Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Vivat Vasa 2021

XX edycja Festiwalu Historycznego Vivat Vasa w Gniewie prze nami! Brawurowe szarże husarii, intensywne ostrzały muszkietów i artylerii, jarmarczny zgiełk, kramy ze staropolskim jadłem i rzemieślniczą mądrością oraz koncerty. To wszystko, co czeka nas podczas Festiwalu Historycznego Vivat Vasa w weekend 6 - 8 sierpnia. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”. 

Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością XVII - wieczną. Odtwórcy, wystawcy, historyczni animatorzy, kowale, muzycy folkowi, mieszkańcy miasta i gminy Gniew, turyści - wszyscy w tych dniach przeniosą się w czasie do XVII - wiecznej rzeczywistości. W całym mieście, na każdym kroku będzie można poczuć ducha historii.

Miejscowi kowale zaprezentują swój kunszt podczas Pokazu Sztuki Kowalskiej. Toczyć się będą musztry i egzercerunki piechoty, wzbogacone koncertami, tańcami i rzemieślniczymi warsztatami.

Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno - batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się 7 sierpnia 2020 r. na łąkach nadwiślańskich. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej nie tylko z Polski. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat i wielkie widowisko dla całych rodzin. Wzgórze Zamkowe stanie się strategicznym punktem obserwacyjnym, z którego rozciągał się będzie widok na całe pole walki. Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie wyjątkowa parada z pochodniami po gniewskich uliczkach w towarzystwie husarzy na koniach.

Ponadto odbędzie się popis Chorągwi, Rot i Regimentów, Turniej Szabli Polskiej, II Otwarte Mistrzostwa Pomorza w Trójboju Kawalerii Historycznej oraz Gniewski Turniej Husarski – Husarska Wyprawa. Grupa AMM Archery z Białegostoku zaprezentuje swój autorski pokaz Łucznictwa Konnego.

Na rynku w Gniewie dodatkowo odbywać się będą imprezy towarzyszące, takie jak: Jarmark Rzemiosł Dawnych, spacery historyczne, biesiadowanie podczas koncertów muzycznych, plenery malarskie i fotograficzne czy tradycyjny Pokaz Sztuki Kowalskiej im. Marcina „Gasa” Mańkowskiego.

W sobotę, 7 sierpnia odbędzie się również premiera Gry Mobilnej Vivat Vasa oraz filmu „Misja Zamek – droga do świetności”.

Dzięki szerokiej ofercie atrakcji trwających przez cały weekend każdy znajdzie coś specjalnego dla siebie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”. 

JARMARK RZEMIOSŁ DAWNYCH
Przeniesiemy się w czasie na dwudniowy XVII-wieczny targ, na którym znajdziecie prawdziwe perełki. Odwiedzicie kramy cenionych rzemieślników i rękodzielników. Zjecie pyszne, regionalne produkty, domowe jadło, przysmaki oraz posmakujecie staropolskich trunków. Poznacie lokalne tradycje i zwyczaje. Wystawcy będą czekali na Was na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę 7 i 8 sierpnia od godz. 12.00.

KONCERTY MUZYKI FOLKOWEJ
Specjalnie  dla Was zagrają takie zespoły jak: Huskarl, Hoverla, Viatores i Żniwa. Zapraszamy w sobotę o godzinie 18:00 i o 21:30 oraz w niedzielę od 14:30. Gwarantujemy cudowną zabawę, przy niesamowitych dźwiękach muzyki folkowej. Podczas koncertów nie zabraknie również historycznego biesiadowania.

WARSZTATY I ANIMACJE
Festiwal Historyczny Vivat Vasa! jest zorganizowany z myślą o wszystkich uczestnikach. Zapraszamy całe pokolenia i gwarantujemy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty i animacje! Weźcie udział w żywych lekcjach historii na rynku i zaczerpnijcie nauk tańca dawnego, rozwoju broni czarnoprochowej, staropolskiego fechtunku, tkactwa, pisania piórem i lakowania pieczęci, wybijania monet, śpiewania chorału gregoriańskiego czy kowalstwa. Odwiedźcie stanowiska dawnych rzemieślników, m.in. garncarza, drukarza i świecownika. Bądźcie uczestnikami wyjątowych spacerów historycznych z przewodnikiem, plenerów malarskich i fotograficznych, warsztatów gry na rogu.

III EDYCJA POKAZU KOWALSTWA IM. MARCINA GASA MANIKOWSKIEGO

Podczas Jarmarku odbędzie się III Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin „Gas” Manikowski. Marcin odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej. Podczas pokazu będziecie mogli spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów.

To wszystko już w najbliższy weekend 6-8 sierpnia w Gniewie! Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: 2021-07-22 13:54
  • Plakat informacyjny

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.