Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Skarby, rycerze i dobra muzyka

Stare miasto w Gniewie przeżywa swój kolejny renesans. Tylko w ostatni weekend czerwca na rynku zainaugurowano turniej rycerski, odbył się jarmark rzemiosł i Muzyczne Powitanie Lata. Na wielkiej scenie wystąpili Antyradio Cover Band i gwiazda wieczoru Mrozu. Było gorąco, wesoło  i bardzo gościnnie.  

Skarby

Prawdziwe skarby czekały 29 czerwca na odwiedzających gniewski rynek. W sercu miasta rozstawili swoje kramy miłośnicy staroci, rękodzielnicy i producenci tradycyjnej żywności. Kupić można było dosłownie wszystko, nawet motor z 1920 r. Wszystko zaczęło się o godz. 11.00 odegraniem hejnału miasta przez pracowników i sympatyków gniewskiej biblioteki.  A potem rynek opanowali kupcy. Można było tego dnia kupić np. biżuterię, rowery naszych dziadków, ręcznie malowane koszulki, domowe sery, książki i kolorowe bibeloty.

Rycerze

Nie tylko kupcy przybyli tego dnia na gniewską starówkę. O godz. 11.30 pierwszy raz w historii, Turniej Rycerski Jana III Sobieskiego rozpoczął się na rynku starego miasta w Gniewie. Przed magistratem „zaparkowały” bryczki, przybyli konni, dwórki i oczywiście rycerze. Towarzyszyli im też włodarze miasta na czele z burmistrzem Maciejem Czarneckim. On to w towarzystwie reprezentującego gniewski zamek Stanisława Szmita oficjalnie otwarli turniej. Zmagania zostały pobłogosławione także przez proboszcza gniewskiej parafii, ks. Zbigniewa Rutkowskiego.

Impreza, która miała już swoja 28 odsłonę,  przyciągnęła do Gniewu kwiat rycerstwa nie tylko polskiego, ale i z całego świata. Wśród walczących byli reprezentanci np. ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. W dwudniowych turniejowych potyczkach najlepiej poradził sobie jednak, reprezentant gospodarzy, Adam Firyn. On to też został strażnikiem Złotej róży na kolejny rok. Drużynowo najlepiej wypadł Zakon Półksiężyca - Order Of The Crescent czyli Tobias Capwell, Steve Mallett i Jeffrey Hedgecock.

Dobra muzyka

Ostatnią sobotę czerwca pożegnano w Gniewie z przytupem. Najpierw Antyradio Coverband rozkołysało rockowo publiczność grając szlagiery nie tylko najbardziej rozpoznawanych polskich artystów, ale i takich zespołów jak Guns N' Roses czy Metallica. Licznie zebrana publiczność wyczekiwała tego wieczoru jednak na inną gwiazdę, Mrozu.

Muzyk i producent nie zawiódł ich. Od pierwszych taktów miedzy publicznością, a artystą pojawiła się wieź, która trwała i po występie. Muzyk wyszedł bowiem do nawołujących go fanów, rozdawał autografy, a kilku osobom udało się zrobić z nim także zdjęcie.  

Organizatorzy Muzycznego Powitania Lata: Urząd Miasta i Gminy w Gniewie oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gniewie, które wsparli gminna spółka Inwest-Kom, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Gniew. Wydarzenie poprowadził Tomasz Kordunowski.

Impreza sfinansowana została ze środków Samorządu Gminy Gniew, przy wsparciu spółki Hotel Zamek Gniew oraz Przedsiębiorstwa Usług Miejskich z Nowego.

Podziękowania za pomoc przy organizacji imprezy należą się także: firmie ochroniarskiej WENA, firmie MET-TRANS, funkcjonariuszom Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie, mundurowym z Komisariatu Policji w Gniewie oraz Grupie PROFIT 2000 za scenę, światło i dźwięk.

Organizatorem turnieju rycerskiego byli Fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew, Gmina Gniew, Zamek Gniew, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Grupa Polmlek.

Zdjęcia z weekendowych wydarzeń znaleźć można na profilu: <link>. 

 

Data publikacji: 2019-07-01 14:57

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.