Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Hubertus znów zagości w husarskiej wsi

W najbliższą sobotę, 12 października zapraszamy do wsi husarskiej Opalenie na VIII Hubertusa Baranusa Opaleńskiego, który zorganizowany zostanie w Gospodarstwie Agroturystycznym Maciejówka. W programie: gonitwy za lisem, wyścig konny ulicami Opalenia Wielka Maciejewska i Baranus. Start o godz. 11.00! Wstęp wolny!

Husaria to duma i chwała Polski i Litwy. Przez ponad dwa stulecia prowadziła armie Obojga Narodów od zwycięstwa do zwycięstwa. W XVII wieku uznawana była za najpiękniejszą, prawie niezwyciężoną kawalerią świata, powodując zazdrość obcych monarchów. Dawna rycerska wieś Opalenie stała się ponownie po kilkuset latach miejscem życia i służby potomków i spadkobierców Husarii. Stacjonują w Opaleniu dwa sześciokonne poczty chorągwi husarskiej województwa pomorskiego. Pierwszym dowodzi Pan Jarosław Struczyński, kasztelan gniewski, porucznik husarski, inicjator powołania chorągwi husarskiej,  który zamieszkawszy w Opaleniu przy ulicy Husarskiej, wzniósł na swej posesji kamienny „Panteon Polskiej Husarii”. Drugim pocztem husarskim dowodzi Pan Wincenty Maciejewski, towarzysz husarski, założyciel Gospodarstwa Agroturystycznego „Maciejówka” w Opaleniu, którego stajnia dostarczyła pierwszych rumaków do służby husarskiej. W opaleńskich pocztach służy także szlachta z okolicznych majątków, która spotyka się regularnie w „Maciejówce” na Ćwiczeniach Wojennych, uczestnicząc właśnie w październikowym, dorocznym święcie husarzy i jeźdźców - „Baranusem Opaleńskim”.

Z inicjatywy opaleńskich husarzy wyznaczony został ”Komunik Husarski”. Jest to wyjątkowo piękna i urozmaicona, rozpoczynająca się na ulicy Husarskiej, trasa piesza, konna oraz rowerowa, wiodąca przez opaleńskie lasy i rezerwaty.

Data publikacji: 2019-10-08 08:50
  • Plakat wydarzenia

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.