Ubiegły rok był zdecydowanie trudny i inny od poprzednich. Nieoczekiwany wybuch pandemii, który uderzył w wiele ważnych dziedzin naszego życia zweryfikował zamierzone plany. Pomimo napotkanych trudności, Gmina Gniew może pochwalić się wieloma sukcesami. Samorząd intensywnie pracuje, realizując inwestycje oraz zadania służące poprawie jakości życia, nie tylko samych mieszkańców, ale i odwiedzających nas gości. Znajdźmy chwilę na podsumowanie rekordowego roku inwestycyjnego w gminie Gniew.
- Każdego dnia z pełnym zaangażowaniem pracujemy na rzecz mieszkańców gminy Gniew, aby żyło nam się lepiej. Główny cel, jaki sobie postawiliśmy to pozyskiwanie zewnętrznych funduszy na realizację inwestycji, bez których ciężko byłoby nam tak wiele zrealizować. Dzięki zaangażowaniu i ogromnemu nakładowi pracy w pozyskiwane środki z różnych programów rządowych i unijnych, trwa zintensyfikowany rozwój inwestycyjny, zarówno w samym mieście, jak i na terenach wiejskich. Dzięki wspólnej pracy i aktywności wielu osób możliwe jest działanie na wielu płaszczyznach – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Maciej Czarnecki.
Proces rewitalizacyjny
Miasto Gniew od lat przechodzi proces rewitalizacji. Wieloletni projekt zakłada gruntowną przebudowę ulic, którą w dużej mierze mamy już za sobą, ale oprócz zmian infrastrukturalnych, gmina Gniew prowadzi również rewitalizację społeczną. W 2020 roku powstało Centrum Wsparcia Rodzin, w ramach którego świadczone są m.in. wsparcie w zakresie porad prawnych i psychologicznych oraz warsztaty pedagogiczne, terapeutyczne i tematyczne. W ramach tego działania częściowo odrestaurowana została kamienica nr 16/17 na placu Grunwaldzkim, gdzie swoją siedzibę mają również instytucje kultury, których pomieszczenia wyremontowano ze środków własnych gminy. Zrewitalizowano również kilka innych obiektów w mieście, takich jak kamienicę przy ul. Wodnej 8 czy budynek przy ul. Wiślanej 10.
Zadania inwestycyjne
Obok dużych inwestycji miejskich: rozbudowy szkoły podstawowej czy tworzeniu Dziennego Domu Seniora, Gmina Gniew prowadzi działania mające na celu poprawę terenów wiejskich. Jest to wynik projektów realizowanych na rzecz rozwoju infrastruktury wodociągowej oraz inwestycji służących poprawie jakości życia i bezpieczeństwa. Wśród nich są inwestycje budowy wodociągów, remonty świetlic wiejskich czy modernizacje dróg i ciągów pieszych. Przed nami kolejny rok, zwiastujący wytężoną pracę, kontynuację rozpoczętych już inwestycji i podjęcie nowych działań, na które gmina już prowadzi postępowania przetargowe.
W ciągu roku realizowane są również mniejsze zadania, będące odpowiedzią na zgłaszane potrzeby mieszkańców, służące poprawie ich codziennego bytu. Zaliczamy do nich szereg zadań realizowanych w ramach funduszu sołeckiego, w tym m.in.: naprawy dróg czy instalacje nowoczesnego, energooszczędnego oświetlenia ulicznego.
Bardzo ważna w rozwoju gminy jest współpraca z lokalną społecznością. Od kilku lat gmina Gniew oddaje do dyspozycji mieszkańców 100 000 złotych w ramach Gniewskiego Budżetu Obywatelskiego. W 2020 roku w ramach inicjatywy lokalnej wybrano projekty społeczne, opiewające na kwotę 29 000 złotych. Wiele zadań zlecanych jest również organizacjom pozarządowym, które aktywnie uczestniczą w życiu wspólnoty samorządowej, działając na rzecz lokalnej społeczności.
Największe dotacje pozyskane przez samorząd w 2020 roku:
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka