Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

VIVAT VASA 2022!

Już w ten weekend odbędzie się XXI edycja Festiwalu Historycznego VIVAT VASA w Gniewie! W dniach 5 - 7 sierpnia spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii a także jarmarcznego zgiełku, kramów ze staropolskim jadłem i rzemieślniczą mądrością. To wszystko podczas Festiwalu Historycznego VIVAT VASA!, którego punktem kulminacyjnym będzie wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”.

Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością XVII - wieczną. Odtwórcy, wystawcy, historyczni animatorzy, kowale, muzycy folkowi, mieszkańcy miasta i gminy Gniew, turyści - wszyscy w tych dniach przeniosą się w czasie do XVII - wiecznej rzeczywistości. W całym mieście, na każdym kroku będzie można poczuć ducha historii...

Toczyć się będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami, tańcami i rzemieślniczymi warsztatami.

Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno - batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się 6 sierpnia 2022 r. na łąkach nadwiślańskich. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz spoza jej granic. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Wzgórze Zamkowe stanie się strategicznym punktem obserwacyjnym, będzie rozciągał się z niego widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworząc przy tym podniosłą atmosferę.

Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie wyjątkowa parada z pochodniami po gniewskich uliczkach w towarzystwie husarzy na koniach.

Ponadto odbędzie się popis Chorągwi, Rot i Regimentów, Turniej Szabli Polskiej, spektakl – Husaria Chluba Oręża Polskiego oraz Gniewski Turniej Husarski – Husarska Wyprawa. Grupy rekonstruktorskie zaprezentują swoje autorski pokazy Łucznictwa Konnego.

Na Rynku w Gniewie dodatkowo odbywać się będą imprezy towarzyszące, takie jak Jarmark Rzemiosł Dawnych, biesiadowanie podczas koncertów muzycznych, plenery malarskie czy tradycyjny Pokaz Sztuki Kowalskiej im. Marcina „Gasa” Manikowskiego.

Dzięki szerokiej ofercie atrakcji trwających przez cały weekend każdy znajdzie coś specjalnego dla siebie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem strategicznym jest Grupa Polmlek. Mecenasem wydarzenia jest Grupa Azoty.

Data publikacji: 2022-08-04 12:50
  • Plakat

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.