Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Emocje sięgały zenitu

To było prawdziwe święto wszystkich społeczników gminy Gniew. W czwartek, 5 grudnia na zamku w Gniewie odbyła XIII Gniewska Gala Wolontariatu.

Zamkowy dziedziniec swoją obecnością zaszczyciły władze miasta i gminy Gniew: burmistrz Maciej Czarnecki, wiceburmistrz Joanna Kamińska i sekretarz gminy Karolina Liebrecht oraz przedstawiciele gminnych organizacji pozarządowych. Przybyli również przedstawiciele firm, które wspierają inicjatywy społeczne, niosą pomoc finansową i rzeczową naszym wolontariuszom i organizacjom.

W tym roku już po raz trzynasty w uznaniu zasług dla działań społecznych Burmistrz Miasta i Gminy Gniew na wniosek Kapituły Gminnej Gali Wolontariatu, w skład której weszli laureaci trzech ostatnich edycji gali, przyznał nagrody w następujących kategoriach: Animator Roku 2019, Wolontariusz Roku 2019, Organizacja Społeczna Roku 2019 oraz Firma Prospołeczna Roku 2019.

Animator Roku 2019

Animatorem Roku 2019 została pani Grażyna Danowska. Laureatka przejawia wiele talentów: śpiewa w dwóch chórach w Gniewie i w Piasecznie, lideruje na zajęciach tanecznych i karate, jest aktywnym słuchaczem Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, w którym angażuje się w organizację wielu przedsięwzięć. Od samego początku festiwalu Gospel pracuje jako wolontariuszka, przygotowując posiłki dla kilkuset uczestników tego muzycznego wydarzenia. Współpracuje także ze szkołami.

Wolontariusz Roku 2019

W kategorii Wolontariusz 2019 roku przyznane zostały dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymała Katarzyna Zabrocka – wolontariuszka, która chętnie poświęca swój czas innym i angażuje się w życie szkoły podstawowej nr 1 w Gniewie, w której pracuje na co dzień. Pani Kasia jest osobą bardzo aktywną. Prowadzi m.in. szkolną bibliotekę i zachęca młodzież do czytania lektur i książek. Uruchomiła projekt czytelniczy „Zaczytana jedynka”. Nagrodzona zainicjowała też m.in. „Pogotowie lekcyjne”, czyli akcję polegającą na pomocy uczniom klas młodszych w odrabianiu lekcji. Doceniona przez kapitułę konkursową prowadzi Szkolny Klub Wolontariusza.

­- Emocje sięgają zenitu. Ta nagroda jest dla mnie bardzo ważna – stwierdziła Katarzyna Zabrocka po odebraniu nagrody z rąk Burmistrza Gminy Gniew. – Mam niezwykłe szczęście pracować z cudownymi, młodymi ludźmi. W dużej mierze robię to wszystko także dla mojej córeczki, ponieważ mam nadzieję, że zaszczepię jej te chęć niesienia pomocy.
Kolejne wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Aleksandra Obarska. Młoda mieszkanka gminy brała udział w zbiórkach żywności i pomagała w przygotowaniu stołówki podczas festiwalu Gospel. Była wolontariuszem podczas Biegu Gniewskiego, Gniewskiego Maratonu MTB, a nawet pomagała sędziować mecze siatkówki podczas wydarzeń sportowych. Nagrodzona kwestowała też podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wolontariuszami Roku 2019 zostali Celina i Gabriela Piaskowscy. Małżeństwo udziela się społecznie, współpracując ze szkołami z terenu Gniewu podczas organizacji m.in. Dni Dziecka czy Mikołajek. Współorganizowali akcję Rowerowi Włóczykije, ale rozwój ich społecznej działalności nastąpił w momencie powstania Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Jakie to piękne uczucie – przyznał Gabriel Piaskowski. – Bardzo serdecznie dziękujemy.

Nagrodzona para pomagała przy organizacji między innymi Ogólnopolskiego Marszu Nordic Walking, Regionalnej Olimpiady Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Powiatowych i Gminnych Senioraliów czy Powiatowego Festiwalu Zdrowia.

Organizacja Społeczna Roku 2019

W tej kategorii również zostały przyznane dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał Zespół Folklorystyczny „Piaseckie Kociewiaki”. Zespół ten powstał w 1984 roku z inicjatywy Jana Ejankowskiego, Hildegardy Makowskiej, Teresy Klimeckiej i ks. Zdzisława Osińskiego. W trakcie swojej działalności grupa muzyczna wystąpiła w ponad stu miejscowościach w kraju i za granicą, wszędzie promując nasz region i kulturę kociewską. Piasecki zespół umiejętnie łączy kociewski folklor z bogatą historią i pięknymi dziejami naszej małej Ojczyzny. Od wielu lat czynnie włączają się w inicjatywy gminy Gniew i uświetniają swoimi występami imprezy lokalne. Nagrodę w imieniu zespołu odebrał Krzysztof Luchowski, prezes Stowarzyszenia Piaseczno Folklor Festiwal. - Dziękuję za ten zaszczyt – przyznał K. Luchowski. – To jednak nie moja zasługa. Podziękowania należą się też ks. Prałatowi Myszkowskiemu oraz ks. Proboszczowi Ossowskiemu. Dzięki takiemu człowiekowi, jakim był Jan Ejankowski, dziś możemy świętować. Ten sukces zawdzięczamy także rodzicom młodych członków naszego zespołu i nauczycielom, ponieważ dzięki nim, mamy dziś tak piękny folklor w gminie. Jestem ogromnie wzruszony.

Druga wyróżniona w tej kategorii grupa to prawdziwy symbol Gniewu – zespół z najwyższym stażem, działający od 1 kwietnia 1987 roku w Gniewie, pod batutą kapelmistrz Jadwigi Mielke. Przez ponad 30 lat orkiestra dała niemal 600 koncertów na terenie Kociewia, nigdy nie zawodząc. Każdy występ to popis niezwykłego przygotowania i nieprzeciętnego talentu. Młodzi mieszkańcy miasta i gminy Gniew, dzięki zespołowi mogą uczyć się gry na tubach, puzonach, trąbkach, kornetach czy sakshornach. Warto docenić ich niebagatelny wkład w naszą kulturę i tradycję. Orkiestra od lat wolontarystycznie uświetnia wydarzenia kościelne, patriotyczne i kulturalne oraz odgrywa ważną rolę w propagowaniu kultury muzycznej wśród społeczności lokalnej.

Nagrodę główną w kategorii Organizacja Społeczna Roku 2019 otrzymał gniewski Klub Seniora „Wesoła Jesień”. Ta organizacja działa w Gniewie już od wielu lat, zrzeszając przy sobie seniorów, chcących spędzić jesień swojego życia trochę inaczej. Grupę prowadzą od wielu lat państwo Teresa i Jerzy Maliszewscy oraz panie: Ewa Sobolewska i Teresa Schołtun. Przez cały rok organizowane są dla seniorów różne spotkania towarzyskie przy muzyce: Andrzejki, Dzień Seniora, bale sylwestrowe i karnawałowe, Walentynki, Dzień Kobiet, a co czwartek pan Jerzy wyświetla filmy nagrywane podczas całorocznych imprez.

- Tego nikt się nie spodziewał – powiedział Jerzy Maliszewski, odbierając nagrodę. – Jesteśmy bardzo wdzięczni. Dostaliśmy znowu kopa, by działać dalej. To dla nas bardzo wzruszający moment.

Firma Prospołeczna Roku 2019

Zdobywcą wyróżnienia w tej kategorii została Restauracja – Bar Zamkowa, z którą od dłuższego czasu współpracuje Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku. Restauracja jest miejscem przyjaznym seniorom, w którym osoby starsze z terenu całej gminy Gniew mogłyby spotykać się, a uniwersytet realizować zaplanowane działania. Działa tam także Strefa Seniora. Właścicielka nie tylko udostępnia pomieszczenia, ale też realizuje projekt „Kawa dla seniora za złotówkę”.

Firmą Prospołeczną Roku 2019 została Restauracja & Pizzeria CK. Od wielu lat firma wspomaga gniewskich wolontariuszy w przeprowadzeniu świątecznych zbiórek żywności, a w szczególności transporcie i wyładowywaniu zebranych kilogramów pożywienia do magazynu. Firma włącza się także i w inne inicjatywy kulturalne czy sportowe, podejmowane przez organizacje i pomysłowych mieszkańców. Jej bezinteresowność okazana w wielu sytuacjach, zasługuje na najwyższe uznanie.

 - Nie spodziewałem się tego – stwierdził Marcin Gołyński, właściciel CK. – Bardzo dziękuję. Pomagam i będę pomagał. Dobro powraca.

Gratulacje i wyrazy uznania laureatom złożył także Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki.  - Bardzo dziękuję za Państwa wkład w rozwój naszej gminy. Jesteście wspaniałymi ludźmi. Doceniamy Wasze działania i jesteśmy otwarci na współpracę – spuentował włodarz.

Więcej zdjęć z wydarzenia znaleźć można na stronie: <link>. 

Data publikacji: 2019-12-09 12:29
  • Gminna Gala Wolontariatu w Gniewie
  • Gminna Gala Wolontariatu w Gniewie
  • Gminna Gala Wolontariatu w Gniewie
  • Gminna Gala Wolontariatu w Gniewie
  • Gminna Gala Wolontariatu w Gniewie
  • Gminna Gala Wolontariatu w Gniewie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.