Już 21 lipca w Gniewie rusza projekt „Łączymy pokolenia – wracamy do korzeni”. Cykl warsztatów otwiera praktyka w pracowni krawieckiej, gdzie młode mieszkanki miasta będą mogły pod okiem krawcowej oraz doświadczonych seniorek poznać tajniki krojenia i szycia. W czasie czterech spotkań dziewczynki uszyją sukienki na bal, które zaprezentują podczas corocznego Pochodu Księżniczek w sierpniu. Pierwsze zajęcia odbędą się we wtorek 21 lipca o godz. 16.00 w siedzibie GOSiR w Gniewie. Warsztaty będą realizowane z zachowaniem wszelkich zaleceń GIS.
W ramach projektu zostanie zorganizowany cykl spotkań z lokalnymi rzemieślnikami: mistrzami kowalstwa artystycznego, krawcową, stolarzem, cukiernikiem, malarzem i rzeźbiarzem. W trakcie warsztatów młodzi mieszkańcy miasta będą mogli poznać tajniki rzemiosł, które zagrożone są zanikiem oraz docenić lokalne tradycje, kultywowane od pokoleń. Projekt skierowany jest do najmłodszych i najstarszych mieszkańców gminy Gniew - seniorzy również wezmą udział w zajęciach, będą przekazywać swoim wnukom i innym dzieciom praktyczną wiedzę i umiejętności pod okiem mistrzów poszczególnych profesji.
Cykl warsztatów rozpocznie się w lipcu i potrwa do listopada. Dzieci wraz z seniorami będą zgłębiać wiedzę na temat mniej popularnych obecnie zawodów i odkrywać nowe pasje. Miejscową kulturę i regionalne zwyczaje poznają w praktyce, nabierając szacunku do jej dorobku i historii. Uczestnicząc w niej, młodym gniewianom łatwiej będzie poczuć się częścią tradycji, kontynuować ją i współtworzyć, a seniorzy będą mogli podzielić się wspomnieniami. Podczas podsumowania projektu oprócz wspólnych rozmów, nie zabraknie także czasu na odczytanie utworów o tematyce patriotycznej, które nawiązują do historycznych wartości i miłości do małej i dużej Ojczyzny.
– Realizowany projekt będzie swoistą innowacją dla seniorów i juniorów z miasta i gminy Gniew. Do tej pory jeszcze nigdy na tym terenie nie było warsztatów łączących pokolenia. Nawiązanie komunikacji międzypokoleniowej jest kluczowe, by młodzi zmienili sposób postrzegania osób starszych – mówi Anna Czyżewska, dyrektor GOK Gniew. – Dzięki wspólnie podejmowanym aktywnościom i rozmowom nie tylko ciekawie spędzą wolny czas, ale także nawiążą wartościowe znajomości i być może odkryją, jak wiele łączy ich pokolenie z poprzednimi generacjami mieszkańców tego miasta.
Zapisy trwają! Aby wziąć udział w warsztatach, zgłoś się osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie przy pl. Grunwaldzkim 45, zadzwoń pod nr 507 125 558 lub wyślij maila na adres biuro@gok.gniew.pl.
Do uczestnictwa zapraszamy dzieci, młodzież oraz seniorów mieszkających w gminie Gniew.
Organizatorem warsztatów jest Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie, we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Gniew oraz Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka