W czwartek, 22 czerwca na zamku w Gniewie rozdano nagrody w konkursie gospodarczo-samorządowym HIT Pomorza oraz Kujaw i Pomorza organizowanym przez Instytut Certyfikacji i Jakości Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów oraz Związek Gmin Pomorskich. Uroczystą finałową galę rozpoczęto tradycyjnym wystrzałem z zamkowej haubicy. W tegorocznej edycji konkursu Miasto i Gmina Gniew otrzymała tytuł HIT 2023 za modelowy proces rewitalizacji starego miasta w Gniewie. Tę wyjątkową nagrodę uroczyście wręczono Burmistrzowi Miasta i Gminy Gniew Maciejowi Czarneckiemu.
- Dziękuję za nagrodę, którą odebrałem w imieniu lokalnej społeczności. Szczególnie jestem wdzięczny poprzedniej Radzie Miejskiej oraz Pani Marii Taraszkiewicz-Gurzyńskiej za rozpoczęcie i prowadzenie procesu rewitalizacji - mówi włodarz Maciej Czarnecki.
- Moim zdaniem rewitalizacja starego miasta była bardzo potrzebna, a nawet konieczna aby przywrócić Gniewowi dawne piękno – mówi wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska.
Oficjalnego otwarcia Gali dokonał aktor Teatru Polskiego z Wrocławia – Dariusz Bereski – profesjonalista z klasą. Uroczystego wręczenia nagród HIT Pomorza 2023 dokonał Przedstawiciel Województwa Pomorskiego – wicemarszałek Józef Sarnowski oraz wiceprzewodniczący Rady Programowej dr. Robert Ziarnik. Warto również dodać, że w trakcie wydarzenia goście mogli posmakować, oprócz znakomitej zamkowej kuchni, wyroby kulinarne firm, które brały udział w konkursie. Uczestnikom gali muzycznie czas umilała utalentowana wokalistka SuzieQ.
Miasto i Gmina Gniew otrzymała zaszczytny tytuł HIT 2023 za modelowy proces rewitalizacji starego miasta w Gniewie.
Przypomnijmy, iż miasto Gniew od lat przechodzi proces rewitalizacji. Wieloletni projekt, który został zapoczątkowany w poprzedniej kadencji gdy urząd burmistrza pełniła Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska.
Proces rewitalizacji objął gruntowną przebudowę ulic w centrum miasta – gniewski rynek i przyległe do niego średniowieczne uliczki. W ramach inwestycji w pierwszej kolejności wymieniono sieci wodno-kanalizacyjne oraz sieci ciepłownicze, dzięki czemu do miasta zawitało czyste i przejrzyste powietrze. Drugim etapem działań była rewitalizacja nawierzchni, objętych projektem ulic oraz budowa tzw. małej architektury – fontanny, rzeźb, miejsc zieleni i wypoczynku oraz innych elementów, które nadały staremu miastu jedyny, niepowtarzalny charakter.
Oprócz zmian infrastrukturalnych, gmina Gniew, rewitalizuje się również społecznie. Powstało już Centrum Wsparcia Rodzin, w ramach którego świadczone są m.in. wsparcie w zakresie porad prawnych i psychologicznych oraz warsztaty pedagogiczne, terapeutyczne i tematyczne. Działa również placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.
Działania rewitalizacyjne prowadzone od wielu lat w mieście Gniew napawają wielką dumą i pozwalają na optymistyczne spojrzenie na gospodarczy i turystyczny rozwój miejsca.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka