Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Kalendarium Imprez Sportowych

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji prezentuje Państwu kalendarium wydarzeń rekreacyjno - sportowych miasta i gminy Gniew na miesiąc Grudzień 2022. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was przewodnik po bogatej ofercie imprez rekreacyjno – sportowych odbywających się na terenie Naszej gminy i zachęci mieszkańców do czynnego w nich udziału.

Stop przemocy wobec kobiet! III Pomorski Tydzień Białej Wstążki

Organizatorzy III POMORSKIEGO TYGODNIA BIAŁEJ WSTĄŻKI 1–7 grudnia 2022 r. serdecznie zapraszają mężczyzn – mieszkańców Woj. Pomorskiego do aktywnego udziału w wydarzeniu. Zachęcamy do przypięcia w tym czasie białej wstążki oraz przesłanie wykonanego zdjęcia na adres mailowy Fundacji „Wschodzące Słońce” fundacja@wschodzaceslonce.org.pl. 

Polowanie zbiorowe na bażanty

Koło łowieckie „Wybrzeże” w Gdańsku informuje, że 12 grudnia 2022 roku planuje przeprowadzenie polowania zbiorowego na bażanty w obwodzie łowieckim nr 257 – Piaseczno. Polowanie planuje się przeprowadzić w godzinach od 8:00 do 14:00 wzdłuż rzeki Wisły na terenie wsi Nicponia, Tymawa i Jaźwiska.

XV Gminna Gala Wolontariatu za nami

W czwartek, 2 grudnia na zamku w Gniewie odbyła się 15 Gminna Gala Wolontariatu. Podczas uroczystości nagrody i wyróżnienia przyznano najaktywniejszym animatorom, wolontariuszom, organizacjom społecznym oraz firmom prospołecznym. Nagrodzono także lokalne inicjatywy społeczne. Laureatom osobiście odznaczali burmistrz Maciej Czarnecki oraz zastępca Joanna Kamińska.

Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

Każdego roku, 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Celem obchodów święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami oraz walka z ich wykluczeniem społecznym.

Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej Kobiet

W niedzielę, 4 grudnia w gmachu Hali Widowiskowo-Sportowej w Gniewie odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej Kobiet. W zawodach wzięło udział 6 ekip, które zostały podzielone na dwie trzydrużynowe grupy. Mecze rozgrywane były do dwóch wygranych setów do 25 punktów. Podczas podsumowania turnieju, trzy najlepsze ekipy otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy. Dodatkowo najlepsza drużyna otrzymała 12 wejściówek na mecz Trefl Gdańsk – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn – Koźle, który odbędzie się 18 stycznia 2023 r. w Gdańsku. Poniżej przedstawiamy Państwu wyniki turnieju. 

Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

Dzisiaj, 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, aby podziękować wszystkim Wolontariuszom za zaangażowanie w bezinteresowną działalność na rzecz drugiego człowieka oraz za poświęcenie i gotowość niesienia pomocy potrzebującym. Kilka dni temu, podczas Gminnej Gali Wolontariatu Burmistrz Miasta i Gminy Gniew nagrodził lokalnych społeczników za ich wielkie serce. Dziękujemy!

Harmonogramy odbioru odpadów na 2023 rok

Prezentujemy Państwu harmonogramy odbioru odpadów komunalnych, które obowiązywać będą w 2023 roku. Szczegóły znajdą Państwo w załącznikach.

Gniewska Liga Futsalu sezon 2022/2023 już za nami

Przedstawiamy Państwu wyniki III kolejki Gniewskiej Ligi Futsalu z Zuos Tczew sezon 2022/2023. Na tym etapie rozgrywek  prowadzi Wisła Walichnowy, tuż za nim znaleźli się kolejno Drewstol i MC Kebab Kwidzyn. Fotorelacja z wydarzenia dostępna na profilu organizatora. Kolejne rozgrywki Gniewskiej Ligi Futsalu już 10 grudnia. Zapraszamy!

Webinar dla organizacji pozarządowych "Skuteczna transformacja cyfrowa NGO"

Fundacja TechSoup zaprasza kolejny webinar skierowany do organizacji pozarządowych. Jego celem jest przybliżenie procesu rozwoju cyfrowego organizacjom społecznym. Porozmawiać będzie można o transformacji technologicznej oraz jej korzyściach. Organizatorzy podzielą się również wskazówkami, jak Liderzy organizacji mogą ją rozpocząć i jak zweryfikować swoje potrzeby. Nie zabraknie również przykładów technologi, które pomogą rozpocząć tą podróż ku cyfrowej organizacji społecznej. Webinar odbędzie sie już w najbliższą środę, 7 grudnia, o godz. 13:00.

Dołącz do Polskiej Strefy Inwestycji i skorzystaj z ulgi podatkowej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) sp. z o. o. oferuje przedsiębiorcom działającym, bądź planującym rozpocząć działalność na terenie gminy, pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego (PIT lub CIT) oraz kompleksową obsługę inwestycyjną. Intensywność pomocy waha się od 30% do 60% wydatków kwalifikowanych w zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz regionu inwestycji. Sprawdź, co Twoja firma, może zyskać dzięki wsparciu PSSE!

Projekt „Roztańczone pasje – od romantyzmu do współczesności” Pełna emocji podroż przez epoki

Finał projektu „Roztańczone pasje – od romantyzmu do współczesności” odbył się 1 grudnia na Zamku w Gniewie. Mieszkańcy miasta i gminy Gniew po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć we wspaniałej kulturalnej przygodzie. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie odbyły się wyjątkowe warsztaty pn. „Roztańczone pasje – od romantyzmu do współczesności”. Uczestnicy zajęć pod okiem profesjonalnych instruktorów stworzyli wyjątkowy spektakl.

Otwarte konkursy ofert

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew ogłosił otwarte konkursy ofert dla organizacji pozarządowych na prowadzenie w 2023 roku Dziennego Domu Senior + w Gniewie, Lokalnego Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych oraz Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży na terenie miasta i gminy Gniew. Oferty składać należy do 27 grudnia 2022 roku. Szczegóły znajdą Państwo w załącznikach.

Gniewski Jarmark Bożonarodzeniowy za nami! Magia Świąt na gniewskim rynku

W niedzielę, 4 grudnia na gniewskim rynku odbył się Gniewski Jarmark Bożonarodzeniowy pod hasłem „Gniew dzieciom na święta”. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie razem z Gminą Gniew przygotowały liczne atrakcje dla mieszkańców!

Bezpłatne szkolenie dla rolników na zamku w Gniewie

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zaprasza rolników z woj. pomorskiego na bezpłatne szkolenie, które odbędzie we wtorek 13 grudnia o godz. 9:00 na zamku w Gniewie. W ramach szkoleń „Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne” poznacie w szczegółach wybrane normy i wymogi Warunkowości oraz praktyki Ekoschematów. Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo w biurze powiatowym na ul. 30 Stycznia 50 w Tczewie lub dzwoniąc pod numer telefonu 797 010 690.

Konferencja - podsumowanie III Kongresu Demograficznego w Polsce (2021-2022) Polska XXI wiek

Już 12 grudnia br. odbędzie się konferencja podsumowująca III Kongres Demograficzny. Skutki depopulacji w środowiskach lokalnych, sytuacja demograficzna Polski w świetle wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, ekonomiczne konsekwencje przemian demograficznych w Polsce, uwarunkowania dzietności czy suburbanizacja to kilka z kluczowych zagadnień poruszanych w ramach III KD.

Przed nami remont kolejnego odcinka drogi na Piaseckie Pole

Mieszkańcy Piaseckich Pól doczekają się kolejnego, asfaltowego odcinka drogi. Gmina Gniew pozyskała na tę inwestycję dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 1 031 480 złotych. Wykonawcą zostało Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A., z którym 6 grudnia wiceburmistrz Joanna Kamińska podpisała umowę na realizację zadania.

Pies szuka domu

Funkcjonariusze Gminnego Centrum Reagowania w Gniewie odłowili psa, który błąkał się w Kursztynie. Osoby, które znają właścicieli zwierzęcia, bądź są chętne, by przygarnąć czworonoga proszone są o kontakt z GCR-em pod nr tel. 58 535 22 88.

Burmistrz Maciej Czarnecki członkiem Pomorskiej Rady Przemysłu Przyszłości

30 listopada w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zainaugurowano działalność Pomorskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości (PRRPP). Celem podmiotu powołanego przez Platformę Przemysłu Przyszłości jest wzmacnianie kompetencji i konkurencyjności przedsiębiorstw, prowadzących działalność na terenie Polski, poprzez wspieranie ich transformacji w kierunku przemysłu 4.0. Jednym z członków organizacji został burmistrz Maciej Czarnecki.

  • Burmistrz Maciej Czarnecki w Pomorskiej Radzie Przemysłu Przyszłości
  • Burmistrz Maciej Czarnecki w Pomorskiej Radzie Przemysłu Przyszłości
  • Burmistrz Maciej Czarnecki w Pomorskiej Radzie Przemysłu Przyszłości
  • Burmistrz Maciej Czarnecki w Pomorskiej Radzie Przemysłu Przyszłości

Spotkanie dla przedsiębiorców dotyczące Funduszy Europejskich

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza na otwarte spotkanie dla Przedsiębiorców "Rozwiń swój biznes z Funduszami Europejskimi - Nowe programy i nowe możliwości dla przedsiębiorców" które odbędzie się 16.12.2022 r. o godz. 15:00 w Hotelu Malbork – Centrum Konferencyjne, przy ul. Parkowej 2.

Nie żyje śp. prof. Maksymilian Grzegorz, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Gniew

Z przykrością przyjęliśmy wiadomość o śmierci ś.p. Maksymiliana Grzegorza, profesora, który swoje zainteresowania naukowe związał również z dziejami Gniewu. Działalność naukowa i badawcza Profesora oraz zaangażowanie w poznawanie historii Ziemi Gniewskiej były podstawą do nadania Mu tytułu „Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Gniew”, co miało miejsce w sierpniu, 2009 roku.

Gniewski karateka na podium zdobywając srebrny medal na Mistrzostwach Świata

W miniony weekend, gniewscy karatecy wzięli udział w Mistrzostwach Świata w Karate Tradycyjnym, które odbyły się w Hali Globus w Lublinie. W zawodach uczestniczyło 1 500 zawodników z 28 państw. Nie mogło w nich zabraknąć również gniewskich karateków, którzy pokazali swoje wysokie umiejętności w tej sztuce walki. 

Terminarz posiedzeń komisji stałych Rady Miejskiej w Gniewie

Przedstawiamy Państwu terminarz posiedzeń Komisji Stałych Rady Miejskiej w Gniewie VIII kadencji w grudniu. Współne posiedzenie Komisji Stałych Rady odbędzie się we wtorek, 27 grudnia o godz. 10:00 w Sali Kameralnej w Gniewie. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku. 

Sesja Rady Miejskiej

Informujemy, że LVI sesja Rady Miejskiej w Gniewie VIII kadencji odbędzie się w środę, 28 grudnia o godz. 9:00 w Sali Kameralnej. Na sesji uchwalona zostanie wieloletnia prognoza finansowa Gminy Gniew na lata 2023-2038 oraz budżet Gminy Gniew na rok 2023. Szczegóły znajdą Państwo w załącznikach. 

Pies szuka domu

Dzisiaj, 15 grudnia Funkcjonariusze Gminnego Centrum Reagowania w Gniewie odłowili psa, który błąkał się w miejscowości Rakowiec. Osoby, które znają właścicieli zwierzęcia, bądź są chętne aby przygarnąć proszone są o kontakt z GCR-em pod nr tel. 58 535 22 88.

Gniewska Liga Futsalu sezon 2022/2023

Przedstawiamy Państwu wyniki IV kolejki Gniewskiej Ligi Futsalu z Zuos Tczew sezon 2022/2023. Na tym etapie rozgrywek  prowadzi Wisła Walichnowy i Drewstol tuż za nim znaleźli się kolejno MC Kebab Kwidzyn i Dafro Zieleń. Szczegółowe informacje dostepne na profilu organizatora. Kolejne rozgrywki Gniewskiej Ligi Futsalu już 17 grudnia o godz. 15:00. Zapraszamy!

Klub Seniora w Opaleniu coraz bliżej

Miło nam Państwa poinformować, iż zakończono remont budynku świetlicy wiejskiej w Opaleniu. Inwestycja zrealizowana została w celu utworzenia w tym miejscu Klubu Seniora, który rozpocznie swoją działalność już od stycznia przyszłego roku. Pomieszczenia w obiekcie zostały dostosowane na potrzeby realizacji działań, związanych z aktywizacją osób starszych.

Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego zakończone

Informujemy, iż eliminacje gminne Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego zostały zakończone. Przeprowadzono je w trzech grupach wiekowych: przedszkola, kl. I-IV i kl. V-VIII szkół podstawowych. Konkurs plastyczny miał na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych w tym działań ratowniczo-gaśniczych, bezpieczeństwa i ekologii, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz propagowaniem pozytywnych postaw społecznych, a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych.

Powiatowe święto wolontariatu odbyło się w Pelplinie

W czwartek, 15 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbyła się 13. Gala Wolontariatu Powiatu Tczewskiego połączona z Gminną Galą Wolontariatu Miasta i Gminy Pelplin. Wśród nagrodzonych nie zabrakło wolontariuszy z Gminy Gniew. Nagrodę Wolontariusz Roku 2022 otrzymała mieszkanka Paulina Kossecka-Grabarczyk, a wyróżnienie w kategorii Animatora Roku 2022 zdobyła Dorota Kryszczuk z Kolonii Ostrowickiej. Wyróżnionym osobiście gratulował burmistrz Maciej Czarnecki.

Goniec na Szlaku Zamków Gotyckich - przekaż informacje do przewodnika

Zapraszamy do współpracy w zakresie budowy oraz aktualizacji informacji na platformie internetowej Goniec na Szlaku Zamków Gotyckich, przygotowanej dla trasy 16 zamków gotyckich: Bytów, Człuchów, Malbork, Gniew, Sztum, Kwidzyn, Lębork, Nowe, Ostróda, Nidzica, Działdowo, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Hotel Zamek Ryn, Hotel St. Bruno w Giżycku.

Spotkanie informacyjne dotyczące budowy gazociągu Gardeja-Kolnik

Operator Gazociągów Przemysłowych Gaz-System S.A. zaprasza mieszkańców z gmin Gniew i Pelplin na spotkanie informacyjne dotyczące budowy gazociągu Gardeja-Kolnik. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia 2023r. o godz. 14:00 w świetlicy wiejskiej w Rudnie. Celem zebrania będzie przekazanie zainteresowanym mieszkańcom informacji na temat projektowanego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Gardeja – Kolnik. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i poświęcone będzie głównie tematyce odszkodowawczej. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

Innowacyjny Przedszkolak dobiega końca

Zgodnie z założeniami realizacja projektu „Innowacyjny Przedszkolak” dobiega końca. W ubiegłym tygodniu odbyły się ostatnie zajęcia przyrodnicze i ruchowe dla dzieci, a w bieżącym taneczno-muzyczne.

Ruszyły usługi opiekuńcze w gminie Gniew

Trwa realizacja projektu Usługi opiekuńcze w Gminie Gniew, w ramach którego prowadzone są działania na rzecz osób starszych i potrzebujących. Objęcie wsparciem naszych seniorów oraz uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego są możliwe dzięki pozyskanemu przez gniewski samorząd dofinansowaniu w wysokości 445 851 zł. Projekt realizowany jest przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gniewie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kolory Życia.

Gniewska Liga Futsalu sezon 2022/2023

Przedstawiamy Państwu wyniki V kolejki Gniewskiej Ligi Futsalu z Zuos Tczew sezon 2022/2023. Na prowadzeniu utrzymuje się  drużyna Drewstol i Wisła Walichnowy. Szczegółowe informacje dostępne na  profilu organizatora. Kolejne rozgrywki Gniewskiej Ligi Futsalu już 7 stycznia o godz. 15:00. Zapraszamy!

Gminne Igrzyska Dzieci w Dwóch Ogniach Usportowionych Dziewcząt i Chłopców 2022

W piątek, 16 grudnia w Hali GOSiR w Gniewie odbyły się Gminne zawody w Dwa Ognie Usportowione Dziewcząt i Chłopców. W imprezie wzięły udział trzy szkoły: SP 1 Gniew, SP 2 Gniew oraz ZS Opalenie. Mecze rozgrywane były 2 razy po 7 minut. Zwycięzcy poszczególnych kategorii reprezentować będą naszą gminę na zawodach szczebla powiatowego, które odbędą się w połowie stycznia 2023 r. Poniżej przedstawiamy Państwu wyniki w poszczególnych kategoriach. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

Spotkanie Opłatkowe w Opaleniu

W minioną sobotę, 17 grudnia w Domu Kultury w Opaleniu odbyło się Spotkanie Opłatkowe dla Seniorów i Rencistów z sołectw Opalenie i Widlice. Organizatorem inicjatywy było Koło Gospodyń Wiejskich w Opaleniu. W uroczystości uczestniczyli  zaproszeni goście m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki, ks. Zbigniew Orlikowski, dyrektor ZS w Opaleniu Katarzyna Zander, sołtysi z Opalenia i Widlic Andrzej Cejer i Tadeusz Głowiński oraz Państwo Dorota i Paweł Sekleccy.

Spotkanie opłatkowe w Klubie Seniora „Wesoła Jesień”

We wtorek, 20 grudnia w Klubie Seniora „Wesoła Jesień” odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli włodarze naszej gminy.

Święty Mikołaj zawitał do Kursztyna 

W sobotę, 10 grudnia Święty Mikołaj odwiedził najmłodszych mieszkańców sołectwa Kursztyn. Dzieci wraz z rodzicami zaproszono na Mikołajki, które zorganizowano w miejscowej świetlicy wiejskiej. Oprócz spotkania z brodatym przybyszem z Laponii przygotowano również ciekawe atrakcje.

Skrócony czas pracy urzędu

Informujemy, że w piątek 23 grudnia Urząd Miasta i Gminy w Gniewie czynny będzie do godz. 12.00. Za utrudnienia przepraszamy! 

Wesołych świąt!

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia Burmistrz Miasta i Gminy Gniew życzy pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, w zgodzie i miłości. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość, a świąteczny czas wypełni serca nadzieją i dobrocią. Wesołych Świąt!

Oglądaj obrady radnych na żywo

Dzisiaj o godz. 9:00 w Sali Kameralnej odbędzie LVI sesja Rady Miejskiej w Gniewie VIII kadencji. Na sesji uchwalona zostanie wieloletnia prognoza finansowa Gminy Gniew na lata 2023-2038 oraz budżet Gminy Gniew na rok 2023. Spotkanie radnych oglądać można na kanale Urzędu Miasta i Gminy Gniew na portalu YouTube.

Koncert kolęd i Orszak Trzech Króli

Serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Gniew na obchody Święta Trzech Króli, które odbędą się w piątek, 6 stycznia 2023 roku. Rozpocznie je koncert dwóch chórów: Harmonia Sphaerarum i Pasja w Kościele pw. Św. Mikołaja w Gniewie o godz. 16:00, po którym wyruszy kolorowy Orszak Trzech Króli na Rynek w Gniewie. Wydarzenie zakończy Msza Święta w kościele o godzinie 17:30.

Skrócony czas pracy urzędu

Informujemy, że w piątek 30 grudnia Urząd Miasta i Gminy w Gniewie czynny będzie do godz. 12.00. Za utrudnienia przepraszamy!

Otwarty konkurs ofert

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań w zakresie rozwoju kultury fizycznej na terenie Miasta i Gminy Gniew w 2023 r. Szczegóły znajdą Państwo w załącznikach.

Życzenia noworoczne

Z okazji nadchodzącego Nowego Roku 2023 Burmistrz Miasta i Gminy Gniew składa Państwu najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzący czas przyniesie Wszystkim dużo radości, spokoju i optymizmu. Życzymy Państwu wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia i szczęścia na każdy dzień!

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert

Burmistrz Miasta i Gminy Gniew wydał zarządzenie w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu działań na rzecz osób w wieku emerytalnym pn. „Prowadzenie Dziennego Domu Senior+ w Gniewie w 2023 roku”. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.