Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Policjanci apelują o bezpieczne spędzanie sylwestra i nowego roku

Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc – Sylwester. Wielu z nas nie wyobraża sobie zabawy sylwestrowej bez pokazu sztucznych ogni. Dlatego tczewscy policjanci odwiedzają punkty handlowe, w których odbywa się sprzedaż fajerwerków. Funkcjonariusze apelują do handlowców o rozwagę i rozsądek przypominając, iż zgodnie z przepisami obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Niestosowanie się do tych przepisów jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie dbając o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu odwiedzają punkty handlowe, w których odbywa się przedsylwestrowa sprzedaż petard i sztucznych ogni. Podczas prewencyjnych działań, funkcjonariusze apelują do handlowców o rozwagę i rozsądek przypominając, iż zgodnie z przepisami obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Mundurowi przypominają również, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Kupując fajerwerki na zabawę sylwestrową, wybierajmy sprawdzone sklepy, a nie przypadkowych sprzedawców. Zwracajmy też uwagę na to, czy sztuczne ognie, które nabyliśmy, są dopuszczone do obrotu w naszym kraju, posiadają stosowny atest i instrukcję obsługi w języku polskim. Warto również sprawdzić, czy nie mają wad mechanicznych oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.

Używając wyrobów pirotechnicznych, bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy do odpalenia petard odpowiednie miejsce. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

Stróże prawa przypominają również, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków jest przestępstwem. Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, trzeba i warto reagować. To dzieci i młodzież są najczęściej ofiarami nieostrożnego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami. Za sprzedawanie materiałów pirotechnicznych osobom do 18 roku życia grozi nawet do 2 lat więzienia.

Policjanci apelują także, aby podczas odpalania fajerwerków i petard nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

• korzystając z fajerwerków, należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;

• zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem – stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce;

• nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo;

• jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;

• huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Nie zapominajmy o powyższych zasadach bezpieczeństwa, które z pewnością pozwolą nam uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Zadbajmy o to, aby beztroska i czasem bezmyślna zabawa, nie zepsuła nam nocy sylwestrowej.

Data publikacji: 2021-12-29 16:46

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.