Spotkanie autorskie
  • Spotkanie autorskie
  • Spotkanie autorskie
  • Spotkanie autorskie

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.