Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Spacer historyczny po Nizinie Opaleńskiej

W ramach tegorocznych obchodów 725 rocznicy nadania praw miejskich Gniewowi, w sobotę, 24 września odbył się spacer historyczny Niziną Opaleńską. Terenowe atrakcje w tej części naszej gminy zorganizowali Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Koło Opalenie oraz firma „Sokół Trans” z Opalenia. Osada Widlice była pierwszym punktem jesiennej wycieczki.

Widlice w dawnym okresie świetności były punktem odpoczynku dla podróżujących barkami i statkami wiślanymi oraz miejscem ulokowania karczm i restauracji w bukowym lesie. Dzisiaj nie pozostało zbyt wiele budowli z tamtego okresu, a jedną z nielicznych tylko pozostałości jest cokół obelisku Gottlieba Schmidta. W XIX wieku sprawował on funkcję Tajnego Rady Rządu Pruskiego i był odpowiedzialny za uregulowanie dolnego odcinku biegu Wisły. Dzięki temu zakończyły się liczne powodzie i wylewy wody na tych terenach. W ramach wdzięczności organizatorowi tych działań wystawiono pomnik.

To nie jedyna, zasłużona postać związana z Widlicami. Urodził się tam także Józef Czyżewski. Polski drukarz, wydawca i animator życia polonijnego w Gdańsku w czasach Wolnego Miasta. Jego działalność wydawnicza przyczyniła się do utrzymania polskości na Pomorzu. To właśnie jego imię nosi dumnie opaleński zespół szkół.

Kolejnym punktem sobotniego spaceru była miejscowość Wiosło Małe, z punktem widokowym na dolną Wisłę, po czym udano się do Opalenia.

W wycieczce udział wzięli okoliczni mieszkańcy oraz przybysze z Kwidzyna, Gniewu oraz członkowie ZKP oddziałów kociewskich z Tczewa i Pelplina. Organizatorzy już zapowiedzieli kontynuację inicjatywy.

Data publikacji: 2022-09-28 13:55
  • Spacer historyczny po Nizinie Opaleńskiej
  • Spacer historyczny po Nizinie Opaleńskiej
  • Spacer historyczny po Nizinie Opaleńskiej
  • Spacer historyczny po Nizinie Opaleńskiej
  • Spacer historyczny po Nizinie Opaleńskiej

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.