Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Nowe oprogramowanie w ZSP w Gniewie

Dzięki współpracy z firmą PROAXIS w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie pojawiło się nowe oprogramowanie CIMCO dla zawodów technik mechanik i technik automatyk w wersji dydaktycznej. Przyszli technicy mechanicy i automatycy mogą uczyć się teraz zawodu na najnowocześniejszym programie, który wykorzystywany jest w przemyśle maszynowym na całym świecie.

Sala nr 17, vis-a-vis pokoju nauczycielskiego. Układ sali nietypowy, jak na salę lekcyjną. Na środku duży stół konferencyjny z krzesłami ustawionymi dookoła, wzdłuż ścian stoliki, a na nich modele urządzeń sterujących, na których poznają tajniki zawodu uczniowie technikum. Wokół stołu centralnego kilkanaście głów pochylonych nad monitorami laptopów. Na ekranie do prezentacji wyświetla się obraz z laptopa prowadzących zajęcia. Panowie z firmy PROAXIS prezentują oprogramowanie CIMCO, które jest używane do tworzenia ścieżki narzędzi skrawających w obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC.

Na ekranie, w oknie po lewej stronie, przesuwają się rzędy cyfr. Po prawej stronie kursor wykreśla linie, które układają się w kształt zaprogramowany przez projektanta. Powstaje wirtualna część jakiejś maszyny. Uczniowie mogą obserwować cały proces w czasie rzeczywistym. Mogą także wprowadzić własne modyfikacje do programu i zobaczyć efekt wprowadzonych zmian.

Sterowanie obrabiarkami CNC to nie jedyna funkcja pakietu CIMCO. Może on współpracować z oprogramowaniem CAD używanym do tworzenia trójwymiarowych rysunków technicznych części maszyn. Komponenty pakietu mogą samodzielnie  stworzyć tor narzędzia skrawającego na podstawie gotowego rysunku CAD. Przyszli technicy mechanicy mogą uczyć się teraz zawodu na najnowocześniejszym programie, który wykorzystywany jest w przemyśle maszynowym na całym świecie.

Nie tylko technicy mechanicy skorzystają z nowego nabytku szkoły. CIMCO posiada również moduł wykorzystywany przy wizualizacji procesów produkcji oraz gromadzeniu danych, a to już domena techników automatyków, tak więc ich proces kształcenia również wzbogaci się o nowoczesny komponent, który pozwoli absolwentom łatwiej odnaleźć się w świecie zmian spowodowanych przez trwającą właśnie czwartą rewolucję przemysłową.

Pakiet oprogramowania CIMCO, pozyskany przez szkołę dzięki firmie PROAXIS, doskonale wpisuje się w podstawę programową zarówno techników mechaników, jak i automatyków. To doskonałe, nowoczesne i innowacyjne narzędzie przybliżające uczniom realia przemysłu 4.0. Przemysłu wykorzystującego automatyzację, systemy cyber-fizyczne, Internet rzeczy i przetwarzanie chmurowe. To kolejny krok do nauki zintegrowanej z realiami nowoczesnego przemysłu, pozwalającej zdobyć kwalifikacje w warunkach realnej produkcji i lepiej przygotować się do wykonywania zadań w przyszłej pracy już po ukończeniu szkoły.

Data publikacji: 2021-11-15 09:29
  • Uczniowie testujący nowe oprogramowanie
  • Uczniowie testujący nowe oprogramowanie
  • Uczniowie testujący nowe oprogramowanie

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.