Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Opowieści z hetmańskiej krypty

Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego wraz z firmą Studio A wspólnie realizują niezwykły materiał filmowy. W przypadającą w tym roku 400 rocznicę śmierci hetmana Jana Karola Chodkiewicza, jednego z najwybitniejszych europejskich dowódców wojskowych początku XVII wieku, rycerze wraz z gniewskimi grafikami tworzą cykl filmów pn. „Stan Smith. Opowieści z hetmańskiej krypty”. Kolejny odcinek tej wciągającej historii wyemitowany zostanie już 4 kwietnia.

Postać właśnie hetmana Chodkiewicza pragną przybliżyć wszystkim i jednocześnie uhonorować rycerze z Gniewu. Cykl filmów odkrywać będzie zagadki z przeszłości wybitnego dowódcy. Odcinki będą się pojawiały co niedzielę na kanale YouTube firmy StudioA.

Wyjątkowe lekcje historii współtworzy pięcioosobowe grono, w skład którego weszli: Jarosław Struczyński, Stanisław Szmit oraz troje twórców ze Studia A: Agnieszka Piecuch, Marcin Lipiński oraz Szymon Wasilewski (operator drona i kamerzysta). Nieocenione zasługi w powstaniu cyklu ma także Mariola Rogaczewska, twórczyni kostiumów i scenografii. Rekonstruktorzy zadbali o wiarygodność historyczną przygotowanych filmów. Poprosili o współpracę dr. Hab. Małgorzatę Grupę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, bardzo dobrze znającą Gniew i jego dzieje, z prowadzonych w naszej gminie wieloletnich badań archeologicznych.

- Wiedza i pomoc pani doktor bardzo pomogła nam w przygotowaniu pierwszego z odcinków, zwanych u nas kryptami, w którym archeolog Stan Smith, którego pradziad wyemigrował ze wsi Nicponia, odkrywa zaginiony pochówek hetmana Chodkiewicza - mówi Jarosław Struczyński. - Zależało nam na wiarygodnym odtworzeniu, jak mógł wyglądać

w tamtych czasach pochówek szlachcica. Dzięki uwagom i radom Małgorzaty Grupy jesteśmy

pewni, że zgodny z epoką jest nie tylko wygląd, ale i stroje.

Obecnie gotowe są trzy odcinki krypty oraz zwiastuny cyklu. Pierwszy z odcinków można było obejrzeć 21 marca. Kolejne krypty emitowane będą co drugą niedzielę. Najbliższą można będzie obejrzeć w Wielkanoc już 4 kwietnia.

Oglądaj „Stan Smith. Opowieści z hetmańskiej krypty

Data publikacji: 2021-03-31 13:21
  • Stan Smith
  • Stan Smith
  • Stan Smith
  • Stan Smith
  • Stan Smith
  • Stan Smith
  • Stan Smith
  • Stan Smith
  • Stan Smith

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.