Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie w związku ze stwierdzeniem na terytorium województwa pomorskiego pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików przypomina, iż każdy, kto znajdzie padłego dzika, zobowiązany jest zgłosić ten fakt Inspekcji Weterynaryjnej ze względu na konieczność pobrania próbek do badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Każda osoba, która dzika znajdzie może też powiadomić każdą inną służbę, urząd, instytucję np.: policję, urząd miasta, gminy, straż miejską, starostwo powiatowe, miejskie/powiatowe/wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. Są one zobowiązane by przekazać taką informację do Powiatowego Lekarza Weterynarii, właściwego ze względu na miejsce znalezienia dzika.
Dla ujednolicenia przepływu informacji, w przypadku gdy powiadomienie o znalezieniu padłego dzika wpłynie do Powiatowego inspektoratu Weterynarii w Tczewie, każdorazowo o takim fakcie drogą e-mailową zostanie przekazana informacja do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, jak i gminy, na terenie której będzie znajdować się truchło dzika. Po otrzymaniu wyniku badania informacja odnośnie jego wyniku każdorazowo będzie przekazywana zwrotnie do zainteresowanych służb, urzędów bądź instytucji.
Obszar, na którym zostanie znaleziony padły dzik, u którego zostanie stwierdzony w badaniu laboratoryjnym afrykański pomór świń, zostaje włączony do „obszaru objętego ograniczeniami"Gtzw. strefa czerwona" wymieniona w części 1 załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/ 709/ UE), który wprowadzi kolejne ograniczenia chociażby w obrocie trzody chlewnej na danym terenie.
Dziki bowiem zarażają się również wirusem poprzez kontakt z padliną chorego dzika, a nie tylko przez kontakt z żywym chorym dzikiem. Koncentracja wirusa w padlinie chorego dzika jest większa niż w wydalinach żywego chorego dzika. Wirus w padlinie długo zachowuje żywotność, co powoduje, iż staje się ona niebezpiecznym źródłem. Dlatego też celowe są działania mające na celu jak najszybsze usuwanie padłych dzików tak, aby nie mogły być one ewentualnym źródłem wirusa dla innych zwierząt w środowisku.
JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA?
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI. Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.
Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
Przez „dziki padłe" należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików. Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
W związku z zagrożeniem ASF:
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka