Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Seniorzy Seniorom

Epidemia koronawirusa spowodowała, że seniorzy znaleźli się w grupie osób szczególnie narażonych na największe ryzyko zakażenia i powikłań po chorobie COVID-19. Podstawowy środek ostrożności w początkowym okresie epidemii to zalecenie pozostawania w domu, co dla aktywnych seniorów stanowiło dosyć trudne wyzwanie. Zrozumiałe, że trzeba dbać o siebie, ale też solidarnie należy pamiętać o innych, pozostających w jeszcze większej izolacji. Tak powstał pomysł warsztatów kulinarnych online „Seniorzy Seniorom”.

W kwietniu br. słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rzucili hasło: "Kucharze i cukiernicy starszych roczników łączcie się!” i przesłanie, by nie zapominać o znajomych, tych bliższych i tych dalszych, którzy z różnych przyczyn bardziej potrzebują naszej uwagi i pamięci. Gniewski UTW od wielu współpracuje z Domem Pomocy Społecznej w Gniewie. To tam słuchacze spotykają się co tydzień na warsztatach artystycznych i teatralnych, przygotowują wieczorki muzyczno - poetyckie, organizują spotkania integracyjne.

- Obecnie pracują w nim, i to od niedawna, jedynie wolontariuszki opiekuńcze z naszego uniwersytetu, ale chcieliśmy też przekazać mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej oraz jego pracownikom naszą wdzięczność za tę niesamowitą gościnność, otwartość na nasze pomysły oraz pomoc w ich realizacji. Chcemy, aby wiedzieli, że pamiętamy o Nich, a wyrazem tego były i są dzieła naszych rąk i serc - opowiadają słuchacze.

Stowarzyszenie zorganizowało warsztaty kulinarne, które odbywają się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych, czyli w domowych kuchniach, w jedno lub dwuosobowych zespołach. Słodkie wyniki prac co tydzień przekazywane są mieszkańcom DPS-u, a przepisy publikowane są na blogu „Seniorzy Seniorom”, Facebooku oraz stronie internetowej gniewskiego UTW.

Do tej pory panie: Grażyna Danowska, Zofia Malinowska, Maria Chrzanowska, Walentyna Czapska, Janina Boratyn, Iwona Filczek, Edyta Godula, Urszula Cejrowska, Elżbieta Zaremba upiekły pachnące chałki, przygotowały gotowane babki, pączki i babeczki z nadzieniem, babki śmietanowe, słodkie bułeczki, drożdżówki, ciasta z owocami. Nagrodą dla słuchaczek gniewskiego UTW były pełne zadowolenia uśmiechy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie. A wszystkie autorki słodkich wypieków, przygotowując je, nuciły ułożoną przez panie Grażynę i Zosię piosnkę warsztatów kulinarnych.

Słodkie babeczki
– nasza studencka grupa
Niesiemy radość i uśmiech też
słodkości prosimy, prosimy jeść.

Tu ciasto się rusza, tam rozczynia ktoś
chałeczki, babeczki, no i jeszcze coś.
Seniorzy, seniorom ciasteczka chcą dać,
by w tych w smutnych czasach mógł ktoś radość brać.

Słodkie babaeczki
– nasza studencka grupa
Niesiemy radość i uśmiech też
słodkości prosimy, prosimy jeść.

Warsztaty kulinarne zostały zorganizowane w ramach projektu „Szlachetne zdrowie” dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego.

Data publikacji: 2020-06-23 10:02
  • Seniorzy Seniorom
  • Seniorzy Seniorom
  • Seniorzy Seniorom
  • Seniorzy Seniorom

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.