Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Zwierzęta domowe, a koronawirus - czy jest się czego obawiać?

Aktualna sytuacja zagrożenia epidemią koronawirusa zmusza nas do ograniczania swojej aktywności oraz odpowiedzialnego zachowania w sytuacji zarażenia. Zwłaszcza osoby objęte kwarantanną powinny ściśle stosować się do zaleceń i pozostać w domu przez zalecany okres 14 dni. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z opieki nad naszymi pupilami. Musimy mieć świadomość że psy i koty nie są nosicielami wirusa, nie musimy się więc ich obawiać, a co gorsza pozbywać!

Sytuacja komplikuje się jeśli taka osoba posiada zwierzęta domowe. Według Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt nie ma obecnie dowodów, iż człowiek może się zarazić koronawirusem od zwierzęcia domowego. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że "zawsze dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami; chroni to przed innymi patogenami, które mogą się przenosić ze zwierząt domowych na ludzi".

W sytuacji kiedy właściciel zwierzęcia poddany jest obligatoryjnej dwutygodniowej kwarantannie watro wspomóc go w opiece nad domowymi pupilami. Taką rodzinną/sąsiedzką pomoc docenią zwłaszcza psy, które przyzwyczajone do codziennych spacerów źle zniosą przymusowy pobyt w domu.

Nie ma natomiast przeciwwskazań, by w okresie pandemii całkowicie rezygnować z wyprowadzania zwierząt domowych. Jeżeli jesteśmy zdrowi to kilkuminutowy spacer z psem, unikając przy tym bezpośredniego kontaktu z innymi osobami nie stanowi zagrożenia dla zdrowia naszych pupili. Dla naszego bezpieczeństwa wybierajmy jednak miejsca i trasy oddalone od sklepów, przystanków komunikacji i innych miejsc, gdzie gromadzi się większa liczba osób.

Pamiętajmy, że zwierzęta domowe, nie są nosicielami koronawirusa. Apelujemy zatem do właścicieli zwierząt o nie podejmowanie nagłych decyzji o pozbyciu się swoich pupili. Pies i kot nie zarażą nas wirusem. Nie ma dowodów, które mogłyby potwierdzić takie teorie. Prosimy zatem o odpowiedzialność! Nie pozbawiajmy naszych zwierząt schronienia!

Data publikacji: 2020-03-25 10:44

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.