Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Powiat Tczewski kontynuuje Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przed rakiem”

Powiat Tczewski jest w grupie samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. W związku z tym, w ramach realizacji Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przed rakiem”, przychodnie i ośrodki zdrowia zostały w 2020 r. realizatorami szczepień ochronnych przeciwko zakażeniom wirusem HPV dziewcząt z rocznika urodzenia 2008 mieszkających na terenie powiatu tczewskiego.

Usługi świadczą:

 • Pelplińskie Centrum Zdrowia
 • NZOZ "Medica"
 • Przychodnia Rogowscy
 • NZOZ "Hipokrates"
 • NZOZ Pelmed
 • Medical Medycyna
 • NZOZ „Medyk”.

Celem zaszczepienia córki/podopiecznej należy w lipcu br. skontaktować się ze swoją przychodnią/ośrodkiem zdrowia, aby ustalić termin pierwszego szczepienia (dotyczy dziewcząt należących do wyżej wymienionych podmiotów leczniczych). Szczepienie jest dwukrotne – drugie po ok. 6 miesiącach.

W przypadku, gdy córka/podopieczna nie jest zapisana do żadnej z wyżej wymienionych przychodni/ośrodków zdrowia, należy skontaktować się z jedną z poniższych placówek:

 • Przychodnia Medical Medycyna Sp. z o.o. w Tczewie:
 • Centrum Diagnostyczno-Specjalistyczne w Tczewie, ul. Wojska Polskiego 5A,
 • tel. 58 5010100 lub 58 5010101
 • Medical Medycyna Ośrodek Zdrowia w Gniewie, ul. Witosa 10, tel. 58 5612120
 • Medical Medycyna Ośrodek Zdrowia w Pelplinie, ul. Dworcowa 7, tel. 58 5364000
 • Przychodnia NZOZ „Medyk” Sp. z o.o. w Tczewie, ul. Wojska Polskiego 5, tel. 58 777 65 50.

Z uwagi na ograniczoną liczbę szczepionek decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Szczepienia są bezpłatne, ich koszt sfinansowany zostanie ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew oraz Gminy Subkowy.

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety w wieku rozrodczym. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok. 5 Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy, sromu oraz odbytu, jak również za powstawanie brodawek zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirusa oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Udział córki/podopiecznej w programie szczepień wymaga, jak i w przypadku wszystkich szczepień, zgody prawnych opiekunów i poprzedzony będzie badaniem lekarskim.

Decyzję o realizacji szczepień podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest umieszczone w Kalendarzu Szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Data publikacji: 2020-06-26 07:20
 • Plakat informacyjny

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.