Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Uwaga barszcz sosnowskiego!

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew informuje, że w okolicach miejscowości Widlice doszło do poparzeń niebezpieczną rośliną Barszczem Sosnowskiego. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną mającą szkodliwy wpływ na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie ludzi. Kontakt z rośliną może wywoływać m.in. zapalenie skóry, niegojące się rany oraz zapalenie spojówek. W związku z powyższym zwracam się z prośbą do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

W okresie kwitnienia i owocowania przy wysokiej temperaturze poparzenia skóry powodują wydzielane substancje lotne, objawy poparzenia pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z rośliną pod wpływem promieni słonecznych.  Poparzenia skóry mogą wystąpić nie tylko przez bezpośredni kontakt z Barszczem Sosnowskiego ale również poprzez przebywanie w jego pobliżu.

Jeżeli dojdzie do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę letnią wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). W przypadku wystąpienia silnych obrażeń należy niezwłocznie udać się do lekarza.

W przypadku wystąpienia Barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Gniew zwracamy się z prośbą o przekazywanie informacji do tut. urzędu (Gniew, pl. Grunwaldzki 1, tel.  58 535 22 55)

Zgłoszenie powinno zawierać:
• Nazwę miejscowości,
• Orientacyjne miejsce występowania rośliny (nr działki, obręb),
• Orientacyjną powierzchnię zajmowaną przez rośliny lub ilość sztuk,
• Wskazanie właściciela/ zarządcy gruntu,
• Dokumentację fotograficzną (w przypadku braku możliwości wykonania szczegółowy opis miejsca występowania),
• Wskazanie osoby do kontaktu (imię, nazwisko, adres, nr telefonu).

Burmistrz podjął działanie w kierunku zwalczania rośliny. Teren, na którym doszło do poparzenia w miejscowości Widlice został oznakowany i zabezpieczony przez GCR i pracowników urzędu. Trwają prace nad wyłonieniem firmy, która dokona identyfikacji i zniszczenia rośliny.

Burmistrz jeszcze raz apeluje o ostrożność podczas spacerów na terenie Widlic gdzie istnieje podejrzenie występowania Barszczu Sosnowskiego.

 

 

Data publikacji: 2019-05-31 14:24
  • Poparzenia barszczem sosnowskiego
  • Poparzenia barszczem sosnowskiego

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.