Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Dowody osobiste z cechą biometryczną

Informujemy, że od poniedziałku 8 listopada 2021r. mieszkańcy Miasta i Gminy Gniew będą mogli składać w urzędzie wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. Oznacza to, że urzędnicy gminni będą pobierać odciski palców od obywateli.

Zmiany w dowodach osobistych to efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu.

Rozporządzenie określa: wzór dowodu osobistego; sposób oznaczania w dowodzie osobistym informacji o braku podpisów; sposób pobierania odcisków palców; wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego; szczegółowe wymogi techniczne dotyczące fotografii załączanej do wniosku; szczegółowe wymogi dotyczące załączników dołączanych do wniosku składanego na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej. W regulacji określono również sposób postępowania w sprawach utraty, uszkodzenia, zgłoszenia podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych; sposób postępowania przy odbiorze dowodu osobistego; wzór formularza odbioru dowodu osobistego; wzór zaświadczenia o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego; wzór formularza zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego; wzór formularza zgłoszenia podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych.

Zgodnie z rozporządzeniem obowiązkiem urzędników gminnych będzie pobieranie odcisków palców wskazujących obu dłoni za pomocą elektronicznego czytnika. W przypadku gdy odcisk palca wskazującego będzie nieczytelny lub osoba ubiegająca się o dowód nie będzie miała tego palca, odcisk pobrany zostanie kolejno z palca środkowego, serdecznego albo kciuka,
w odniesieniu do każdej z dłoni. Jeżeli odciski wszystkich palców danej dłoni wykazywać będą niską jakość, zostanie pobrany odcisk palca danej dłoni, który ma najwyższą jakość.

W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych – od 27 lipca nie ma już możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Po wprowadzeniu nowych dokumentów - składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane..

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

 

 

Data publikacji: 2021-10-19 12:32

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.