Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Vivat Vasa 2021 za nami !

Wciąż żyjemy wspomnieniami minionego weekendu w Gniewie, podczas którego wzięliśmy udział w wyjątkowym wydarzeniu – Festiwalu Historycznym Vivat–Vasa. Atrakcji nie było końca!

W sobotę i w niedzielę serce miasta opanowali rycerze, rzemieślnicy, kowale, artyści ludowi oraz inni wystawcy, biorący udział w Jarmarku Rzemiosł Dawnych. Na rynku nie brakowało także wspaniałego jadła oraz atrakcji dla dorosłych i dzieci, którzy brali udział w szeregu rodzinnych warsztatów i zabaw. Podczas Jarmarku odbył się również III Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Zainteresowani mogli spotkać kowali z krwi i kości, oglądać ich podczas pracy oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów. Jarmark przeplatany był musztrami i egzercerunkami piechoty, tańcami, rzemieślniczymi warsztatami i historycznymi spacerami ulicami miasta. Podczas tego niezwykłego weekendu w Gniewie mogliśmy być świadkami popisów chorągwi, rot i regimentów, Turnieju Szabli Polskiej, II Otwartych Mistrzostw Pomorza w Trójboju Kawalerii Historycznej oraz Gniewskiego Turnieju Husarskiego – Husarska Wyprawa. Grupa AMM Archery z Białegostoku podczas imprezy zaprezentowała także swój autorski pokaz Łucznictwa Konnego.

W sobotę, miała także miejsce inauguracja Mobilnej gry miejskiej “Vivat Gniew”, stworzonej przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie wspólnie z firmą Good Games w ramach projektu „Misja Zamek – nowy wymiar historii”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Gra powstała z myślą o rodzicach z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Podczas zabawy uczestnicy mogli poznać historię Gniewu i gniewskiego zamku.

Wydarzeniu towarzyszyły także wspaniałe koncerty muzyki folkowej zespołów: Huskarl, Hoverla, Viatores i Żniwa, które stały się doskonałym uzupełnieniem historycznego biesiadowania w samym centrum Gniewu.

Główną atrakcją festiwalu było rozegrane na nadwiślańskich łąkach widowisko batalistyczne – historyczna rekonstrukcja bitwy pod Gniewem z 1626 r. Wzięły w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej nie tylko z Polski. Na polu bitwy stanęła piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewniły niezapomniany klimat i wielkie widowisko dla całych rodzin. Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji była wieczorna parada z pochodniami ulicami miasta.

W sobotni wieczór ogłoszono także wyniki zabawy „Vivat Vasa 2021 – wygraj nagrody z Hotel Zamek Gniew i Inwest-Kom". Nagrodami głównymi był rower górski, który sponsorowała spółka Inwest-Kom oraz vouchery na sylwestra, kolację i wstęp do strefy wellness od Hotelu Zamek Gniew. Jury konkursu wyłoniło następujących zwycięzców:

Sylwester - Alina Lemańczyk

Rower - Paulina Ostrowska

Kolacja - Agnieszka Chojno

Wellness - Anna Nowak, Gabriela Zinkiewicz, Krzysztof Jędrzejewski, Misia Maria, Ewelina Nagórska

Nagrody zwycięzcom wręczali osobiście Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki oraz Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie Anna Czyżewska.

Serdecznie gratulujemy!

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje 2021".

Imprezę współfinansowali: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Historii Polski

Organizatorami, współorganizatorami, sponsorami wydarzania byli: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Gmina Gniew, Kasztelan Zamku w Gniewie Jarosław Struczyński, Rada Miejska w Gniewie, OSP Gniew, OSP Jeleń, OSP Opalenie, OSP Piaseczno, Darek Kijewski, Baju Baj, Muzeum Kapsla, StudioA, Magna Husaria, Schola Cantorum Gymevensis, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gniewie, Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Grudziądzu, Zakłady Mięsne Nove, Alma – Color w Gniewie, Powiślańska Szkoła Wyższa, Firma Gerlicher Przemysław Małkowski, Good Books i Good Games, Szkółka Jeździecka PASJA, Piotr Gil, Remigiusz Talaśka, Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego, Hotel Zamek Gniew, Województwo Pomorskie, Powiat Tczewski, Żółty Regiment, Cezary Zawadziński, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, grupa Polmlek, firmy: Biofeed, Kongsberg, Alarmtech, Inwest-Kom, HansSound, Ślizex technologie metalowe, Wulkan, Leca, Meler, Karli One Four, Hydro Instal Szczepan Grzemski, Grupa Prokultura.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął TVP Historia.

Data publikacji: 2021-08-11 13:48
 • Atrakcje na rynku
 • Atrakcje na rynku na vivat vasa
 • Atrakcje dla dzieci
 • Vivat vasa 2021
 • Atrakcje na rynku
 • Zjeżdżalnie dla dzieci
 • Stoisko sprzedawcy miodu
 • Stoisko z wiklinowymi wyrobami
 • Stoisko z kawą
 • Nauka tańca
 • Atrakcje na rynku
 • Koncert na rynku
 • vivat vasa 2021
 • atrakcje na rynku
 • bitwa na łąkach nadwiślańskimi
 • bitwa vivat vasa
 • bitwa vivat vasa
 • bitwa vivat vasa
 • Parada z pochodniami
 • Konkurs Vivat Vasa 2021

« wstecz

Dofinansowanie

 • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.