W długi, sierpniowy weekend, zapraszamy do Gniewu na XXII edycję Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! Gniew 11-13 sierpnia przemieni się w XVII-wieczne miasto, pełne obyczajowości i wojskowości. W całym mieście, na każdym kroku będzie można poczuć ducha historii... Głównym punktem wydarzenia będzie wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”.
Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić dawnym życiem. Organizowane będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami, tańcami, rzemieślniczymi warsztatami oraz starodawnym jadłem. Dzięki szerokiej ofercie atrakcji trwających przez cały weekend każdy znajdzie coś specjalnego dla siebie.
Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno- batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się 12 sierpnia 2023 r. na łąkach nadwiślańskich. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz spoza jej granic. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Wzgórze Zamkowe stanie się strategicznym punktem obserwacyjnym, będzie rozciągał się z niego widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworząc przy tym podniosłą atmosferę. Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie niespotykana parada z pochodniami po gniewskich uliczkach w towarzystwie husarzy na koniach.
Ponadto odbędzie się popis Chorągwi, Rot i Regimentów, Turniej Szabli Polskiej, spektakl – Husaria Chluba Oręża Polskiego oraz Gniewski Turniej Husarski. Grupy rekonstruktorskie zaprezentują swoje autorskie pokazy łucznictwa konnego.
Przeniesiemy się w czasie na dwudniowy XVII-wieczny targ, pełen historycznych perełek. Odwiedzicie kramy cenionych rzemieślników i rękodzielników. Zjecie pyszne, regionalne produkty, domowe jadło, przysmaki oraz posmakujecie staropolskich trunków. Poznacie lokalne tradycje i zwyczaje. Wystawcy będą czekali na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę 12 i 13 sierpnia od godz. 12.00.
Podczas festiwalu na gniewskiej scenie wystąpią zespoły z iście folkową nutą. W sobotę o godzinie 16:30 wystąpi zespół „Goście Jankiela”, a o 21:00 zespół „Mitra”. Historyczne biesiadowanie w niedzielę o godzinie 14:30 rozpocznie zespół „Orkiestra Samanta”. Na zakończenie o 16:30 wystąpi zespół „Roderyk”. Gwarantujemy cudowną zabawę, przy niesamowitych dźwiękach muzyki folkowej.
Na młodszych uczestników czeka wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty i animacje: żywe lekcje historii na rynku oraz stanowiska dawnych rzemieślników.
Podczas Jarmarku odbędzie się również V Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin „Gas” Manikowski. Marcin odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej. Podczas pokazu będziecie mogli spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Miasto i Gmina Gniew oraz Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego.
Patronat medialny nad festiwalem obejmuje TVP Historia.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka