Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Święto Pracy

1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce święto obchodzone po raz pierwszy było w 1890 roku, ale dopiero rząd komunistyczny nadał mu rangę państwową, co miało miejsce w roku 1950. Święto Pracy to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu naszego kraju. 1 maja został ustanowiony dniem wolnym od pracy.

Dzień Flagi RP

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski, który został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i poszerzać wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wywieśmy biało-czerwoną! Pokażmy swój patriotyzm!

230 rocznica Konstytucji 3 Maja

Dziś, 3 maja wspominamy rocznicę uchwalenia konstytucji. Ustawa Rządowa, znana dziś jako Konstytucja 3 Maja, została uchwalona przez Sejm 4-letni w celu reformy niewydolnego polskiego ustroju politycznego. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją. Niech myśli o losach Ojczyzny zagoszczą tego dnia w Państwa sercach.

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dziś, 4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka, imieniny św. Floriana patrona wszystkich strażaków. Święto to jest doskonałą okazją, aby wyrazić wdzięczność i szacunek za niebezpieczną i ciężką pracę mundurowych, dzięki której ratują zdrowie i życie ludzi. W tym szczególnym dniu Burmistrz Miasta i Gminy Gniew wszystkim strażakom ochotnikom z terenu gminy Gniew życzy satysfakcji, wszelkiej pomyślności oraz bezpiecznych powrotów z akcji.

Sięgnij po granty!

Weź udział w programach grantowych i zdobądź dofinansowanie na realizację ciekawych projektów! Dostępność ponad barierami to konkurs PFRON, który przewiduje wsparcie projektów mających na celu poprawę poziomu dostępności bazy i oferty turystyczno-rekreacyjnej dla osób o specjalnych potrzebach związanych z niepełnosprawnościami. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło kolejną edycję programu Sportowe Wakacje +, na realizację zajęć, turniejów czy wydarzeń sportowych, a Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i PCG Polska prowadzą nabór na wsparcie projektów polegających na inkubowaniu nowatorskich rozwiązań na razecz osób starszych. Zachęcamy do udziału!

Stypendia pomostowe dla maturzystów z rodzin byłych pracowników PGR

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Pomostowych. Na zdolnych, ambitnych tegorocznych maturzystów, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy rozpoczną studia dzienne, czeka ponad 500 stypendiów pomostowych na I rok nauki. Roczna wysokość stypendium to 7 000 złotych. Więcej informacji na: www.stypendia-pomostowe.pl.

Oferta pracy

Firma TCiUZ Durkalec, od ponad 20 lat specjalizująca się w transporcie krajowym, towarów sypkich, wywrotkami, zatrudni kierowcę kat. C+E. Pracodawca oczekuje: doświadczenia w zawodzie, prawa jazdy kategorii C+E, karty kierowcy, aktualnego zaświadczenia o niekaralności. Miejsca zamieszkanie niedaleko siedziby firmy będzie dodatkowym atutem. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 609 183 540.Seniorze, sprawdź Rachmistrza!

W ramach ogólnopolskich kampanii społeczno-edukacyjnych Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!, Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać i akcji Stop Korona-Oszustwom, Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora rozpoczyna nową akcję edukacyjną pt. „Seniorze, sprawdź Rachmistrza!”, której celem jest zwiększenie świadomości i edukacja w zakresie weryfikacji autentyczności rachmistrzów spisowych w trakcie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Seniorze, sprawdź Rachmistrza! – obejrzyj najnowszy film w Głos Seniora TV! Dołącz do akcji Głosu Seniora i nie daj się oszukać!

Połamania piór! Matura 2021

4 maja zaczął się ogólnopolski egzamin dojrzałości. Wczoraj młodzież zmierzyła się z językiem polskim dzisiaj maturzyści piszą egzamin z matematyki, a w kolejnym dniach sprawdzą swoje umiejętności z równie obowiązkowego języka obcego jak i reszty dodatkowych przedmiotów. 
Wszystkim maturzystom życzymy lekkiego pióra, twórczego niepokoju, przytomności umysłu, szczęścia, dużo wiary we własne siły oraz trafienia w wymarzone tematy. Trzymamy za Was kciuki!

Biuletyn LOT Kociewie

Zachęcamy do zapoznania się newsletterem Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia” oraz informatorem biurowym Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

Restrukturyzacja małych gospodarstw i transformacja firm - zdobądź granty

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich można uzyskać wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw w zakresie pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła atomiast konkurs Przemysł 4.0, w ramach którego małe i średnie firmy, które prowadzą działalność produkcyjną na terytorium Polski będą mogły ubiegać się o granty do 800 000 złotych. Zachęcamy do siegnięcia po dofinansowanie!

Oddaj krew!

W poniedziałek, 10 maja na placu Grunwaldzkim w Gniewie, w godzinach od 8.30 do 12.30, stanie krwiobus. Jeśli jesteś zdrowy, masz ukończyłeś 18 lat i nie przekroczyłeś 65 roku życia, ważysz co najmniej 50 kg? Zjedz śniadanie, uzupełnij płyny, weź ważny dokument ze zdjęciem i nr PESEL, znajdź wolną chwilę i oddaj krew! To bezcenny dar życia dla potrzebujących.

Sołeckie inwestycje

W ostatnim czasie został zakupiony element placu zabaw w postaci wieży ze zjeżdżalnią, którą zamontowano na terenie przy jeziorze w Pieniążkowie. W Opaleniu natomiast, istniejący już przy przedszkolu plac zabaw wzbogacono o nową huśtawką zwaną „bocianie gniazdo”. Zadania wykonano ze środków funduszu sołeckiego. Burmistrz Miasta i Gminy Gniew serdecznie dziękuje sołtysom za współpracę i zaangażowanie w realizację inwestycji.

Ciąg dalszy modernizacji oświetlenia na terenie miasta i gminy Gniew

Nadal trwa kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego w mieście i na terenach wiejskich w gminie Gniew. Przypominamy, iż prace polegają na wymianie starych opraw, na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED. Będzie widniej, bezpieczniej i efektowniej! Kolejne miejscowości mogą się cieszyć nowym oświetleniem gdyż zamontowano dwie lampy solarno - ledowe w Brodach Pomorskich, dwie kolejne lampy w Tymawie, jedną w Polskim Gronowie oraz cztery następne przy drodze wojewódzkiej w Gniewskich Młynach. 

Konkurs Kulinarny dla KGW „Bitwa Regionów”

Zachęcamy do wzięcia udziału w największym konkursie kulinarnym dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwa Regionów”. Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego.

"Wiedza Start" - stypendium dla ósmoklasisty

Zakład Produkcji Kruszyw w Gniewie wierząc w potencjał młodych mieszkańców stworzył program „Wiedza Start”, stypendium dla ósmoklasistów z gminy Gniew. Celem programu jest wspieranie młodych, zdolnych gniewian, dla których matematyka jest pasją.

Uwaga Loteria! Spisz się i wygraj cenne nagrody

Spisałeś się przez Internet? Pobierz unikatowy kod i zgłoś swój udział w loterii! Pierwsze losowanie nagród I stopnia już 7 maja 2021 r. Każdy zarejestrowany kod ma szansę na wygraną.

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew wydał zarządzenie w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na działalność wspomagającą organizacje pozarządowe poprzez dofinansowanie wkładu własnego organizacji w zakresie realizowanych w 2021 roku projektów współfinansowanych ze środków pochodzących spoza budżetu Gminy Gniew. W ramach konkursu Gmina Gniew udzieli wkładu finansowego dla dwóch projektów Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

Mecze piłkarskie w Gniewie

Przedstawiamy Państwu terminy meczów piłki nożnej na najbliższy weekend oraz środę, które będą rozgrywane na boisku piłkarskim przy Hali GOSiR w Gniewie. Najbliższe spotkanie gniewskiej drużyny odbędzie się 8 maja, następny już mecz 12 maja. Trzymajmy kciuki za udane rozgrywki.

Burmistrz zachęca do udziału w spisie

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki zachęca mieszkańców gminy Gniew do udziału w internetowym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym włodarz naszej gminy prezentuje jak w łatwy sposób można wziąć udział w spisie.

Film promocyjny spisu.

 

Pomóżmy 19-miesięcznej Lei

Nasza mała sąsiadka, Lea, mieszkanka Nowego potrzebuje pomocy. Dziewczynka choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną, Ostatnią szansą na życie jest nowoczesna terapia CAR-T Cell, której koszt wynosi ponad milion złotych! Rodzinę wesprzeć można poprrzez stronę www.siepomaga.pl. Zbiórkę można wesprzeć również, biorąc udział w licytacjach na portalu Facebook.

Od 8 maja rusza działalność hoteli

Dd 8 maja do 5 czerwca przywrócona zostanie działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi. Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Również od 15 do 28 maja restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych, a od 29 maja otwarte zostaną siłownie i basen. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem zapowiadanych zmian.

Wymiana instalacji gazowych

Spółka INWEST-KOM jako zarządca wspólnot mieszkaniowych informuje, że zgodnie z przepisami, każdy właściciel nieruchomości wyposażonej w instalację gazową ma obowiązek wykonywania corocznych przeglądów technicznych tej instalacji. Przegląd taki ma na celu sprawdzenie szczelności i stanu technicznego instalacji gazowych w budynku.

Wniosek o zatwierdzenie taryfy wodno-kanalizacyjnej

Spółka INWEST-KOM, jako przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne 30 kwietnia złożyła do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wniosek o zatwierdzenie taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Wniosek obejmuje taryfy na okres 3 lat. Organ regulacyjny ma 45 dni od złożenia wniosku taryfowego na jego weryfikację.

Obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał obwieszczenie w sprawie informacji o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i podania do publicznej wiadomości, że w związku z toczącym się postępowaniem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa rurociągu ropy naftowej Gdańsk - Płock wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi” - tzw. II nitka Rurociągu Pomorskiego, wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z niezbędną dokumentacją sprawy w terminie od 6 maja do 4 czerwca (włącznie), w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Akcja promująca czytelnictwo z okazji XVIII Tygodnia Bibliotek - Gra miejska #bibliocaching

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek rusza 8 maja, i potrwa aż do 15 maja. Z tej okazji Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie przygotowało grę miejską, która będzie polegała na codziennym rozwiązywaniu zagadek literackich, dzięki którym uczestnicy będą odwiedzać punkty na terenie Gniewu – łącząc elementy haseł i tworząc z nich finałowe hasło. Gra rozpocznie się 10 i zakończy się 14 maja. Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału!

Dzień Unii Europejskiej

Dzisiaj, 9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. W tym roku mija już 17 lat od przyłączenia Polski do związku demokratycznych państw europejskich. Warto w takich momentach pomyśleć o tym, co zyskaliśmy dzięki członkostwu i jak zmieniła się Polska przez te lata. Ogromne zmiany dokonały się w samorządach, które dzięki unijnym projektom rozwinęły się, podnosząc jakość życia swoich mieszkańców.

Ptasia grypa w województwie pomorskim

Wojewoda Pomorski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa pomorskiego. Za obszar zapowietrzony HPAI uznaje się obszar, znajdujący się w promieniu minimum 3 km, a obszar zagrożony chorobą, teren znajdujący się w promieniu minimum 10 km od ogniska choroby. Obszarami objęte zostały również tereny naszej gminy. Szczegóły dotyczące zaleceń i nakazów postępowania na tych obszarach, znajdą Państwa w załączonym rozporządzeniu.

Ptasia grypa - informacje dla hodowców drobiu

W związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Gniewscy strażacy zasłużeni dla pożarnictwa pomorskiego

W piątek, 7 maja burmistrz Maciej Czarnecki osobiście podziękował strażakom ochotnikom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie, wręczając złote i srebrne odznaki honorowe „Zasłużony dla pożarnictwa Województwa Pomorskiego” za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Województwa Pomorskiego. Druhowie są pierwszymi, którzy otrzymali takie wyróżnienie na terenie naszej gminy. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za Waszą bohaterską służbę.

Przedszkolak w spisie też jest ważny! Weź udział w konkursie

Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym konkursie tym razem skierowany do Przedszkolaków, bo liczy się każdy i przedszkolak w spisie też jest ważny! Konkurs dotyczy dzieci z placówek wychowania przedszkolnego na terenie województwa pomorskiego. Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać nagranie/zdjęcie pracy dzieci w wieku przedszkolnym, zachęcające odbiorcę widza, rodziców, dziadków do udziału w spisie powszechnym NSP 2021. Sposób realizacji jest dowolny, może być to: wiersz, piosenka, skecz, inscenizacja, film, teledysk itp. Pliki należy przesłać wraz z odpowiednimi dokumentami do 6 czerwca na adres gdansk.stat@gmail.com.

Dzienny Dom Senior + w Gniewie z dofinansowaniem

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki otwartego konkursu w ramach programu wieloletniego "Senior+" na lata 2021-2025 Edycja 2021. Miło nam poinformować, że Gmina Gniew pozyskała 85 440 złotych na funkcjonowanie Dziennego Domu Senior + w Gniewie.

Zostań mistrzem ortografii

Zapraszamy szkoły podstawowe i średnie do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu Mistrz Ortografii. Głównym założeniem konkursu zabawy jest propagowanie zasad prawidłowej pisowni wyrazów wśród uczniów - i nie tylko, bo udział w nim może wziąć każdy! Konkurs Mistrz Ortografii rozpocznie się 14 maja i będzie trwał do 13 czerwca 2021 r.

Kondolencje dla rodziny śp. Tomasza

Z nieopisanym żalem, niedowierzaniem i głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego kolegi śp. Tomasza Cejera. Wyrazy głębokiego współczucia i wsparcia w tych trudnych chwilach oraz słowa otuchy dla Aleksandry, Michała i Maćka oraz bliskich z rodziny z powodu odejścia tak wspaniałego człowieka składa dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy administracji i obsługi Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu.

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną pn. „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Celem akcji jest promowanie wiedzy na temat korzyści, jakie niesie wykorzystanie bezgotówkowej formy pobierania świadczeń, a także możliwości wynikających z korzystania z rachunku bankowego, zwłaszcza w czasie trwającej pandemii. Szczegóły znajdą Państwo w materiałach informacyjnych oraz na stronie.

Konsultacje społeczne projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej

Związek OSP RP, realizując cele statutowe w zakresie reprezentowania interesów Ochotniczych Straży Pożarnych, organizuje konsultacje społeczne przedstawionego przez Komendę Główną PSP dokumentu określanego jako projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej, mimo że z formalnego punktu widzenia konsultowany dokument jest co najwyżej propozycją przyszłego projektu ustawy.

Rozwój biznesu i działalności eksportowej

Zapraszamy na webinarium dla przedsiębiorców z terenu powiatu tczewskiego dot. rozwoju biznesu i działalności eksportowej. Spotkanie online odbędzie się w zcwartek, 13 maja o godz. 10.00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Podczas webinarium zaprezentowane zostaną dostępne formy wsparcia rozwoju biznesu i działalności eksportowej, oferowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, Pomorskiego Brokera Eksportowego oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Serdecznie zapraszamy!

Dzień bez śmiecenia

Najważniejszą potrzebą tego święta jest uświadamianie ludzi w zakresie prawidłowego segregowania odpadów i ekologicznego stylu życia. W tym dniu szczególną uwagę należy zwrócić na istotę segregacji, dzięki której zamieniamy odpady na cenne surowce. Dbajmy o wspólną przestrzeń, w której żyjemy. Dbając o środowisko dbamy także o nasze przyszłe życie.

Mecze piłkarskie w Gniewie

Przedstawiamy Państwu terminy meczów piłki nożnej na najbliższy weekend oraz środę, które będą rozgrywane na boisku piłkarskim przy Hali GOSiR w Gniewie. Najbliższe spotkanie gniewskiej drużyny odbędzie się w sobotę15 maja, następny mecz już w środę 19 maja. Trzymajmy kciuki za nasze drużyny.

Gniewski Budżet Obywatelski 2021 – projekty wybrane

Prawie 100 000 złotych przeznaczonych zostanie na obywatelskie projekty, które wybrane zostały w piątkowym głosowaniu w ramach tegorocznego Gniewskiego Budżetu Obywatelskiego. Wszystkie projekty, na które mogliśmy oddać głosy zostały przyjęte do realizacji! Już niedługo mieszkańcy terenów wiejskich, cieszyć się będą nowymi inwestycjami, dzięki którym w naszej gminie będzie jeszcze jaśniej i bezpieczniej!

Gniewianie oddali prawie 11 litrów krwi

W poniedziałek, 10 maja na rynku w Gniewie zorganizowano Ambulansowy Pobór Krwi. W akcję realizowaną przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, zaangażowali się strażacy ochotnicy z terenu naszej gminy. Już po raz drugi w tym roku mieszkańcy gminy Gniew oddali swoją krew potrzebującym.

Świetlica w Wielkich Walichnowach po remoncie

Miło nam poinformować, iż remont w świetlicy wiejskiej w Wielkich Walichnowach został ukończony. Podłoga w obiekcie została wyłożona płytkami. Inwestycja realizowana była w ramach Funduszu Sołeckiego. Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki serdecznie dziękuje sołtysowi Dariuszowi Krzyżyńskiemu i radnej Weronice Lasocie-Syldatk za współpracę i zaangażowanie w realizację inwestycji.

”Pruska Strzała” - łucznictwo konne w Opaleniu

Już w najbliższy weekend 14-16 maja odbędzie się pierwszy ogólnopolski turniej łucznictwa konnego na Pomorzu „Pruska Strzała”. Areną tego wyjątkowego przedsięwzięcia, w którym udział wezmą najlepsi w Polsce i na świecie konni łucznicy, będzie „Szkółka Jeździecka Pasja” w Opaleniu. To właśnie w tej urokliwej wsi żywo kultywowane są tradycje dawnej jazdy konnej, w której wykształciło się już wielu członków grup rekonstrukcji historycznych. Dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w tym pierwszym w historii gminy Gniew i Pomorza wydarzeniu!

Zmiana lokalizacji przystanku w Kursztynie

Miło nam Państwa poinformować, iż w Kursztynie trwają prace związane z montażem wiaty autobusowej. Dodatkowo wiata zostanie wyłożona kostką brukową. Przystanek przeniesiony jest w nowe bardziej wygodne i bezpieczne miejsce dla podróżujących.

Przyspieszenie łagodzeń obostrzeń

W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej rząd poinformował, iż 21 maja zostaną otwarte kina, teatry, filharmonia i instytucje kultury o osiem dni wcześniej niż planowano, oczywiście w odpowiednim reżimie sanitarnym. Natomiast branża sportowa – kluby fitness i baseny będą mogły zacząć działać od 28 maja, czyli o jeden dzień wcześniej, niż zakładano do tej pory. 

Kolejne organizacje z dofinansowaniami

Miło nam poinformować, iż rozstrzygnięty został otwarty konkurs ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego, w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla gminy Gniew na rok 2021.

Ogłoszenie Burmistrza

Zgodnie z art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r., poz. 1990 ze zm.) Burmistrz Miasta i Gminy Gniew podaje do publicznej wiadomości, iż w dniu 13 maja 2021 r., Zarządzeniem Nr 69/21 zatwierdzono: „Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w trybie przetargowym, stanowiący załącznik nr 1 do w/w Zarządzenia”.

Seniorze dowiedz się jak bezpiecznie się spisać!

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Stowarzyszenie MANKO - Głos Seniora i Główny Urząd Statystyczny serdecznie zapraszają 14 maja o godz. 14:00 do obejrzenia materiału informacyjnego pt. „Jak bezpiecznie się spisać? Porady spisowe dla seniorów”. Przypominamy, iż Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa od 1 kwietnia i jest obowiązkowy. Zachęcamy do obejrzenia nagrania, który pomoże bezpiecznie się spisać i nie dać się oszukać.

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/279745873890289

 

Gniewska Noc Muzeów

Serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę, 15 maja na Gniewską Noc Muzeów, która odbędzie się na rynku w Gniewie! W programie między innymi: wystawy dotyczące rekonstrukcji historycznych w Gniewie, wieczorne atrakcje w Muzeum Kapsla, a po zmroku pokazy Fire Show oraz występ grupy Koko Teatr. Podczas wydarzenia będziemy mogli pomóc także walczącej o życie małej Lei, biorąc udział w maratonie fitness. Bądźcie z nami!

Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie ptasiej grypy

W środę, 12 maja w Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie, w związku z wystąpieniem ptasiej grypy na terenie gminy Gniew, odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie otworzyła Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Joanna Kamińska, witając członków zespołu i zaproszonych gości. W spotkaniu brali udział: przedstawiciele Policji, spółki Inwest-Kom, Straży Pożarnej, Gminnego Centrum Reagowania, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tczewie oraz sołtysi z terenu gminy Gniew.

Spotkanie poprowadził Przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tczewie Wiesław Ossowski, który przedstawił prezentację dotyczącą zjawiska ptasiej grypy oraz związanych z nim aktów prawnych. Po zakończeniu prezentacji omówiono plany działań jakie należy podjąć w celu zmniejszenia skutków występowania ptasiej grypy na terenie naszej gminy. Uczestnicy spotkania otrzymali niezbędne materiały informacyjne, celem rozprzestrzenienia ich wśród mieszkańców i uświadamiania lokalnej społeczności o zagrożeniach, jakie niesie za sobą ptasia grypa.

Data publikacji: 2021-05-14 11:09
  • posiedzenie sztabu kryzysowego
  • posiedzenie sztabu kryzysowego
  • posiedzenie sztabu kryzysowego

Kąciki dyskusyjne w ZSP Gniew

Informujemy, iż w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego ZSP w Gniewie zorganizował kąciki dyskusyjne dla uczniów, usytuowane na szkolnych korytarzach. Celem projektu było pogłębianie relacji wśród młodzieży, kształtowanie szacunku do różnorodnych postaw i poglądów, jak również miłe spędzanie czasu podczas przerw miedzy lekcjami. W ramach projektu zakupiono  pięć sof, stoliki oraz poduszki. Koszt realizacji projektu wyniósł 3000 zł.

Bezrobocie w Powiecie Tczewskim

Zachęcamy do zapoznania się z miesięcznym raportem Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie dotyczącym bezrobocie rejestrowanego w Powiecie Tczewskim. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie na kniec kwietnia wyniosła 3362 osoby i była o 162 osoby, tj. o 4,6% niższa niż w poprzednim miesiącu. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

Ptasia grypa - zwalczanie i zapobieganie

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tczewie, dotyczącymi zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Szczegóły znajdą Państwo w załącznikach.

Rusza kino w Kwidzynie

Po długiej przerwie swoją działalność wznawia Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz kino. Serdecznie zapraszamy na wydarzenia i senase filmowe, które odbędą się w najbliższym czasie. Już 21 maja będzie można uczestniczyć w kinie plenerowym, a 1 czerwca wziąć udział w kulturalnych atrakcjach z okazji Dnia Dziecka.

Wspólnie, twórczo po kociewsku

Rusza cykl warsztatów "Wspólnie, twórczo po kociewsku!" Zajęcia są kontynuacją wielotematycznych warsztatów i wydarzeń kulturalnych w świetlicach wiejskich gminy Gniew. W ofercie warsztatów: sztukarnia, kociewskie farbowanie, Wojski gra na rogu, smacznie u nas na Kociewiu. Warsztaty będą odbywać się w maju i czerwcu. Serdecznie zapraszamy!

Gniewska Noc Muzeów za nami

W sobotę, 15 maja odbyła się Gniewska Noc Muzeów. Wydarzenie rozpoczęło się bardzo aktywnie, bo charytatywnym maratonem FitDance i Fitness dla Lei. Tego dnia na gniewskim rynku czekało dużo atrakcji, w których chętnie udział brali zarówno mali, jak i dorośli mieszkańcy.

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, pracownikom Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oddział w Gniewie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie dziękujemy za pracę dla społeczności lokalnej oraz promowanie kultury i dziedzictwa naszego regionu.Składamy najserdeczniejsze życzenia, pomyślności realizacji wielu ciekawych projektów, rozwijających wyzwań i satysfakcji z pracy zawodowej. Życzymy Państwu aby praca, którą wykonujecie dawała radość i przekładała się na ciągle rosnącą liczbę odwiedzających.

"Bezpieczeństwo - moje drugie imię"

W dniu wczorajszym tczewscy mundurowi rozpoczęli akcję pn.„Bezpieczeństwo-moje drugie imię”. W ramach realizacji zaplanowano przeprowadzenie działań kontrolno-profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem osób poruszających się autostradą A1. Przedsięwzięcie realizowane będzie do dnia 23 maja podczas światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Konkurs Grantowy "Działaj Lokalnie 2021"

Fundacja Pokolenia ogłasza nabór wniosków w ramach konkursu „Działaj Lokalnie” 2021. O dofinansowanie pomysłów mogą ubiegać się minimum 3-osobowe grupy nieformalne mieszkańców oraz organizacje pozarządowe z powiatu tczewskiego. Maksymalna kwota dotacji to 6000zł.

Burmistrz spotkał się z doradcą Prezydenta RP

W poniedziałek, 10 maja burmistrz Maciej Czarnecki odbył niecodzienną wizytę w Gniewie. Do naszego miasta zawitał tego dnia Marcin Drewa, doradca Prezydenta RP. Spotkanie włodarza z przedstawicielem rządu było doskonałą okazją do rozmów o wszechstronnym rozwoju gminy Gniew, w tym o pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację strategicznych zadań gniewskiego samorządu.

Terminarz posiedzeń Komisji stałych Rady Miejskiej w Gniewie

Przedstawiamy Państwu szczegóły posiedzeń Komisji stałych Rady Miejskiej w Gniewie. W czwartek, 20 maja spotka się Komisja Gospodarki, 20 maja również obradować będą radni Komisji Społecznej. W piątek, 21 maja odbędzie się posiedzenie Komisji Finansów. Szczegóły w załączniku.

Kolejne mecze piłkarskie w Gniewie

Przedstawiamy Państwu terminy meczów piłki nożnej na najbliższy weekend oraz środę, które będą rozgrywane na boisku piłkarskim przy Hali GOSiR w Gniewie. Najbliższe spotkanie gniewskiej drużyny odbędzie się w sobotę 22 maja, następny mecz już w środę 26 maja.Trzymajmy kciuki za nasze drużyny.

Inwest-Kom zaprasza do wspólnych podróży

Spółka INWEST-KOM informuje, że po długiej przerwie spowodowanej epidemią COVID-19, ruszyła z realizacją usług związanych z turystycznym jak i okazjonalnym przewozem osób. Wszystkich nas zapewne cieszy obluzowanie obostrzeń i możliwość swobodnego podróżowania i odwiedzenia ulubionych miejsc i upragnionych atrakcji.

Budowa kanalizacji deszczowej na ulicy Kapinosa

Na ulicy Kapinosa w Gniewie trwają obecnie prace związane z budową kanalizacji deszczowej. Roboty ziemne, związane z przebudową ulicy, wykonywane są z zgodnie z założonym harmonogramem. Dzisiaj, 19 maja odbyło się spotkanie mieszkańców tego obszaru miasta, którzy zgłaszali swoje uwagi i wątpliwości dotyczące realizowanej inwestycji. Problemy gniewian na bieżąco rozwiązywane będą przez burmistrza, projektantów nowej drogi i wykonawcę prac. O postępach przebudowy będziemy informować Państwa na bieżąco.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla Szprudowa

W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców, informujemy, że 11 maja w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego pod poz. 1679 opublikowano Uchwałę nr XXXIII/248/21 Rady Miejskiej w Gniewie z dnia 31 marca 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru wsi Szprudowo w strefie oddziaływania elektrowni wiatrowych w gminie Gniew.

II rata opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew przypomina przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż napojów alkoholowych w sklepach na terenie gminy Gniew o obowiązku uiszczenia II raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2021 roku. Termin płatności raty upływa 31 maja.

Gmina Gniew przyjazna Seniorom

Miło nam poinformować, że Samorząd Gminy Gniew, realizując zintensyfikowaną politykę senioralną, przystąpił do programu Gmina Przyjazna Seniorom. Ma on na celu promocję, rozwój i wsparcie inicjatyw pro seniorskich. W ramach projektu powstaną także Ogólnopolskie Karty Seniora, które upoważniają do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury.

Gmina Gniew z kolejnym dofinansowaniem

Miło nam poinformować, że w odpowiedzi na złożony przez Gminę Gniew wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, Wojewoda Pomorski przyznał gniewskiemu samorządowi 406 164 zł na realizację zadań w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym. W gminie Gniew program realizowany będzie przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
  

Mieszkańcy Ostrowitego zaangażowani w odnowienie pomnika

Pomnik w Ostrowitem, upamiętniający obóz jeńców angielskich, a później obóz pracy przymusowej Polaków w latach 1940-1945 został odnowiony. W projekt renowacji aktywnie włączyli się mieszkańcy wsi, którzy własnym sumptem podjęli się inicjatywy, wspierając ją również finansowo. 1000 złotych na realizację projektu pochodziło także z Funduszu Sołeckiego.

Wyniki Konkursu „NSP 2021. Dlaczego się liczymy?”

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż uczniowie ZSP Gniew zajęli wszystkie zwycięskie miejsca w konkursie „NSP 2021. Dlaczego się liczymy?”, organizowanym przez Urząd Statystyczny w Gdańsku. Serdecznie gratulujemy. 

Sesja Rady Miejskiej

W środę, 26 maja o godz. 11 odbędzie się XXXV sesja Rady Miejskiej w Gniewie VIII kadencji. Obrady radnych odbędą się w sali kameralnej w Gniewie. Głównym tematem spotkania samorządowców będzie Turystyka jako kierunek rozwoju Gminy Gniew – Strategia Rozwoju Turystyki.

Zdobądź wsparcie w programie "Moja Woda"

Informujemy, iż do 10 czerwca można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego naboru w programie „Moja Woda”. Do dofinansowania w programie kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. 

Sołeckie inwestycje

W kolejnych miejscowościach naszej gminy prowadzone są inwestycje, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców. W Jeleniu trwa remont chodnika, w Tymawie zaś uporządkowywany jest teren, który docelowo stanie się miejscem służącym rekreacji lokalnej społeczności. Obie inwestycje realizowane są w ramach Funduszu Sołeckiego.

Granty Młodzi niepełnosprawni – sprawni z Fundacją PZU

Z przyjemnością informujemy, iż trwa nabór wniosków o dotacje w ramach programu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z Fundacją PZU”. Program przewiduje dofinansowanie innowacyjnych projektów aktywizacji społecznej skierowanych do osób niepełnosprawnych i ich rodzin, realizowanych na obszarach wiejskich i w małych miastach do 30.000 mieszkańców. Ostateczny termin składania wniosków upływa 9 czerwca. 

Letni obóz językowy w wirtualnej odsłonie - Gdańsk Business Week 2021

Informujemy, iż zaczęła się rekrutacja młodzieży w wieku 15-19 lat z terenu województwa pomorskiego do udziału w letnim obozie biznesowym online! Uczestnicy do wyboru mają 5 różnych terminów od czerwca do sierpnia 2021, 4 zróżnicowane ścieżki tematyczne (Business, Advanced, Clean Energy, Healthcare). Przy zapisie przez stronę Gdańsk Business Week – udział uczniów i uczennic będzie BEZPŁATNY!

Budowa stacji podnoszenia ciśnienia w Rakowcu

Rozpoczęły się prace ziemne polegające na niwelacji terenu i budowie drogi dojazdowej do inwestycji budowy stacji podnoszenia ciśnienia w Rakowcu PS5. Inwestycję realizuje spółka Inwest-Kom. Prace budowlane potrwają do końca roku.

Gniewski Dzień Dziecka

Z okazji święta małych milusińskich 1 czerwca 2021 w godzinach 12:00 – 18:00 na rynku w Gniewie odbędzie się Gniewski Dzień Dziecka. Na małych mieszkańców miasta i gminy Gniew będą czekać darmowe lody od burmistrza, bańki mydlane, malowanie twarzy, warsztaty plastyczne oraz bębniarskie, plenerowe wyzwanie „Moja ulubiona postać z bajki”, kącik zabaw oraz biblioteka w plenerze. Serdecznie zapraszamy.

Rachmistrzowie Powszechnego Spisu Ludności rozpoczęli pracę

Informujemy, iż od 20 maja pracę rozpoczęli rachmistrzowie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Na terenie naszej gminy spisu dokonuje 6 rachmistrzów. Decyzją Centralnego Biura Spisowego, odpowiedzialnego za organizację Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, ze względu na sytuację epidemiczną, na razie rachmistrz może przeprowadzać wyłącznie wywiady telefoniczne – do odwołania. Rachmistrzowie będą wykonywać połączenia z numeru telefonu 22 828 88 88.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dla obywateli Ukrainy

Informujemy, iż Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 roku objęci są obywatele Polski, mieszkający w Polsce oraz cudzoziemcy mieszkający w Polsce na stałe lub przebywający czasowo. Spisem również są objęci obywatele Polski przebywający za granicą, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w kraju oraz osoby bezdomne. Informujemy również, iż z uwagi na dużą liczbę osób narodowości ukraińskiej, przebywającej w Polsce, powstała aplikacja do samospisu internetowego w języku ukraińskim. Aplikacja ta jest dostępna pod adresem: https://nsp2021.spis.gov.pl. W załączniku znajdą państwo szczegóły związane ze Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań w języku polskim oraz ukraińskim. 

Bocianie pisklęta

Z przyjemnością informujemy, iż w ostatnim czasie wykluły się pisklaki naszych gniewskich bocianów, zamieszkałych na kominie piekarni przy ulicy Wiślanej. Życie bocianiej rodziny można oglądać poprzez podgląd z kamery za pośrednictwem strony http://heliantus.org. Zachęcamy do śledzenia bocianiej sielanki.

Dzień Matki

Dziś, 26 maja swoje święto mają wszystkie Mamy! Z okazji tego wyjątkowego dnia, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew wszystkim Paniom, zarówno tym, które cieszą się już rodzicielstwem, jak i wszystkim przyszłym Mamom składa najserdeczniejsze życzenia! Niech bezwarunkowa miłość Waszych dzieci wynagrodzi wieloletni trud wychowania potomstwa, jakiego podejmujecie się każdego dnia.

VEOLIA RUN – 5 km biegiem po Gniewie – II edycja

Już w najbliższą sobotę, 29 maja, po raz drugi w Gniewie zorganizowana zostanie impreza sportowa "VEOLIA RUN – 5 km biegiem po Gniewie”. 21 maja w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim burmistrz Maciej Czarnecki i dyrektor GOSiR-u Beata Osiak wzięli udział w konferencji prasowej IV Biegowego Grand Prix Kociewia 2021, który zainaugurowany zostanie właśnie w Gniewie. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi informacjami dotyczącymi organizacji sobotniego biegu.

Nowe środki w budżecie na kolejne inwestycje

Miło nam poinformować, że do budżetu gminy wprowadzono dodatkowe środki na realizację nowych i potrzebnych lokalnej społeczności inwestycji.

Rorgrywki piłkarskie

Przedstawiamy Państwu terminy meczów piłki nożnej na najbliższe dni. Mecze rozgrywać się będą na boisku piłkarskim przy Hali GOSiR w Gniewie. Najbliższe spotkanie gniewskiej drużyny już dzisiaj o godz. 18 00. Trzymajmy kciuki za nasze drużyny.

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego to polskie święto, obchodzone corocznie 27 maja, uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku. Dzień ten upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. Dzisiaj świętujemy 31-lecie polskiej samorządności.

Zajęcia stacjonarne w Dziennym Domu Senior + ruszyły

W ubiegłym tygodniu, po długiej przerwie spowodowanej ograniczeniami wynikającymi z trwającej pandemii, rozpoczęły się zajęcia stacjonarne dla seniorów, uczestniczących w projekcie Dziennego Domu Senior+ w Gniewie. Seniorzy biorą udział w rehabilitacji, warsztatach usprawniających koncentrację oraz ćwiczeniach ruchowych na świeżym powietrzu. Zachęcamy do śledzenia działalności Dziennego Domu Senior+ na profilu domu na portalu Facebook.

Bezpłatne badanie wzroku w Gniewie

Już 17 czerwca (czwartek) mieszkańcy gminy Gniew będą mogli skorzystać z bezpłatnego, komputerowego badania wzroku. Badania przeprowadzane będą w specjalnym busie, który został przystosowany na potrzeby mobilnego gabinetu optycznego. OPTO-BUS będzie stacjonował przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy w Gniew 17 czerwca w godz. od 16.30 do 18.00. Zapisy pod numerem telefonu 690 070 902.

Europejski Dzień Sąsiada

Czy wiesz, że dziś obchodzimy Europejski Dzień Sąsiada? To święto obchodzone jest od 2000 roku, zawsze w ostatni piątek maja. Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofania ludzi z lokalnego życia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest! Potrzeba wspólnoty jest dziś bardzo ważna, zatem nie czekajmy, integrujmy się!

Do szkół powróciła nauka stacjonarna

Od poniedziałku, 31 maja wraca stacjonarna nauka w szkołach dla wszystkich uczniów i słuchaczy. 28 maja Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne przepisy w tym zakresie. Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa rząd postanowił wrócić do normalnej pracy szkół. I tak od dzisiaj wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się na zasadach obowiązujących przed okresem epidemii. Szczegóły znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Opaleńska szkoła walczy o Podwórko Talentów NIVEA

Głosuj na Podwórko NIVEA przy Zespole Szkół w Opaleniu! Wiemy jak bardzo potraficie zaangażować się w takie akcje. Mamy nadzieję, że uda się również tym razem! Każdego dnia oddaj swój głos na opaleńską lokalizację i zwiększ szanse na wybudowanie kolejnego placu zabaw w naszej gminie.

Dzień Dziecka na rynku w Gniewie

Przed nami wielki dzień - Gniewski Dzień Dziecka! Zapraszamy do wspólnej zabawy i skorzystania z atrakcji, które specjalnie na ten dzień przygotowali dla najmłodszych organizatorzy imprezy! A jest ich naprawdę niemało! Weźcie udział w grach i zabawach dla najmłodszych, po czym poczęstujcie się darmowymi lodami w Piekarni U Karola, na które zaprasza Burmistrz Maciej Czarnecki! Startujemy 1 czerwca o godz. 12:00! Do zobaczenia!

Praca w firmie Kongsberg

Zakład Produkcyjny Kongsberg w Gniewie prowadzi rekrutację pracowników na stanowiska: malarza, montera konstrukcji stalowych, oczyszczacza mechanicznego, operatora CNC, palacza gazowego, prostowacza konstrukcji stalowych, spawacza elektrycznego, ślusarza. Szczegóły znajdą Państwo w załączonych ogłoszeniach o naborach.

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.