Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Wyjątkowy projekt w Gniewie! Nowy wymiar historii!

Misja Zamek trwa! Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie realizuje projekt pn. „Misja Zamek – nowy wymiar historii”, którego celem jest stworzenie przestrzeni do spotkań i wspomnień o wielkiej odbudowie Zamku w Gniewie.

Zamek jest najokazalszym zabytkiem Gniewu. Uchwałą Rady Miejskiej w Gniewie rok 2021 ustanowiony został Rokiem Zamku Gniewskiego, ponieważ w tym roku 20 lipca minęło 100 lat od wielkiego pożaru warowni.

- Projekt zakłada szereg działań mających na celu upamiętnienie odbudowy zamku gniewskiego. Celem jest upowszechnienie wiedzy o ludziach i wydarzeniach, którzy uczestniczyli w zamkowej drodze od upadku do jego świetności – mówi burmistrz Maciej Czarnecki.

- Zależy nam, by nasz projekt znacznie przyczynił się do ukazania lokalnej historii, jako cennego źródła wartości i wiedzy, które inspirują do działań twórczych. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie uda się, zwłaszcza w młodym pokoleniu, wzmocnić poczucie wspólnoty obywatelskiej i lokalnej tożsamości oraz poszanowania dobra naszej Małej Ojczyzny – mówi Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie. - Proponujemy mieszkańcom i turystom zupełnie nowe spojrzenie na historię, poprzez uruchomienie gry mobilnej, questów edukacyjno - historycznych oraz naukę tworzenia historycznych podcastów. Ponadto sięgamy także po tradycyjne sposoby przekazywania wiedzy. Już niedługo – podczas Festiwalu Historycznego VIVAT VASA zapraszamy na spacery historyczne, żywe lekcje historii na temat zrodzonego na zamku w Gniewie lokalnego odtwórstwa historycznego oraz premierę filmu edukacyjno - historycznego - kontynuuje dyrektor.

Już na najbliższy weekend w czasie trwania Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! na rynku w Gniewie zaplanowano wiele atrakcji. O godzinie 15.45 odbędzie się oficjalna premiera gry mobilnej Vivat Gniew! Gra została opracowana podczas czerwcowych warsztatów z udziałem uczniów szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewie oraz seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gniewie. Stworzona jest przede wszystkim z myślą o rodzicach z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Podczas gry uczestnicy lepiej poznają historię Gniewu i gniewskiego zamku.

Ponadto organizatorzy zapraszają na spacery historyczne na temat historii zamku oraz liczne żywe lekcje historii, m.in. na temat tkactwa, tańca dawnego, chorału gregoriańskiego, pisania piórem i lakowania pieczęci oraz kowalstwa. Dzieci i młodzież po każdym warsztacie otrzymają pieczątkę na specjalnej karcie z historią zamku gniewskiego. Nagrodą za uzbieranie wszystkich pieczęci i aktywny udział w zajęciach będzie pamiątkowa moneta.

- Projekt uroczyście podsumujemy we wrześniu podczas urodzin Gniewu. Odbędzie się wówczas wystawa na temat drogi do świetności gniewskiego zamku, prelekcja historyczna a nieco wcześniej warsztaty z tworzenia podcastów ze świadkami zamkowej historii – puentuje Anna Czyżewska, dyr. CKiBP Gniew.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Data publikacji: 2021-08-02 11:54
  • Plakat informacyjny - żywe lekcje historii i spacery...
  • Plakat informacyjny - mobilna gra miejska
  • Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w...

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.