Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Na Kociewiu rok cały… - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi

Kociewska wieś to miejsce, gdzie przez wiele lat kultywowano tradycje, które nierozłącznie łączą się z rokiem obrzędowym. Niestety przez lata zwyczaje te zostały zapomniane. Aby przypomnieć je, a także zapoznać z nimi młode pokolenie Kociewiaków, Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE realizuje projekt „Na Kociewiu rok cały…- zapomniane obrzędy kociewskiej wsi”. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ETNO Polska.

Pierwszym elementem zadania było zebranie materiałów nt. obrzędów, kultywowanych niegdyś na wsiach, by następnie w przystępny sposób przekazać zebraną wiedzę młodzieży. Ta, dzięki warsztatom poprowadzonym miała okazję dowiedzieć się, jak wyglądały m.in. żniwa czy też zaduszki na Kociewiu.

- Dzięki współpracy z regionalistkami profesor Marią Pająkowską-Kensik, która pomogła przygotować materiał oraz Kamilą Gillmeister i Mirosławą Möller, które przygotowały zajęcia dla młodzieży, zapoznaliśmy młode pokolenie ze zwyczajami ich babć oraz prababć – mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.

Był to pierwszy etap projektu. W kolejnym młodzież oraz osoby z regionalnych zespołów folklorystycznych wzięły udział w nagraniach filmowych, które odbyły się w Muzeum Park Etnograficzny we Wdzydzach. To właśnie tam, w jednej z chałup pochodzących z Kociewia, aktorzy odegrali scenki dotyczące roku obrzędowego. Filmy dotyczące zbiorów żniw, wykopek, obrzędów wielkanocnych i bożonarodzeniowych będzie można zobaczyć na facebooku Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.

- Podczas kręcenia materiału młodzież nie tylko dowiedziała się jak kiedyś żyło się na Kociewiu, ale również na własnej skórze przekonała się jak dawniej wykonywano pracę. Poza tym mogli zapoznać się z zajęciami osób zza kulis – podkreśla Piotr Kończewski. – Obserwowali reżyserkę, kamerzystę czy też scenografkę, co pozwoliło im jeszcze bardziej wczuć się w rolę.

Nagrany materiał zostanie zmontowany, a następnie przetłumaczony na Polski Język Migowy. Gotowe filmy będą dostępne dla szerszej publiczności w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej www.etno.kociewie.eu. Będą służyć jako materiał dydaktyczny dla nauczycieli oraz regionalistów, którzy będą mogli wykorzystywać go podczas prowadzenia lekcji i wykładów.

Data publikacji: 2022-10-13 11:11
  • Na Kociewiu rok cały - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi - fot. LOT KOCIEWIE
  • Na Kociewiu rok cały - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi - fot. LOT KOCIEWIE
  • Na Kociewiu rok cały - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi - fot. LOT KOCIEWIE
  • Na Kociewiu rok cały - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi - fot. LOT KOCIEWIE
  • Na Kociewiu rok cały - zapomniane obrzędy kociewskiej wsi - fot. LOT KOCIEWIE

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.