Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Kółka rolnicze160 lat w służbie polskiej wsi – wystawa w piaseckim muzeum

Już 3 października w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawa Oddział Piaseczno otwarta zostanie wystawa pt. Kółka rolnicze160 lat w służbie polskiej wsi. Ekspozycja zorganizowana została z okazji przypadającej w tym roku 160 rocznicy założenia najstarszego w Polsce Kółka Rolniczego w Piasecznie na Pomorzu Gdańskim.

Wystawa ma na celu przypomnienie życia i zasług Juliusza Kraziewicza wśród najszerszych kręgów naszego społeczeństwa, przede wszystkim wśród rolników. Juliusz Kraziewicz należy do tych wybitnych a zapomnianych ludzi, którzy nie tylko w dziejach Pomorza, ale także całej Polski zapisali swoje imię złotymi zgłoskami.

Kraziewicz stworzył wzór organizacji chłopskiej o charakterze społeczno-gospodarczym i oświatowym, która zapuściwszy korzenie najpierw na ziemi pomorskiej, następnie wielkopolskiej i w innych dzielnicach naszego kraju, wytrzymała próbę czasu i przetrwała, mimo już zmienionej formy działania, po dziś dzień.

Pionierska i płodna w skutkach działalność Kraziewicza rozsławiła ongiś Piaseczno w całej Polsce jako „gwiazdę z nadbałtyckiej krainy”. Przyjeżdżali tu delegaci z innych stron Pomorza, z Wielkopolski i Galicji, ażeby z bliska przypatrzeć się i zapoznać z organizacją oraz pracą Kółka.

W epoce zaborów, szczególnie na ziemiach zaboru pruskiego, gdzie ludność polską systematycznie germanizowano wydzierając jej ziemię i mowę ojczystą, kółka spełniały zarówno doniosłą rolę dźwigni postępu gospodarczego, jak również rolę ognisk budzenia i umacniania uczuć narodowo-patriotycznych, ognisk oporu przeciwko akcji wynaradawiania Polaków. I pod tym względem dzieło Kraziewicza oraz ruch ludowy przez niego zainicjowany i kierowany zasługują na najwyższe uznanie.

Wystawa będzie czynna od 3 października do 15 listopada. Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: 2022-09-28 14:57
  • Nowa wystawa w piaseckim muzeum
  • Nowa wystawa w piaseckim muzeum
  • Nowa wystawa w piaseckim muzeum

« wstecz

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.