W sobotę, 26 sierpnia Piaseczno w Gminie Gniew zamieniło się w prawdziwą arenę kulturową, gdzie połączyły się tradycje, muzyka i taniec.
Festiwal rozpoczął się o godzinie 10:00 Uroczystą Kociewską Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Piasecznie, po której nastąpił tradycyjny, barwny przemarsz Kociewiaków, prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą OSP Pinczyn, na cmentarz parafialny, by oddać hołd regionalistom Śp. Janowi Ejankowskiemu i Śp. Teofilowi Watkowskiemu.
Następnie na terenie przy Sanktuarium Maryjnym rozpoczął się XXIX Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego. W przeglądzie udział wzięło 8 zespołów. W przeglądzie pierwsze miejsce zajął zespół „Modraki Oj toto” z Pelplina. Kolejno miejsce zajęli zespół „Kociewska Familija” i kociewska kapela „Fefernuski”. Wyróżnienia trafiły do zespołu "Gzuby z Pelplińskiej Dwójki", zespołu "Rokocinianki", zespołu "Błękitna Wstęga", "Świeckie Gzuby" oraz zespołu "Modraki".
Po uroczystym wręczeniu nagród wszystkim zespołom kociewskim przez Jury, władze miasta oraz organizatorów rozpoczął się XXIV Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza. Do konkursu przystąpiły 4 zespoły. W tej części Piaseczno Folklor Festiwal bezkonkurencyjny okazał się zespół "Fale" ze Stegny, drugie miejsce zajął zespół dziecięco-młodzieżowy „Kaszebe”, tuż za nim znalazł się zespół folklorystyczny „Żuławianki” z Ostaszewa. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała kapela "Kaszebe". Gratulujemy wszystkim zespołom.
W przerwach między przeglądami z niesamowitym występem zaprezentowało się Stowarzyszenie „Dworek Polski”, które także tanecznie rozpoczęło wydarzenie oraz schola „Armia Pana”. Młodsi uczestnicy wydarzenia uczestniczyli w licznych warsztatach inspirowanych folklorem. Z kolei u kramarzy i wystawców można było zaopatrzyć się w smaczne regionalne wyroby oraz piękne, kociewskie pamiątki.
W sobotę po raz pierwszy odbył się także Festiwal Smaków Regionu, podczas którego można było skosztować wyjątkowych potraw ugotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Gniew. W festiwalu uczestniczyło KGW Kolonia Ostrowicka, KGW Rakowiec, KGW Brody Pomorskie, KGW Opalenie, KGW Piaseczno, KGW Nicponia oraz KGW Gogolewo. Urząd Miasta i Gminy Gniew przygotował dla uczestników wyjątkowe podziękowania.
Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do wszystkich którzy zaangażowali się w organizację tego przedsięwzięcia, przede wszystkim Stowarzyszeniu Piaseczno Folklor Festiwal z Panem Krzysztofem Luchowskim na czele, Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie, niezastąpionemu jury, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Jarosławowi Sellinowi, Marszałkowi Województwa Pomorskiego – Mieczysławowi Strukowi, Posłowi na Sejm RP Kazimierzowi Smolińskiemu, Szkole Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie, parafii Piaseczno, wszystkim firmom zaangażowanym, hansSOUND, Kołom Gospodyń Wiejskich, wystawcom, występującym zespołom, Jadwidze Mielke, Filipowi Rużała, Ewie Wentowskiej, Patrykowi Pokorskiemu oraz gniewskim harcerzom.
Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296
Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka