Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Oświadczenie Burmistrza Miasta i Gminy Gniew

W związku z publikowanymi w mediach informacjami, związanymi z nielegalnym wysypiskiem śmieci, które są nieprawdziwe i wprowadzają opinię publiczną w błąd, Burmistrz Miasta i Gminy w Gniewie Maciej Czarnecki wyjaśnia zaistniałą sytuację.

Sprawa składowiska śmieci od dawna jest zgłoszona i prowadzona przez odpowiednie organy. Burmistrz Miasta i Gminy Gniew niezwłocznie po powzięciu informacji o zdarzeniu, co miało miejsce 29.04.2019 r. dokonał wizji w terenie. Powiadomione zostały także organy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Policji.

WIOŚ sporządził odpowiedni protokół.

Sprawę równolegle prowadzą cztery organy:

1. Prokuratura Rejonowa w Tczewie,

2. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Gdańsku,

3. Burmistrz Miasta i Gminy Gniew,

4. Urząd Marszałkowski, w celu naliczenia opłaty podwyższonej za składowanie odpadów
w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew wszczął postępowanie administracyjne na podstawie art. 26 Ustawy o odpadach. Obecnie Gmina czeka na opinię biegłego sądowego powołanego przez prokuraturę, na bieżąco monitując bieg postępowania. Spółka INWEST-KOM prowadzi natomiast badania wody przeznaczonej do spożycia.

Dnia 29.01.2020 r., tuż po obszernym omówieniu przeze mnie przedmiotowego problemu na Sesji Rady Miejskiej, pan radny Jacek Ruda, za pośrednictwem portalu społecznościowego poinformował, że został pomówiony podczas prezentacji o składowisku śmieci. Na zadane po wystąpieniu rajcy przeze mnie pytanie: „Co z powziętą informacją zrobił pan radny?” usłyszałem odpowiedź: „Z tą informacją przyszedłem tutaj na radę, to jest świeża informacja, którą ja powziąłem i uznałem, że dużo lepiej będzie działać tutaj gremialnie, jako rada niż będę występował jako pojedynczy mieszkaniec. A poza tym chciałem, żeby zasygnalizować ten problem wszystkim tutaj naszym radnym i za pośrednictwem transmisji naszej sesji mieszkańcom. Tylko moje pytanie jest takie, czy pan o tym wiedział…”. Odpowiedziałem: „Ja oczywiście odpowiem na wszystkie Pana pytania. Chciałbym podkreślić, że Pana obowiązkiem, tym bardziej, że jest pan radnym, osobą publiczną, zaufania publicznego, powinien Pan taki proceder zgłosić na policję. Jeżeli pan tego nie uczynił, to jakby bierze Pan udział w tym przestępstwie, które się w tej chwili tam dzieje”.

Zgodnie z treścią art. 304 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Ustawodawca wprost określił w art. 240 § 1 Kodeksu Karnego szereg przypadków (przestępstw), w których istnieje bezwzględny obowiązek zawiadamiania organów ścigania pod groźbą orzeczenia kary do lat 3 za ukrycie wiedzy o nim.

Najwidoczniej radny Jacek Ruda nie zrozumiał moich wyjaśnień, dlatego publikuję niniejsze oświadczenie. Burmistrz stoi na straży bezpieczeństwa i dobra Gminy, również w kwestiach ochrony środowiska. Nie ma przyzwolenia w Gminie Gniew na jakiekolwiek działania niezgodne z prawem.

Zachęcam do obejrzenia ostatnich 12 minut z obraz Sesji Rady Miejskiej dostępnym TUTAJ.

Maciej Czarnecki
Burmistrz Miasta i Gminy Gniew

Data publikacji: 2020-02-05 16:13

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.