Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Starostwo gniewskie Jana Sobieskiego

Dokładnie 16 marca 1667 r. starostą gniewskim został Jan Sobieski. Jako, że właśnie dziś przypada 355 rocznica tego wydarzenia, przypominamy Państwu kilka faktów historycznych, dotyczących tego niezwykłego starosty, żołnierza, króla.

Jan Sobieski jeszcze jako hetman wielki koronny otrzymał starostwo gniewskie w 1667 r. Teren ten w wyniku wojen szwedzkich poniósł olbrzymie straty i należał do najbardziej zniszczonych regionów Rzeczypospolitej. I choć działania wojenne na tym obszarze zakończyły się prawie dziesięć lat przed przejęciem tego starostwa przez Sobieskiego, to jednak potrzebowało ono jeszcze daleko idącej pomocy.

Hetman wielki koronny był nie tylko doskonałym wodzem, był dobrym gospodarzem. Nic więc dziwnego, że po objęciu starostwa tak dobrze o nie zadbał. Uzupełnił inwentarz pociągowy nie tylko folwarków, ale i chłopów posyłając z dóbr ukraińskich przeszło 100 wołów. Wysyłał też Wisłą zboże i to nie tylko na sprzedaż w Gdańsku, ale także jako zapomogę przy ozimym siewie.

Również Królowa polubiła pobyt w mieście i często w nim przebywała. Mąż w listach zaznacza, że dochody płynące ze starostwa winna obracać na swoje potrzeby i on nie ma o to pretensji, a zakochany i szczodry dla małżonki, nie szczędził dodatkowych subwencji. Przebywając w Gniewie, Maria Kazimiera postanowiła wystawić tu godną siebie siedzibę. Od zamysłu do wykonania był tylko jeden krok. Majstrzy-budowniczy byli na miejscu, materiału też było pod dostatkiem, choćby z rozbiórki poprzednich budynków. Malarzy można było sprowadzić z Gdańska, podobnie sztukatorów. A wyposażenie komnat wożono przeważnie ze sobą. Dodajmy, że w niespokojnych czasach, szczególnie w 1672 r., kiedy to potężna armia turecka uderzyła na Polskę i zdobyła Kamieniec, co cenniejsze przedmioty wywożono na północ. Sobieski pisał o tych ucieczkach w listach do żony, z przekąsem, że jego znajomych strach obleciał, więc udają się „za Wisłę a nawet do Gdańska'', ale... żonie też radził, aby zamieszkała w Gniewie i tu odbyła połóg. Swoją siostrę, zakonnicę też wysłał do Gniewu, zapewniając jej tam gościnę. Pałac budowany w 1670 r. był gotów na przyjęcie gości i gospodarzy.

Zachęcamy do przeczytania materiału historycznego o starostwie gniewskim, opublikowany w Nowinach Gniewskich w 350 rocznicę wydarzeń z 1667 roku.

Data publikacji: 2022-03-16 09:18
  • Jan Sobieski
  • Marysieńka
  • Plan Gniewu z 1655 roku

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.