Miasto i Gmina Gniew

Treść strony

Björn Gysell

Björn Gysell, obywatel Szwecji, mieszkaniec gminy Sollentuna, emerytowany oficer armii szwedzkiej, przedsiębiorca. Jest założycielem firmy Alarmtech Polska Sp. z o.o., której główny zakład produkcyjny zlokalizowany został przy ulicy Kusocińskiego w Gniewie. Björn Gysell z Gniewem związał się już w 1985 roku, kiedy to prowadząc firmę Cosmotron, ściśle współpracował z gniewskim zakładem Wega, który ostatecznie wykupił w 2005 roku, by wcielić go w szeregi spółki Alartmech Polska. Zakład jest dziś wiodącym przedsiębiorstwem zajmującym się rozwojem i produkcją wysokiej jakości wyrobów dla systemów sygnalizacji włamania i napadu (SSW i N), kontroli dostępu (KD) i innych. W planach zarządu spółki jest inwestycja budowy nowego zakładu produkcyjnego w Gniewie, co jest gwarantem obecności Inwestora w gminie Gniew.

W roku 2002 Björn Gysell objął patronatem I edycję przedsięwzięcia VIVAT VASA! Bitwa pod Gniewem 1626. To dzięki Jego wsparciu powstał Żółty Regiment Piechoty „Alarmtech”, który liczył wówczas 74 członków, w tym 4 oficerów, 36 muszkieterów, 12 pikinierów, 12 puszkarzy, 3 woźniców wozów taborowych, 10 markietanek. Była to pierwsza i największa tego typu w Polsce formacja autoramentu cudzoziemskiego, która zainicjowała w kraju rozwój grup rekonstrukcji historycznych, kultywujących wojskowość XVII-wieczną. Sam Björn Gysell uczestniczył w inscenizacjach jako dowódca swego regimentu. Alarmtech Polska Sp. z o.o. przez kolejne edycje zachowywał tytuł Głównego Sponsora VIVAT VASA!, wspierającego Fundację Zamek w Gniewie, której działalność kontynuowała później Fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew. Patronat tak trwałego i prestiżowego sponsora uwiarygodniał jakość i trwałość przedsięwzięcia VIVAT VASA!, wobec kolejnych pozyskanych partnerów wspierających wydarzenie.

Björn Gysell przez prawie trzydzieści lat współpracy z Gminą Gniew realizował bardzo skuteczną promocję jej walorów kulturowych, turystycznych i przyrodniczych. Zorganizował w Gniewie dziesiątki wizyt swoich partnerów biznesowych oraz przyjaciół z wielu krajów i kontynentów. Stał się tym samym swoistym ambasadorem naszego miasta.

Bez Jego wsparcia finansowego oraz bezcennych rad inscenizacja VIVAT VASA! nie uzyskałaby Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej - Turystyczny Produkt Roku 2007. Dziś Festiwal Historyczny VIVAT VASA! Bitwa pod Gniewem 1626 jest największym i najtrwalszym w Polsce przedsięwzięciem, propagującym kulturę, obyczaj i wojskowość XVII wieku, której sukces niewątpliwie zawdzięczyć można Björnowi Gysell.

Wyróżnienie tytułem „Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Gniew” będzie uhonorowaniem wieloletnich zasług Björna Gysell dla rozwoju lokalnej kultury i przedsiębiorczości oraz formą podziękowania za wsparcie finansowe, jakim obdarza gniewskich odtwórców historycznych.

Björn Gysell tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Gniew otrzymał na mocy uchwały nr XXVI/202/20 Rady Miejskiej w Gniewie z dnia 30 września 2020 roku.

Data publikacji: 2023-09-06 12:39
  • Björn Gysell

Dofinansowanie

  • MAC

Strona sfinansowana została ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach konkursu na budowę strony internetowej oraz dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Data publikacji: 2015-12-14 12:15

Kontakt

[obiekt mapy] Lokalizacja urzędu na mapie
Fotokod - wizytówka Urzędu Miasta i Gminy Gniew

Urząd Miasta i Gminy Gniew
Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
pon., wt., czw. 7.30-15.30
śr. 7.30-17.00
pt. 7.30-14.00
tel. 58 530 79 19;
fax 58 530 79 40
e-mail: sekretariat@gniew.pl
DANE DO FAKTURY
Gmina Gniew
NIP 593 10 05 516
REGON 191675296

Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /34gu04waml/skrytka

Referaty UMiG Gniew

Informator teleadresowy

Data publikacji: 2015-09-03 15:11

SOZP

Projekty finansowane z Unii Europejskiej

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.